Starania po trzydziestce

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 4
Kobieta, mężczyzna i kot

Współcześnie coraz więcej kobiet odkłada myśl o posiadaniu dziecka na bliżej nieokreśloną przyszłość. Coraz częściej owa „przyszłość” oznacza moment, w którym kariera się uspokoi, a intensywne życie straci nieco swój powab na rzecz tego spokojniejszego, rodzinnego. Dla wielu pań magiczną granicę stanowią trzydzieste urodziny. Ale co, jeśli właśnie wtedy, gdy zaczynamy chcieć – nie wychodzi? Kiedy zacząć się martwić?

Ciążą po trzydziestce

Trzydziestka to dobry czas na dziecko – jeśli jesteś w dobrej formie, zdrowo się odżywiasz i nie stronisz sportu, prawdopodobnie biologicznie jesteś jeszcze po dwudziestce. Jeśli nie jesteś otyła, nie chorujesz na nadciśnienie i nie masz problemów z układem krążenia, wszystko jest w porządku.

Jest jednak kilka „ale”. Po trzydziestce spada płodność – musisz o tym pamiętać i nie denerwować się, gdy przez kilka miesięcy starania nie będą przynosiły efektów. Kolejną sprawą jest podwyższone ryzyko chorób genetycznych u dziecka. Nie ma jednak powodów do paniki – ryzyko jest w dalszym ciągu bardzo małe.

Kilka miesięcy – nie panikuj!

Jeśli o dziecko staracie się od kilku miesięcy, a rezultatu jeszcze nie widać – nie ma powodów do niepokoju, a tym bardziej do wpadania w panikę. Pamiętaj, że stres i zdenerwowanie obniżają płodność. Psychika ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, tak więc staraj się zrelaksować i nie wywierać na sobie i partnerze presji.

Najgorsze, co możesz zrobić na tym etapie, to wzbudzenie w sobie i swoim mężczyźnie złych emocji przez zbytnie naciskanie na starania. Sprowadzenie w tym okresie seksu jedynie do narzędzia mającego dać wam dziecko może się źle skończyć. Prawdziwą bliskość i przyjemność jest o wiele trudniej stracić niż odzyskać.

Pół roku – przeanalizuj swoje zdrowie

Półroczne bezskuteczne starania teoretycznie dalej nie powinny wzbudzać niepokoju, ale w rzeczywistości jest oczywiście inaczej. Kobieta starająca się o dziecko od sześciu miesięcy, po tym czasie na pewno zaczyna się poważnie zastanawiać nad powodem porażki.

Dla spokoju sumienia warto więc na tym etapie przeanalizować tryb życia swój i partnera. Być może znajdziecie w nim coś, co mogło się stać przyczyną niepowodzeń.

Negatywny wpływ na płodność kobiet mają m.in.:

 • infekcje dróg rodnych,
 • palenie papierosów (20 papierosów dziennie to o 20% mniejsza szansa na zajście w ciążę),
 • spożywanie dużej ilości alkoholu,
 • stres, chroniczne zmęczenie,
 • zaburzenia składu bakteryjnego pochwy m.in. przez irygacje pochwy,
 • zła dieta.

Negatywny wpływ na męską płodność mają m.in.:

 • brak ruchu, siedzący tryb życia,
 • nadmiar alkoholu, palenie papierosów,
 • zły sposób odżywiania,
 •  zbyt wysoka temperatura – przegrzewanie jąder (częste korzystanie z sauny, gorące kąpiele),
 • rodzaj wykonywanej pracy (narażenie np. na promieniowanie, substancje toksyczne),
 • stres,
 • noszenie zbyt obcisłej bielizny.

Rok – czas na wizytę u lekarza

Z niepłodnością mamy do czynienia, gdy po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń kobieta nie zaszła w ciążę. I to właśnie moment, w którym należy udać się do lekarza. Warto pamiętać, że na pierwszy ogień powinny iść badania nasienia partnera – są prostsze, mniej inwazyjne i, co za tym idzie, tańsze. Dopiero gdy okaże się, że plemniki są w porządku, można przejść do diagnostyki przyczyn po stronie kobiety.

Kobiety po trzydziestce powinny jednak pamiętać, że w ich przypadku im dłużej trwa leczenie niepłodności, tym gorzej. Im bliżej czterdziestki, tym bardziej wzrasta ryzyko wad u płodu
i poronień.

Średnia ocena: 12345 3,33/5 (głosów: 3).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki