Stres oksydacyjny może powodować niepłodność. Co go wywołuje?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
stres

„Stres oksydacyjny” – brzmi poważnie i, jak się okazuje, taki właśnie jest. Mimo, że o ważności antyoksydantów i szkodliwości wolnych rodników słyszymy coraz częściej, wciąż za mało mówi się o nich w kontekście płodności – w szczególności męskiej. Czym jest stres oksydacyjny, skąd się bierze i jak go pokonać?

Paskudne wolne rodniki

W kontekście stresu oksydacyjnego ważnych jest kilka pojęć. Najistotniejsze z nich to „wolne rodniki” (czy też po prostu – rodniki). Czym są? Otóż są to cząsteczki (atomy) zawierające niesparowane elektrony. Zwykle atomy tlenowe mają ich parzystą liczbę. Wolne rodniki – nie. Można więc powiedzieć, że nie mają pary.

W pewnych sytuacjach elektron się „gubi” i atom zostaje z jednym pustym miejscem.

Atomy nie przepadają za taką sytuacją więc szukają elektronu, którego im brakuje. Zdarza się, że zabierają elektrony od innych atomów – co ważne, nie tylko od tych tlenowych! Wtedy tamte ograbione atomy stają się wolnymi rodnikami, zaczynają szukać dla siebie elektronów i tak koło się zamyka.

Zbawienne antyoksydanty

Występowanie wolnych rodników w naszym organizmie wbrew pozorom nie jest niczym groźnym – to absolutnie naturalny stan rzeczy – dopóty, dopóki równowaga między nimi a antyoksydantami jest zachowana. Nadmiar wolnych rodników sprzyja jednak powstawaniu wielu chorób.

Antyoksydanty (inaczej – przeciwutleniacze) to drugie bardzo ważne pojęcie. Są to związki opóźniające lub powstrzymujące proces utleniania, mogą więc częściowo stopować powstawanie wolnych rodników. Spowalniają procesy starzenia i chronią organizm wspierając jego mechanizmy obronne. Nasz organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować antyoksydanty, ale możemy je też przyjmować z jedzeniem.

stres2

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny to, najprościej ujmując, ów szkodliwy stan nierównowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami zachodzący w naszym organizmie. Występuje dość często, natomiast jeśli się przedłuża, jest permanentny – stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Co wpływa na jego występowanie?

  • palenie papierosów;
  • permanentny stres, napięcie zbyt szybkie tempo życia, brak odpoczynku, nieumiejętność zrelaksowania się;
  • nieodpowiednia dieta – zbyt dużo cukru, przetworzonych produktów, niezdrowych tłuszczy;
  • otyłość;
  • nadmierne, zbyt częste spożywanie alkoholu;
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;
  • zanieczyszczenia środowiskowe, kontakt z metalami ciężkimi;
  • wyczynowe, bardzo intensywne uprawianie sportu;
  • niektóre leki .

Skutki stresu oksydacyjnego

Skutki długotrwałego stresu oksydacyjnego mogą być naprawdę poważne. Przede wszystkim – wywołuje on przewlekły stan zapalny szkodliwy dla organizmu. Przyspiesza proces starzenia się, uszkadza także komórki stwarzając warunki do rozwoju szeregu dolegliwości, jak nowotwory, choroby krążenia, a nawet choroba Parkinsona czy Alzheimera.

stres3

Stres oksydacyjny winny męskiej niepłodności

Okazuje się, że u źródeł męskich problemów z płodnością leży często tzw. stres oksydacyjny. Okazuje się, że brak równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami wpływa negatywnie na plemniki. Zmniejsza się nie tylko ich ruchliwość, żywotność ale także ilość w ejakulacie! Co więcej, rodniki mogą wywoływać mutacje w ich DNA.

Takie zaburzania mogą być przyczyną trudności z zajściem w ciążę oraz niepłodności. Sprawa jest poważna – specjaliści biją na alarm, że cały czas obniża się jakość męskiego nasienia!

Jak z nim walczyć?

Wiedząc, co wywołuje stres oksydacyjny, możemy założyć jak najlepiej mu zapobiegać i z nim walczyć. Przede wszystkim należy rzucić palenie i ograniczyć inne używki. Zadbać o wypoczynek, kontrolować wagę, pamiętać o aktywności fizycznej. Kluczowa jest także dieta – koniecznie należy zrezygnować ze śmieciowego, wysoko przetworzonego jedzenia, a do menu wprowadzić więcej warzyw, owoców i tłuszczów roślinnych.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki