Stres a płodność – równowaga psychiczna w dobie pandemii

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
stres1

Stres towarzyszy nam na co dzień. Nie ma chyba osoby, która byłaby od niego zupełnie wolna. Obecna sytuacja, choć trwa od niemal roku, mocno daje się we znaki naszej równowadze psychicznej. Czy stres odbija się też na płodności? W jaki sposób wpływa na starania o dziecko? Jak sobie z nim radzić?

Chyba nikt rok temu nie przewidziałby takiego scenariusza – częściowy paraliż na wszystkich polach, obostrzenia to luzowane to zaostrzane i wirus, który się zadomowił i wygląda na to, że zostanie z nami jeszcze dłuższą chwilę. Ciężko nawet wymienić wszystkie zakłócenia, które wywołała pandemia, ile planów pokrzyżowała, ile wywróciła do góry nogami. Niestety wraz z nią pojawiły się też znacznie poważniejsze problemy – zamknięte biznesy, utraty pracy,, zamknięcie w czterech ścianach, pogorszenie stanu psychicznego, stres, depresja, przerwane leczenie…

Osoby, które starały się o dziecko lub planowały te starania zacząć często nie wiedzą co mają robić. Czekać aż sytuacja się poprawi? Starać się mimo wszystko? Takie dylematy powodują dodatkowy stres i niepokój. A ten absolutnie nie sprzyja płodności… Śmiało można wręcz powiedzieć że jest to jej ogromny wróg.

Czytaj też: Nowe standardy w klinikach leczenia niepłodności w dobie Covid-19

stres2

Stresogenne działanie pandemii

Wiele osób w czasie trwania pandemii zaobserwowało u siebie znaczne pogorszenie nastroju i zwiększenie poziomu stresu wynikające ze strachu i niepewności. Specjaliści zwracają uwagę na to, jak brzemienna w skutki może być sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy – powoduje m.in. zwiększenie przypadków występowania depresji oraz zaburzeń – np. lękowych.

Zamknięcie w mieszkaniach, ograniczony kontakt z rodziną i przyjaciółmi, ograniczone możliwości wyjazdów a nawet wyjść na świeże powietrze, obawa o pracę, o zdrowie… to wszystko kumuluje się i sprawia, że nasza psychika jest w gorszym stanie niż zwykle. Co gorsze, stres, którego w czasie pandemii mamy w nadmiarze, może wpływać negatywnie na płodność.

Stres może obniżać płodność

Wpływ stresu na płodność- zarówno męską, jak i kobiecą, to nie przypuszczenie, ale rzeczywistość. Stres nie jest czymś wyimaginowanym i nieuchwytnym – ten długotrwały powoduje w naszym organizmie konkretne reakcje, które mogą utrudnić zajście w ciążę.

Jeśli stres jest przewlekły, może wywoływać zaburzenia hormonalne prowadzące m.in. do zaburzeń owulacji. Dzieje się tak ponieważ jedną z konsekwencji szeregu procesów zachodzących w naszym organizmie pod jego wpływem jest nadmierne wydzielanie prolaktyny . U mężczyzn stres może odpowiadać z kolei za obniżenie jakości nasienia.

stres3

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Unikać stresu… Tak, łatwo powiedzieć, ale o wiele trudniej wcielić w życie. To mało konkretna porada, która aż prosi się, by ją rozwinąć. Otóż chodzi o to, by owszem, unikać stresu, ale też być w stanie poradzić sobie w potencjalnie stresujących sytuacjach, potrafić zminimalizować jego wpływ i opanować go, a także umieć uwolnić się od jego skutków, i, co kluczowe, znaleźć czas, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Co może
w tym pomóc?

  • wysiłek fizyczny – skutecznie rozluźnia, zmniejsza poziom napięcia i stresu, wyzwala endorfiny.
  • medytacja lub relaksacja – sesje prowadzone (można znaleźć ich wiele na YouTube) potrafią niesamowicie wyciszyć i uspokoić oraz pomóc opanować negatywne emocje.
  • joga – to nie tylko wysiłek fizyczny, czy rozciąganie, ale praktyka mająca na celu uzyskanie równowagi wewnętrznej.
  • zdrowa dieta – bo jesteśmy tym, co jemy! Odpowiedni jadłospis to fundament zdrowia na każdym polu.
  • relacje międzyludzkie – wsparcie rodziny, przyjaciół, partnera – kontakt z nimi, nawet na odległość, to często kwestia mocno niedoceniana, a wpływająca na nasze zdrowie psychicznne.
  • zdrowy sen – to fundament regeneracji naszego organizmu. Podczas niego głęboko odpoczywamy, odbudowujemy siły. Nie można go zaniedbywać. Sen powinien trwać od 7 do 9 godzin. To jedna z najlepszych inwestycji w zdrowie, jaką możemy poczynić małym nakładem.
  • czas dla siebie – znalezienie czasu na swoje hobby czy zainteresowania jest bardzo ważne. Podczas robienia tego, co lubimy, co sprawia nam przyjemność – nawet, jeśli wymaga wysiłku psychicznego jak nauka języka – odpoczywamy i odrywamy się od codzienności. Nawet, jeśli to odpoczynek na fotelu z książką – jest ważny i absolutnie nie wolno go klasyfikować jako strat czasu.
  • pomoc profesjonalisty – jeśli czujemy, że nie udaje nam się opanować stresu i natłoku negatywnych emocji, warto poszukać wsparcia psychologa czy psychoterapeuty. Taka decyzja to przejaw dojrzałości i dbałości o swoje zdrowie psychiczne.

Czytaj też: Stres oksydacyjny może powodować niepłodność. Co go wywołuje? 

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki