Seks – najczęstsze pytania kobiet w ciąży

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
sex w ciąży

Seks w ciąży to temat dla wielu par… niewygodny. Nie bardzo wiedzą z jakiej strony do niego podejść. Mają zwykle sporo pytań i wątpliwości z nim związanych. Czy współżycie w tym okresie jest bezpieczne dla dziecka? W jakiej pozycji najlepiej to robić? Czy seks w trzecim trymestrze jest wykluczony? Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się problemy.

Czy w ciąży można uprawiać seks?

Tak, można. Ciąża, która przebiega prawidłowo nie jest przeciwwskazaniem do cieszenia się intymnością i seksem.

W których miesiącach ciąży seks jest najlepszy?

Najprawdopodobniej większość kobiet stwierdzi, że środkowe, czyli drugi trymestr. Wynika to z faktu, że wtedy ciążowe dolegliwości pierwszych trzech miesięcy znikają, przyszła mama czuje się znacznie lepiej, a brzuch jeszcze nie jest na tyle duży, że przeszkadza.

Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka?

Tak – dziecko w brzuchu mamy jest dobrze chronione przed urazami, nie ma możliwości, by członek podczas penetracji zrobił mu krzywdę.

Czy można używać lubrykantów?

Tak – nie ma powodów, aby z nich rezygnować, jeśli mamy problem z suchością w miejscach intymnych. Warto jednak wybierać preparaty sprawdzonych producentów, także te dostępne
w aptekach.

Co ze współżyciem w ostatnim trymestrze?

Współżycie w ostatnim trymestrze nie jest zakazane, natomiast na kilka tygodni przed porodem (dwa do pięciu) warto zachować wstrzemięźliwość ze względu na możliwość wprowadzenia bakterii do kanału rodnego.

W jakiej pozycji najlepiej uprawiać seks w ciąży?

Dla rosnącego w brzuchu dziecka nie ma znaczenia, w jakiej pozycji rodzice będą uprawiać seks. Ma to natomiast znaczenie dla kobiety. W pierwszym trymestrze można kochać się w każdej pozycji. Kiedy brzuch staje się większy, trzeba wybierać natomiast takie pozycje, które nie będą wywoływały na niego ucisku, a więc np. pozycja od tyłu, na łyżeczki, na jeźdźca.

Czy po seksie można poronić?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo – nie. Przeciwwskazaniem do uprawnia seksu są ciąże wysokiego ryzyka – wtedy, faktycznie, skurcze, jakie wywołuje kobiecy orgazm mogą doprowadzić do poronienia.

Czy seks może wywołać poród?

Seks uprawiany pod sam koniec ciąży faktycznie może wywołać poród. Konkretnie jednak nie sam tekst, a orgazm przeżywany przez kobietę. Orgazm stymuluje bowiem skurcze macicy.

Co znaczy plamienie po stosunku?

Najprawdopodobniej takie niewielkie plamienie może być wywołane otarciem śluzówki. Zawsze warto jednak dla pewności skonsultować się lekarzem ponieważ istnieje szansa, że przyczyna jest poważniejsza, np. niedoleczona nadżerka.

Czy zmiany libido w ciąży są normalne?

Jak najbardziej! Kobiety w ciąży mogą mieć znacznie większą ochotę na seks niż zwykle lub też, odwrotnie, chcieć unikać zbliżeń.

Seks w ciąży jest lepszy?

Faktycznie, doznania towarzyszące stosunkowi mogą być bardziej intensywne ze względu na lepsze ukrwienie narządów oraz nawilżenie pochwy. Pod tym względem dobry jest szczególnie drugi trymestr.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki