Czy znasz wszystkie objawy płodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 2
pani

Każda dojrzała płciowo kobieta powinnana tyle zaprzyjaźnić się z własnym organizmem, aby była w stanie rozpoznać u siebie podstawowe objawy płodności. Zapoznanie się z indywidualnym rytmem życia własnego organizmu to niezwykle przydatna umiejętność, która pozwoli w naturalny sposób poprowadzić swoje życie intymne, a tym samym – świadomie zaplanować powiększenie rodziny.

Z własnym ciałem za pan brat

Zjawiska, jakie zachodzą w organizmie kobiety w trakcie całego cyklu miesiączkowego dają specyficzne objawy. Dzięki nim można w dużym przybliżeniu rozpoznać, kiedy następuje okres płodności, a kiedy z kolei współżycie płciowe nie może dać efektu w postaci zapłodnienia komórki jajowej. Wiedza o tym, co dzieje się z organizmem kobiety w każdej z faz cyklu pozwoli więc odróżnić dni płodne od niepłodnych. Umiejętność ta jest niewątpliwie kluczowym elementem prowadzenia świadomego życia seksualnego.Oczywiście nie należy zapominać, że organizm każdej kobiety różni się pod wieloma względami od innych, jego regularność funkcjonowania i rytm zależy od wielu rozmaitych czynników. Z tego też względu obserwowane przez nas objawy mogą nieco odbiegać od podręcznikowych schematów i wzorcowych modeli.

Podstawowe sposoby wyznaczania okresu płodnego

Pomiar temperatury ciała

Jednym z głównych objawów płodności jest zmiana temperatury ciała. Mierzenie temperatury należy rozpocząć już pierwszego dnia cyklu. Najważniejsze, aby pomiary prowadzić regularnie, zawsze o tej samej porze, a najlepiej – rano, tuż po przebudzeniu i koniecznie – jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jak mierzymy temperaturę? Sposobów jest kilka. Można mierzyć temperaturę w ustach (pod językiem), w pochwie lub w odbycie. Ostatnia metoda, mimo, że najmniej wygodna, daje najbardziej wiarygodny, stabilny wynik. Z kolei mierzenie temperatury w ustach, mimo że stosunkowo proste i wygodne, nie daje maksymalnie dokładnych wyników z uwagi na  różnice w temperaturze w różnych miejscach jamy ustnej. Ze względu na to, że temperatura ciała jest indywidualna dla każdej kobiety, należy prowadzić jej pomiary regularnie, gdyż dopiero rzetelne obserwacje pozwolą dostrzec jej skok lub spadek. Zaraz po miesiączce temperatura powinna być stosunkowo niska i utrzymywać ten poziom do kolejnej owulacji. W trakcie owulacji temperatura wyraźnie wzrasta, natomiast różnica temperatury sprzed momentu owulacji i w trakcie jej trwania powinna stanowić przynajmniej dwie kreski (czyli 0.2°C). Taka wartość temperatury powinna utrzymywać się do momentu rozpoczęcia menstruacji. Odchylenia od modelowej temperatury są spowodowane infekcjami, przeziębieniem, każdego rodzaju bólem czy np. nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Temperaturę mierzymy zaraz po okresie i prowadzimy pomiar aż do pojawienia się kolejnej miesiączki. Do pomiaru możemy wykorzystać zwykły termometr lekarski albo termometr elektroniczny, który zakupimy w aptece. Co ważne – jeżeli pomimo rzetelnych pomiarów obserwujemy, że np. temperatura się nie podwyższa lub po owulacji obniża się, mimo określonych przyczyn – musimy powiadomić o tym ginekologa, który zadecyduje, jak postąpić.

Obserwacja śluzu szyjkowego

Kolejnym z objawów płodności jest specyficzna jakość śluzu szyjkowego. Z uwagi na różnice pomiędzy śluzem, jaki powstaje podczas okresu płodności, a tym, jaki charakteryzuje okres niepłodny, konsystencja i wygląd owej substancji mogą się okazać niezwykle pomocne. Śluz okresu płodnego jest przejrzysty, szklisty, ciągnący się, o konsystencji raczej lepkiej. W tym czasie kobieta może mieć poczucie wilgotności w pochwie (podczas dni płodnych obserwujmy także zwiększenie się obfitości śluzu). Śluz okresu niepłodnego jest mętny, raczej białawy lub żółtawy. Jego konsystencja nie odznacza się ciągłością i śliskością, śluz „rwie się”, a kobieta nie odczuwa wilgotności w pochwie. Domieszka krwi w śluzie szyjkowym nie jest symptomem nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu – u niektórych kobiet w ten sposób objawia się  moment owulacji. Zaraz po menstruacji śluz szyjkowy powinien być suchy i skąpy, natomiast potem staje się gęsty, kremowy, dalej nieco bardziej wodnisty, natomiast przed samą owulacją –przejrzysty, szklisty, ciągnący się. Po owulacji śluz gęstnieje, aż wreszcie, przed miesiączką, zanika.

Zmiany szyjki macicy

Zarówno położenie, jak i cechy szyjki macicy ulegają zmianie w zależności od okresu płodności/ niepłodności kobiety. Po miesiączce szyjka jest twarda, położona stosunkowo nisko. Z czasem staje się bardziej miękka, stopniowo się podwyższa i otwiera, dzięki czemu plemniki mają do niej łatwiejszy dostęp. W chwili owulacji szyjka jest położona najwyżej, natomiast po zakończeniu owulacji powraca do pierwotnego stanu. Jak zaobserwować te zmiany? Można to wyczuć poprzez włożenie głęboko do pochwy dwóch palców, delikatnie dotykając szyjki. Pomiaru stanu szyjki macicy należy dokonywać zawsze o tej samej porze (można przykucnąć lub też oprzeć jedną nogę na podwyższeniu) i przy zachowaniu odpowiedniej higieny (dokładnie myjemy ręce).

Inne sposoby wyznaczania okresu płodnego

Jak już wspomniano – organizm każdej kobiety cechuje się indywidualnym rytmem. Z tego też względu dodatkowe, pomocne przy wyznaczaniu okresu płodnego/niepłodnego metody nie muszą się okazać przydatne wszystkim kobietom. Oto niektóre z nich:

Plamienie okołoowulacyjne

Niewielkie plamienie z dróg rodnych jest wywołane gwałtownym spadkiem poziomu estrogenówi spowodowanym nim obumieraniem śluzówki macicy. Plamienie nie jest intensywne, jednak często wymaga zabezpieczenia się poprzez zastosowanie wkładek higienicznych.

Ból owulacyjny

Bóle i ukłucia o różnym nasileniu w okolicach jajników albo w podbrzuszu, czyli tzw. ból owulacyjny to efekt rozciągania się otoczki jajnika w momencie uwalniania się komórki jajowej. Niektóre kobiety mocno odczuwają ten moment – inne nie czują go zupełnie.

Zwiększony popęd seksualny

W czasie dni płodnych często zwiększa się poziom energii kobiety, poprawia się samopoczucie, rośnie ochota na zbliżenie z partnerem.

Poprawa wyglądu

Wiele kobiet w okresie płodnym czuje się i wygląda świetnie. Poprawie ulega stan skóry, znikają problemy z koncentracją. To także jednak, jak już podkreślano, sprawa niezwykle indywidualna i zależy od specyfiki organizmu danej kobiety.

Wrażliwe piersi

Wrażliwość piersi jest związana ze wzrostem progesteronu. Poziom ich rośnie tuż po owulacji, a trwa w takim stanie aż do krwawienia miesiączkowego. Jeśli natomiast dojdzie w tym czasie do zapłodnienia, wówczas podwyższony poziom progesteronu nie ulegnie obniżeniu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki