Zmiany w kalendarzu szczepień na 2019 rok

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
szczepionka

W kalendarzu szczepień na 2019 rok zajdą pewne zmiany w stosunku do lat poprzednich. Jak poważne będą to zmiany? O czym powinni wiedzieć rodzice?

Dwie istotne zmiany

Końcem października tego roku został ogłoszony program szczepień na rok 2019. W porównaniu do lat ubiegłych zaszły dwie zmiany, o których warto wiedzieć.

  1. Szczepienie noworodków przeciwko gruźlicy i WZW typu B 

Wcześniej dziecko musiało zostać zaszczepione na powyższe choroby w ciągu pierwszej doby życia. Od początku nowego roku czas na wykonanie tych szczepień będzie nieco dłuższy – do momentu wyjścia dziecka ze szpitala.

O ile w przypadku bezproblemowych porodów i wypisów nic się zapewne nie zmieni, o tyle, jeśli maluch musi zostać w szpitalu dłużej z powodu swojego stanu zdrowia – będzie nieco inaczej. Możliwość odłożenia szczepień przeciwko gruźlicy i WZW typu B w czasie nie oznacza jednak absolutnie zmniejszenia ich znaczenia. Nadal są tak samo istotne, jak były.

  1. Szczepienie przeciwko odrze, śwince, różyczce

Druga zmiana dotyczy szczepionki skojarzonej przeciwko powyższym trzem chorobom. Do tej pory schemat wyglądał następująco: pierwsza dawka podawana między 13. a 15. miesiącem życia, druga dawka – w 10. roku życia dziecka.

Zmiana, jaka zaszła w nowym kalendarzu szczepień, dotyczy tylko drugiej dawki. Będzie trzeba podać ją znacznie wcześniej, bo już w 6. roku życia. Dlaczego? Otóż według ekspertów te sczepienia powinny się odbyć jeszcze zanim dzieci pójdą do szkoły. Ilość zachorowań na odrę nie maleje, kluczowe jest więc zapewnienie optymalnej ochrony.

Dzieci, które w momencie wejścia nowego kalendarza w życie będą mieć już przekroczony 6. rok życia, zostaną jeszcze zaszczepione „starym” trybem, czyli gdy będą miały 10 lat.

Będzie więcej modyfikacji?

Prawdopodobnie to jednak nie koniec modyfikacji, jakie czekają kalendarz szczepień. W kolejnych latach do listy szczepień obowiązkowych mają dojść szczepienia przeciwko:

  • meningokokom
  • rota wirusom
  • HPV
  • różyczce (dla dziewcząt w 19. roku życia)

Obecnie powyższe szczepienia są na liście zalecanych.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Obecnie szczepienia obowiązkowe to m.in. te przeciwko śwince, odrze, różyczce, gruźlicy, tężcowi, błonicy, polio, WZW typu B, krztuścowi. Zalecane to z kolei: rotawirusy, meningokoki, ospa wietrzna, WZW typu A, grypa, Kleszczowe zapalenie mózgu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki