Zajść w ciążę naturalnie

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 4
dreamstime_3965144a

…to marzenie każdej pary starającej się o dziecko. I zanim coś pójdzie nie tak, zanim te starania rozpoczną się na dobre, wyobrażamy sobie, że nie ma przecież niczego prostszego. Zajść w ciążę? Przecież kobiety robią to od zarania dziejów! Cóż może być w tym trudnego? Rzeczywistość często boleśnie weryfikuje początkowy optymizm. Niestety, w ostatnich latach, coraz częściej.

Naturalnie, że się uda…

Zanim zaczniemy myśleć o posiadaniu dzieci, nie rozważamy możliwości, że starania mogłyby nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Z jednej strony to dobrze, gdyż nie obarczamy się niepotrzebnym stresem i przedwczesnymi obawami. Nie martwimy się na zapas, co jest bardzo uciążliwym nawykiem. Co więcej, faktycznie, większość par nie ma problemów z poczęciem dziecka. Szacuje się, że 80% starających się osiąga sukces w pierwszych sześciu cyklach. A pozostałe 20%? Właśnie. Pozostałe 20% czasem stanowi powód do obaw u tych par, które starania dopiero zaczynają. Nie wiedzą jeszcze, czy są w gronie szczęśliwców czy może należą do pechowej mniejszości. Młode pary powinny więc mieć świadomość, że istnieje możliwość, że coś pójdzie nie tak. Nie chodzi tu o strach, absolutnie nie, ale o uświadomienie sobie potencjalnego zagrożenia.

Sytuacja idealna

Każdy o niej marzy. Para stwierdza, że chce mieć dziecko. Mężczyzna i kobieta nie stają się jednak niewolnikami kalendarzyka owulacyjnego. Uprawiają seks, kiedy mają na to ochotę. I pewnego dnia, kilka miesięcy później, po prostu dzieje się to, na co liczyli. Test ciążowy pokazuje, że będą mieć dziecko. Bez wyrzeczeń, stresu, planowania… tak po prostu, bez wysiłku. Piękne, prawda? Dla niektórych par starania o dziecko wyglądają właśnie tak. Rzeczywistość wielu jest jednak zupełnie inna. Naturalne zajście w ciążę często stanowi nie lada problem.

Zajść w ciążę naturalnie

Swoją płodność można na szczęście poprawić. Metody opisane niżej nie zdziałają oczywiście cudów, gdy przyczyna leży głęboko i jest poważna, ale w początkowej fazie starań o dziecko mogą przyspieszyć sprawę. Oto, co możemy zrobić dla poprawy swojej płodności:

  • unikać stosowania używek: papierosów, alkoholu,
  • wysypiać się,
  • unikać stresu,
  • uprawiać sport,
  • zdrowo jeść,
  • nastawić się pozytywnie,
  • czerpać radość z seksu,
  • wyciszyć się, medytować
  • nie przepracowywać się,
  • zadbać o odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych w diecie.

Rady wydają się być może banalne, ale trzeba pamiętać, że zdrowie i płodność idą w parze. Starając się o poczęcie nowego życia, trzeba umieć zadbać także o swoje.

Okrutne dane

Tak, jak zostało napisane wcześniej, 80% par starających się o malucha może sobie pogratulować – doczekają się go w ciągu najbliższych sześciu cykli. Pozostałe 20% to ci, którzy o dziecko będą musieli postarać się nieco dłużej, a być może nie doczekają się go w ogóle. Spośród tych 20% par z zakłóconą płodnością połowa odniesie sukces, stosując tylko naturalne metody w ciągu kolejnych sześciu cykli. Z pozostałych 10% znów połowa doprowadzi do ciąży naturalnej, ale po znacznie dłuższym okresie oczekiwania, nawet do czterech lat. Pozostaje więc małe 5% par, które prawdopodobnie nie będą w stanie spłodzić dziecka.

Niepłodność chorobą cywilizacyjną

Które z wyżej opisanych par określa się jako niepłodne? Te, które regularnie acz bezskutecznie starają się o dziecko od ponad roku. Niepłodność to według Światowej Organizacji Zdrowia choroba społeczna. Płodność zależy bowiem zarówno od kobiety, jak i mężczyzny, a niepłodność dotyka dwójki partnerów w takim samym stopniu. Niestety, rozwój cywilizacyjny ma swoje ofiary, a jedną z nich jest ludzka płodność. Na szczęście to, co zabiera, stara się jak najlepiej powetować w inny sposób. Leczenie niepłodności staje się coraz skuteczniejsze, metody coraz bardziej zaawansowane i precyzyjne. To jednak pyrrusowe zwycięstwo.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki