Nowe standardy w klinikach leczenia niepłodności w dobie Covid-19

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
covid

Pandemia Covid-19 dotknęła każdego z nas na wiele sposobów. Pokrzyżowała plany  i zmusiła do ich zmiany lub przesunięcia na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ucierpiały też osoby niepłodne – ogromna większość musiała przerwać leczenie. Jak obecnie, kiedy życie powraca już do nowej normalności, wyglądają standardy w klinikach leczenia niepłodności? Sprawdzamy!

PTMRiE na straży

Organizacją, która aktywnie komentuje i reaguje na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną, a także wydaje konkretne zalecenia jest Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (w skrócie PTMRi). Początkowe stanowiska wydawane w szczycie pandemii były jasne – doradzano zaprzestanie leczenia niepłodności, szczególnie w przypadku osób z grupy ryzyka, a w innych przypadkach dokończenie rozpoczętych procedur, ale rozważanie kriokosnerwacji i odsunięcie w czasie transferu zarodków. Dokument z końca kwietnia dopuszczał już leczenie niepłodności w przypadku osób, dla których bardzo liczy się czas (m.in. w związku z innymi chorobami).

Najnowsze stanowisko w sprawie leczenia niepłodności

Najnowsze stanowisko PTMRiE z datą 1. czerwca ponownie powołuje się na czas jako kluczowy element leczenia niepłodności. Leczenie wdrożone szybko ma większe szanse na powodzenie, czas działa też na niekorzyść ponieważ z wiekiem spada kobieca płodność.

W związku z tym w dokumencie (cały tekst znajduje się tutaj ) czytamy m.in.:

„(…) diagnostyka i leczenie niepłodności w większości wypadków nie powinny być odraczane. Przeprowadzanie zabiegów wspomaganego rozrodu powinno się odbywać zgodnie z odpowiednimi procedurami bezpieczeństwa minimalizującymi ewentualne ryzyko transmisji SARS-CoV-2 (…).”

Jednocześnie poprzednie zalecenia są nadal aktualne.

covid2

Nowa rzeczywistość w klinikach leczenia niepłodności

W związku z uspokojeniem sytuacji epidemiologicznej, kliniki leczenia niepłodności wracają do pracy . Większość placówek podczas szczytu pandemii zawiesiła działalność lub ograniczyła ją do minimum. Obecnie zarówno pracownicy, jak i pacjenci muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Aby było bezpiecznie i komfortowo każdy musi stosować się do nowych zaleceń. Tak, czasem jest to uciążliwe, ale absolutnie konieczne!

Standardy dotyczące bezpieczeństwa, które obowiązują w klinikach są ustalane przez wspomniane wyżej PTMRiE oraz Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Jakie wytyczne obowiązują obecnie? Te najważniejsze wskazujemy poniżej!

Standardy bezpieczeństwa

  • W recepcji powinna się znaleźć bariera – szyba lub plexi.
  • Rejestracja powinna odbywać się telefonicznie lub online, wtedy też należy zapytać pacjentów o objawy mogące wskazywać na Covid-19.
  • Kiedy to możliwe, warto rekomendować, by wizyty odbywały się za pomocą telemedycyny.
  • Pracownicy oraz pacjenci muszą mieć mierzoną temperaturę.
  • Pracownicy oraz pacjenci muszą dezynfekować ręce (pacjenci po wejściu, personel przed i po kontakcie z pacjentem, po dotknięciu często używanych powierzchni.
  • Należy zapewnić takie warunki, by w poczekalni nie było tłoku (m.in. umawianie na godziny). Pomiędzy osobami czekającymi należy zachować odstęp.
  • Gabinety należy dezynfekować i wietrzyć pomiędzy wizytami.
  • Powierzchnie takie, jak klamki, poręcze, przyciski muszą być odkażane regularnie, co 2-3 godziny.
  • Pacjenci będący w grupie ryzyka powinni odroczyć wizyty.
  • Personel powinien nosić maski, a w niektórych sytuacjach (niektóre badania, zabiegi, wymazy, przyjęcie w recepcji) także chronić oczy.

 Jak to wygląda?

Kliniki leczenia niepłodności na swoich stronach internetowych zapewniają, że dbają o bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Niektóre idą nawet o krok dalej i zapewniają, że stosują m.in. oczyszczanie powietrza, jonizację, stosują lampy UV. Wiele klinik stawia też mocno na teleporady i wizyty odbywające się przez wideo – wizyty osobiste odbywają się tylko, kiedy jest taka konieczność.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki