Jak interpretować wyniki cytologii?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
cytologia 1

Czy wiesz, jak interpretować wynik cytologii, który właśnie masz przed sobą? Podpowiadamy!

Cytologia to badanie, które pozwala ocenić stan szyjki macicy i zdiagnozować ewentualne problemy, np. zmiany nowotworowe. Niezwykle ważne jest, by wykonywać ją regularnie i bez szczególnej przyczyny – nowotwór często przez długi okres nie daje o sobie znać i tylko powtarzanie badania w odpowiednich odstępach czasu (zalecenia są indywidualne – zależne od wieku oraz wyników poprzedniego badania) daje szansę na wykrycie komórek zapalnych we wczesnym stadium rozwoju.

Na pierwszą cytologię wystarczy się zgłosić w momencie rozpoczęcia współżycia seksualnego, a u kobiety, która nie jest aktywna seksualnie – w okolicach 25. roku życia.

Cytologia nie boli!

Wbrew przekonaniu wielu kobiet – tych, które cytologię mają jeszcze przed sobą – badanie jest bezbolesne, trwa dosłownie moment i nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjentka powinna jedynie powstrzymać się od współżycia przez 48 godzin poprzedzających badanie oraz odstawić ewentualne leki dopochwowe. Badanie wykonuje się w gabinecie ginekologicznym w czasie rutynowej wizyty bądź rezerwuje się wizytę w gabinecie położnej (tak jest np. w prywatnych centrach medycznych). Pobrany z pochwy wymaz trafia do laboratorium, a wyniki można odebrać w czasie od kilku dni do około dwóch tygodni (zależy od miejsca pobrania).

To, w jakiej postaci otrzymamy wynik badania, zależne jest od miejsca, w którym je wykonamy. Wielu lekarzy prywatnych po prostu dzwoni do swoich pacjentek z informacją o wyniku i przy okazji go interpretuje. W centrach medycznych jednak wynik odbiera się osobiście w postaci dokumentu bądź odczytuje go w tzw. portalu pacjenta. W takich przypadkach trudno liczyć na interpretację – pacjentka dowiaduje się jedynie, w której „grupie” się znajduje. Ale co to dokładnie oznacza?

cytologia 2

Jak odczytywać wyniki cytologii?

Jeszcze do niedawna głównym sposobem, w jaki oceniano wynik badania cytologicznego, było sklasyfikowanie go według 5-cio stopniowej skali Papanicolau:

  • I grupa – w rozmazie znajdują się wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego;
  • II grupa – w rozmazie obok komórek obecnych w grupie I znajdują się też komórki zapalne, ale nie obserwuje się komórek nieprawidłowych, typowych dla stanu przedrakowego – to właśnie taki wynik badania okazuje się być najpowszechniejszy;
  • III grupa – w rozmazie obserwuje się komórki nieprawidłowe – jeśli zmiany są niewielkie, mogą się cofnąć po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, ale przy dużych zmianach lekarz kieruje pacjentkę na dodatkowe badania;
  • IV grupa – w rozmazie obserwuje się nieprawidłowe komórki dysplastyczne oraz komórki nowotworowe, istnieją jednak ogromne szanse na wyleczenie.
  • V grupa – w rozmazie obserwuje się nieprawidłowe komórki – erytrocyty, leukocyty i komórki nowotworowe. Jeśli jednak komórki atypowe nie są liczne i jak najszybciej przystąpi się do leczenia, istnieją duże szanse na uratowanie życia.

cytologia 3

Wynik cytologii według systemu TBS

Obecnie coraz częściej spotykamy się z wynikiem cytologii opisanym w TBS – „The Bethesda system”. To system opracowany przez Narodowy Instytut Onkologii USA i rekomendowany przez specjalistów na całym świecie – w tym także Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jakie w tym wypadku nazwy mogą pojawić się na naszym wyniku?

  • Cytologia prawidłowa – to wynik, który odpowiada grupie I w skali Papanicolau i oznacza, że w rozmazie obecne są jedynie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego.
  • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym – oprócz komórek prawidłowych rozmaz zawiera nieliczne komórki, wskazujące na stan zapalny, który z dużym prawdopodobieństwem ustąpi samoistnie.
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym – to wynik, który odpowiada grupie II w skali Papanicolau; w rozmazie są obecne komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym.
  • AGUS/ASCUS – to wynik nieprawidłowy, w rozmazie obecne komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji, przy czym nie stwierdza się na razie nieprawidłowych komórek nowotworowych.
  • Bethesda LSIL – to wynik nieprawidłowy, w rozmazie stwierdza się obecność pojedynczych komórek, co do których istnieje ryzyko przekształcenia się w nowotwory, wynik odpowiada III grupie i zazwyczaj oznacza ostry stan zapalny.
  • Bethesda HSIL – to wynik nieprawidłowy – w rozmazie stwierdza się liczne komórki z podejrzanymi zmianami wysokiego stopnia; konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki