5 rzeczy, które powinniście wiedzieć po nieudanym in vitro

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
zapłodnienie in vitro

Jeśli pierwsza próba zapłodnienia in vitro zakończyła się niepowodzeniem wiedzcie, że to nie przekreśla Waszych szans na zostanie rodzicami.

  1. To, że się nie udało nie oznacza, że nie macie już szansy na dziecko!

Zapłodnienie metodą in vitro często bywa określane mianem ostatniej deski ratunku. Zwykle bowiem wybierane jest dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne metody zawiodą. Skoro nic innego nie pomogło, to może chociaż to..? Kiedy więc próba zapłodnienia pozaustrojowego także kończy się niepowodzeniem, para ma wrażenie, że straciła już wszelkie nadzieje na zostanie rodzicami. Tymczasem to nie jest tak, że procedura – jeśli ma się udać – zawsze uda się za pierwszym razem. Ze statystyk klinik oferujących usługę zapłodnienia in vitro wynika, że szansa na ciążę za pierwszym podejściem wynosi – lekko ponad 20%. Oczywiście możemy mieć nadzieję, że to właśnie my znajdziemy się w tym gronie szczęśliwców, ale bardziej rozsądnie byłoby założyć, że będziemy potrzebować dwóch, a może i nawet trzech prób.

  1. Pierwsze podejście do in vitro może podnieść szansę na skuteczność kolejnego!

To nie jest tak, że pierwsza nieudana próba zapłodnienia in vitro to strata czasu czy pieniędzy. Wręcz przeciwnie – to właśnie ona może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia całej procedury – znaczenie diagnostyczne. Na podstawie takich informacji, jak reakcja organizmu kobiety na stymulację, ocena jakości pobranych komórek rozrodczych czy proces rozwoju zarodków lekarze mogą wyciągnąć bardzo wiele istotnych danych, dzięki którym zmodyfikują dalszą terapię. Dzięki dostosowaniu programu in vitro do indywidualnych uwarunkowań szanse na powodzenie kolejnej próby mogą naprawdę wzrosnąć. Jest też inna ważna kwestia  – niepowodzenie pierwszego podejścia może być wskazaniem do wykonania określonych, nie zlecanych wcześniej z uwagi na brak konieczności badań, które mogą przybliżyć parę do upragnionego rodzicielstwa.

  1. To, że się nie udało, może być winą psychiki!

Na ten fakt zwracaliśmy uwagę już wiele razy, ale nie przestaniemy go podkreślać – oprócz czynników biologicznych, do sukcesu procedury in vitro konieczna jest także wiara w sukces i pozytywne nastawienie partnerów. Jeżeli para podchodzi do tej metody z niedowierzaniem albo brakiem nadziei na szczęśliwe zakończenie, sama nieświadomie je od siebie oddala. Zauważmy jednak, że mówiąc o winie psychiki, nie mamy na myśli winy samych partnerów. Nad psychiką często niełatwo zapanować i czasami nawet, jeśli bardzo chcemy wierzyć, jakieś wewnętrzne przekonanie, że się nie uda, próbuje sprowadzić nas na ziemię. Dlatego też warto, by partnerzy w  tym okresie dużo ze sobą rozmawiali, by mieli w sobie realne wsparcie i pomoc.

  1. Warto skonsultować się z innymi specjalistami!

Nie, nie chodzi nam o to, że ci, którzy podjęli się przeprowadzenia procedury nie znają się na rzeczy albo partnerzy dokonali wyboru złej kliniki. Chodzi o to, że niepłodność jest niezwykle złożonym zagadnieniem, które często wymaga konsultacji ze specjalistami innych, pozornie niezwiązanych z płodnością, dziedzin. Na płodność ma wpływ tak wiele czynników, że naprawdę któryś z nich mógł zostać w tym wypadku pominięty, niezauważony. Często takie spojrzenie z zupełnie nowej, innej perspektywy daje nam nowe, niezwykle istotne informacje. Być może wzięcie ich pod uwagę pozwoli odpowiednio zmodyfikować leczenie, a tym samym zwiększyć szanse na powodzenie.

  1. Genetyczne badanie zarodków zwiększa szansę na ciążę z in vitro!

Jak donoszą badania, wykonanie specjalistycznej diagnostyki preimplantacyjnej w ramach programu zapłodnienia pozaustrojowego może zwiększać szansę na uzyskanie ciąży nawet dwukrotnie. Taka diagnostyka umożliwia wykrycie nieprawidłowości w genotypie zarodka jeszcze przed podaniem go do macicy. Jakie jest ryzyko, że występują tam jakieś aberracje? Dość spore – z szacunków wynika że od 50% do nawet 90% zarodków jest genetycznie nieprawidłowych. Wczesne wykrycie wad, a dzięki temu wybranie zdrowych zarodków znacznie zwiększa szanse na powstanie, a co najważniejsze – prawidłowy przebieg ciąży. Obserwacje pokazały, że po wykonaniu diagnostyki PGD odsetek ciąż wzrósł o prawie 85%. Oprócz zakończonej niepowodzeniem próby zapłodnienia in vitro, wskazaniem do przeprowadzenia badań genetycznych zarodków są także: niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia, wiek kobiety powyżej 35 lat, stwierdzone obciążenie genetyczne czy poronienia nawykowe.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki