Szyjka macicy w ciąży – długość, kontrola, skracanie…

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0

Szyjka to dolna część macicy, łącząca ją z pochwą Podczas cyklu szyjka zmienia się, co można przebadać nawet samodzielnie podczas badania palpacyjnego. W czasie ciąży należy ją koniecznie kontrolować podczas wizyt ginekologicznych. Dlaczego to tak ważne? Jakie nieprawidłowości mogą dotyczyć szyjki macicy w czasie ciąży?

Szyjka macicy – co trzeba wiedzieć?

Szyjka macicy łączy pochwę i jamę macicy – to przez nią plemniki przedostają się z pochwy do macicy, przez nią także na świat przychodzi dziecko, a na zewnątrz wypływa krew menstruacyjna. To szyjka wydziela także śluz, który wiele mówi m.in na temat momentu cyklu miesiączkowego. Wyglądem przypomina rurkę – jest wąska i wydłużona, ma około 3-5 cm długości. Jej „właściwości” zmieniają się w trakcie cyklu. W okresie niepłodnym jest zamknięta i twarda, natomiast w dni płodne – miękka, a jej ujście otwarte. Można to zbadać samodzielnie – takie badanie jest pomocne jeśli wykorzystuje się naturalne metody planowania rodziny.

Szyjka macicy w ciąży

W ciąży wygląd i „zachowanie” szyjki macicy zmienia się. Już na samym początku, po zapłodnieniu, szyjka zostaje zasklepiona, zaczopowana śluzem (to tzw. czop śluzowy, który odchodzi dopiero przed porodem), co tworzy barierę chroniącą płód przed czynnikami zewnętrznymi czy bakteriami, które mogłyby wniknąć z pochwy.

Podczas przebiegającej prawidłowo ciąży szyjka macicy aż do końcówki trzeciego trymestru powinna pozostawać niezmiennie długa, twarda i zamknięta. Później, kiedy termin porodu się zbliża, zachodzą w niej pewne zmiany. Szyjka robi się miękka, „rozpulchniona” rozszerza się także i skraca – tym sposobem przygotowuje się do porodu.

Długość szyjki macicy w ciąży nie powinna różnić się od standardowej długości sprzed niej – to znaczy zamykać się w przedziale od 3 (a minimalnie 2,5) cm do około 5 cm.

Kontrola szyjki

Bardzo ważne jest kontrolowanie szyjki macicy w czasie ciąży, podczas każdej wizyty. Lekarz musi znać jej długość, którą na szczęście można dokładnie określić w trakcie badania ultrasonograficznego. Jeśli szyjka jest zbyt krótka, skraca się wcześniej niż powinna, oznacza to jej niewydolność, która może mieć poważne konsekwencje.

Przedwczesne skracanie szyjki

Zdarza się, że szyjka macicy zaczyna skracać się zbyt wcześnie, czyli na początku trzeciego lub w drugim trymestrze. W normalnie, prawidłowo przebiegającej ciąży ma to miejsce dopiero pod koniec ciąży. Jeśli szyjka przedwcześnie się skraca, można mówić o jej niewydolności. Niewydolność może być także związana z innymi nieprawidłowościami w szyjce. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się zaburzenia hormonalne, wady szyjki czy też jej urazy. Źródłem może być także wzrost dziecka i jego napieranie na szyjkę. Zbyt wczesnemu skracaniu szyjki mogą, choć nie muszą, towarzyszyć objawy:

  • ciemne, brunatne plamienia
  • ból brzucha
  • ból kręgosłupa
  • skurcze

Konsekwencje przedwczesnego skracania szyjki mogą okazać się bardzo poważne. Przede wszystkim, na skutek tej nieprawidłowości, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia. To niebezpieczne szczególnie, jeśli nastąpi przed 32. tygodniem, kiedy dziecko nie jest jeszcze dobrze rozwinięte.

Jeśli zostanie wykryte odpowiednio wcześnie, skracanie się szyjki macicy można odpowiednio leczyć, by zapobiec negatywnym skutkom. Metodą stosowaną najczęściej jest założenie na szyjkę silikonowego krążka pessar, który pomaga donosić ciążę. Bardzo ważne jest także zachowanie przyszłej mamy – powinna jeszcze bardziej się oszczędzać, absolutnie unikać wysiłku i stresu. Najczęściej zaleca się leżenie przez większość czasu. Kobieta dostaje L4 i zdarza się, że do końca ciąży musi przebywać w szpitalu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki