USG w ciąży – czy istnieje limit?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
USG

USG to jedno z najbardziej podstawowych i najważniejszych badań dla kobiet w ciąży. Pomaga orzec, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Zwykle wykonuje się je kilka razy w trakcie dziewięciu miesięcy. Czy jednak istnieją jakiekolwiek limity i czy można wykonywać je „na żądanie”, kiedy chcemy upewnić się, że na pewno wszystko w porządku?

Jak działa USG?

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe (fale dźwiękowe, których nie słyszy człowiek), które odbijają się od badanych tkanek, a następnie wracają do czujnika i są przetwarzane na obraz, który widać na monitorze.

Dzięki USG można określić:

 • Wiek ciąży.
 • Czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo.
 • Występowanie wad rozwojowych.

USG nie jest jednak nieomylne. Zdarza się, że nie potrafi wykryć wady dziecka lub też nie da się z niego poprawnie odczytać płci. Jednak mimo swoich ograniczeń to wciąż bardzo dobra metoda, aby przekonać się, czy wszystko jest w porządku.

USG w ciąży – czy istnieją limity?

Nie istnieje żaden odgórny limit ilości USG w ciąży. Zwykle, kiedy wszystko przebiega prawidłowo wykonuje się je 3-4 razy. Większą ilość tych badań można przeprowadzić, kiedy:

 • przyszła mama uskarża się na różne dolegliwości, które mogą wskazywać na to, że dzieje się coś złego,
 • jest chora przewlekle (np. na nadciśnienie czy cukrzycę),
 • ciąża jest zagrożona.
 • minął już termin porodu, a dziecku nie spieszy się na świat,
 • jest to ciąża mnoga.

USG jest uważane za bezpieczne (szczególnie chodzi tu o badanie przez powłoki brzuszne), więc jeśli wykonanie większej ilości badań jest uzasadnione – należy je wykonywać tak często, jak to konieczne. Nie można jednak przeprowadzać USG niejako na życzenie, tylko dlatego, że takie jest „widzimisię” ciężarnej.

Kiedy przez pochwę, a kiedy przez brzuch?

Badanie USG można wykonać albo przez powłoki brzuszne (sondą przezbrzuszną), albo dopochwowo (sondą dopochwową). Zasada jest bardzo prosta. Do 11.-12. tygodnia ciąży stosuje się USG dopochwowe, a później już tylko przezbrzuszne.

Tę zasadę w niewielu uzasadnionych przypadkach można jednak złamać, np. kiedy zajdzie podejrzenie że może nastąpić poród przedwczesny i należy ocenić długość szyjki macicy, wykonuje się USG dopochwowe nawet kiedy minął już 12. tydzień ciąży.

USG – kiedy je zrobić i dlaczego?

 1. Badanie USG

Przeprowadza się w 7.-8. tygodniu ciąży. Pozwala ostatecznie potwierdzić ciążę – fakt, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Określa się też wiek płodu i przewidywany termin porodu.

 1. Badanie USG

Przeprowadza się między 11. a 14. tygodniem. Służy ocenie, czy płód rozwija się w prawidłowy sposób, bada serce i mózg, określa czy nie widać niczego, co może sugerować wady wrodzone.

 1. Badanie USG

Przeprowadza się między 18. a 22. tygodniem. Podczas tego badania większą uwagę przykłada się do oceny budowy poszczególnych narządów: serca, nerek (wtedy są już na tyle duże, że można je dobrze ocenić), a także czaszki i kręgosłupa. Celem jest wykluczenie ewentualnych wad wrodzonych. Wtedy tez zwykle można już także określić płeć.

 1. Badanie USG

Zwykle wykonuje się w 36. tygodniu ciąży, aby określić pozycję i wielkość dziecka przed porodem, a także stan łożyska.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki