Rekolekcje dla osób leczących niepłodność – jak wyglądają?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
rekolekcje1

Katolickie małżeństwa, które bezskutecznie starają się o dziecko, mogą poszukać wsparcia w rekolekcjach, dedykowanych właśnie osobom zmagającym się z niepłodnością.

Jak wyglądają takie spotkania i gdzie ich szukać?

W wielu miastach Polski działają duszpasterstwa małżeństw niepłodnych. Znajdziemy je m.in. w Warszawie, Krakowie, Olsztynie, Łodzi, Białymstoku, Tarnowie, Bielsku-Białej czy Rzeszowie. Celem istnienia takich zgrupowań jest – jak wskazuje sama nazwa – wspieranie małżeństw, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. Duszpasterstwa organizują cykliczne spotkania, konferencje, wyjazdy oraz rekolekcje. Czego można się spodziewać po tego rodzaju spotkaniach?

Rekolekcje dla osób niepłodnych

Z uwagi na sytuację epidemiczną większość rekolekcji odbywa się obecnie online. Takie spotkania trwają z reguły 1 – 2 dni i żeby wziąć w nich udział należy zapisać się za pośrednictwem dostępnego na danej stronie formularza. Przed zapisem warto sprawdzić program, z którego możemy dowiedzieć się, jakie spotkania i warsztaty zostały zaplanowane na czas rekolekcji.

Do wygłoszenia konferencji w czasie rekolekcji zapraszani są najczęściej kapłani, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi, borykającymi się z niepłodnością. Oprócz rozważań głoszonych przez duchownych, bardzo często przewidziane są spotkania z osobami świeckimi – lekarzami, psychologami, ginekologami, naprotechnologami . Przedstawiane są możliwości leczenia niepłodności w zgodzie z nauką Kościoła, ale także czysto medyczne aspekty niepłodności. Często organizowane są warsztaty z dietetykami, którzy uświadamiają, jak dużą rolę w staraniach o dziecko odgrywa sposób odżywiania. Swoje świadectwa przedstawiają też pary małżeńskie – zarówno te, które starają się o dziecko, jak i te, którym po latach starań udało się zostać rodzicami.

rekolekcje 2

Towarzysząc w tęsknocie

Czego można się spodziewać po tego rodzaju spotkaniach? Na pewno nie gotowych rozwiązań ani odpowiedzi. Celem takich organizacji nie jest pomoc małżeństwom w spełnieniu ich marzenia – choć z pewnością gdyby umiały, chętnie by to zrobiły. Rekolekcje mają na celu pomóc osobom borykającym się z problemem niepłodności w sensie duchowym: odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i spróbować ją zrozumieć. Wspierać małżonków w dążeniu do upragnionego celu, zwracając jednak ich uwagę na to, co dobrego i cennego udało im się osiągnąć w dotychczasowym życiu. Odnaleźć jego sens mimo, że ciągle w nim czegoś brakuje.

Już same tematy spotkań pokazują, że celem organizacji jest przede wszystkim towarzyszenie niepłodnym parom („Towarzysząc w tęsknocie”) i pomoc w pogodzeniu się z obecną sytuacją („Bliscy, oddaleni, pogodzeni”). Pogodzenie wcale jednak nie oznacza rezygnacji z marzeń o dziecku. Wręcz przeciwnie – akceptacja obecnego stanu jest konieczna, by ruszyć dalej. Wiele osób początkowo nie chce uznać, że niepłodność może dotyczyć właśnie ich. Zaprzeczając, próbują zaklinać rzeczywistość, jednocześnie blokując sobie drogę do upragnionego szczęścia. Dopóki nie przyjmiemy do wiadomości, że borykamy się z niepłodnością, nie pozwalamy sobie pomóc. Nie widzimy wszystkich możliwości i rozwiązań.

I po co to wszystko?

Rekolekcje – jak już zostało wspomniane – nie wyleczą niepłodności. Nie poprawią parametrów nasienia, nie wyregulują cykli, nie wyleczą endometriozy. A więc – czy w ogóle mają jakiś sens? Dla osób wierzących z pewnością tak. Nie od dziś wiadomo, że jednym z niezwykle ważnych czynników, warunkujących powodzenie większości terapii jest dobra kondycja psychiczna. Niestety, w ferworze badań, wizyt, kontroli lekarskich często zapominamy, żeby o nią zadbać. Zapominamy o tym, że największe wsparcie może dać nam bliska osoba, która ma dokładnie taki sam cel, jak my i której zależy zarówno na dziecku, jak i na nas. Rekolekcje chcą nam o tym przypomnieć. Zwracają naszą uwagę właśnie na tę drugą osobę. Zachęcają partnerów do otwarcia się na siebie nawzajem – uczą rozmowy o tym, co dla nas ważne, czego się boimy, z czym nie potrafimy sobie poradzić.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki