Nie mogę zajść w kolejną ciążę! Niepłodność wtórna – FAQ

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
nieplodnosc wtorna

Założenie, że skoro ma się jedno dziecko, to z poczęciem drugiego nie powinno być problemu jest, niestety, błędne. Niepłodność wtórna to sytuacja, kiedy kobieta ma problemy z zajściem w drugą ciążę. Dotyka ona nawet 20% par i jest powodem zrozumiałej frustracji i zaskoczenia. Jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć? Odpowiadamy na najczęstsze pytania!

Czym jest niepłodność wtórna?

O niepłodności wtórnej możemy mówić, jeśli problemy z poczęciem, których nie było w przypadku pierwszego dziecka, pojawiają się podczas następnych starań o ciążę (niezależnie od tego, czy chodzi o drugą, trzecią czy kolejną). Zaburzenie to często okazuje się dla pary ogromnym zaskoczeniem. Mało kto po pierwszych bezproblemowych staraniach bierze w ogóle pod uwagę, że kolejne mogą okazać się trudniejsze.

Ilu par to dotyczy?

Niepłodność wtórna wcale nie jest tak rzadka jak można by się spodziewać. Szacuje się, że dotyczy nawet 15-20% par starających się o kolejne dziecko!

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Niepłodność to stan niemożności spłodzenia dziecka po roku regularnych starań. Zwykle zaleca się, by do lekarza udać się właśnie wtedy. Natomiast w przypadku osób w wieku 35+ sugerowana jest nieco szybsza wizyta – nawet po pół roku od rozpoczęcia starań. To samo dotyczy par zmagających się z niepłodnością wtórną.

nieplodnosc wtorna 2

Jakie są przyczyny kobiecej niepłodności wtórnej?

Przyczyny niepłodności wtórej są najczęściej dokładnie takie same jak niepłodności „pierwotnej”. Można do nich zaliczyć m.in. PCOS, endometriozę, niedrożność jajowodów. Mogły pojawić się także polipy czy mięśniaki macicy lub zaburzenia hormonalne, których nie było przed pierwszą ciążą. Co ważne, ryzyko wystąpienia niepłodności wtórnej może podnieść przebyte cesarskie cięcie .   

Warto także pamiętać, że wiek ma znaczenie, ponieważ z biegiem lat płodność ulega pogorszeniu. Już samo to może sprawić, że ciężej zajść w kolejną ciążę. Niepłodność wtórną może wywołać choćby spadek rezerwy jajnikowej oraz jakości komórek jajowych.

Czytaj także: Niepłodność jajowodowa

Jakie są przyczyny męskiej niepłodności wtórnej?

Czynnik męski może stanowić przyczynę niepowodzeń w staraniach o kolejne dziecko w połowie przypadków. Dlatego męska diagnostyka w tym kierunku nie może zostać pominięta. Skąd mogą wziąć się takie problemy? Większość z nich wynika z zaburzeń nasienia, które mogą dotyczyć m.in. ruchliwości, ilości, budowy czy jakości plemników. Do niepłodności wtórnej może też dojść na skutek urazu czy choroby – np. skrętu jąder, zapalenia jąder, zapalenia prostaty.

nieplodnosc wtorna 3

Jak wygląda jej diagnostyka?

Diagnostyka przyczyn niepłodności wtórej przebiega podobnie do diagnostyki niepłodności pierwotnej.   Podstawą w tym przypadku będzie drobiazgowy wywiad lekarski. Specjalista powinien ustalić czy coś, co wydarzyło się między pierwszą ciążą a staraniami o kolejną mogło negatywnie wpłynąć na płodność. Chodzi m.in. o ewentualne choroby, urazy, operacje, przyjmowane leki czy czynniki środowiskowe, styl życia.

Kolejnym krokiem są oczywiście badania – nasienia, hormonalne, ultrasonograficzne, infekcyjne czy genetyczne oraz inne, które lekarz uzna za stosowne w danym przypadku. Zwykle rozpoczyna się od prostych badań, a w kolejnych etapach przechodzi do bardziej zaawansowanych i szczegółowych, jak HSG czy histeroskopia.

Jak leczy się niepłodność wtórną?

Metody leczenia będą zależały od przyczyny niepłodności. Zdarza się, że wystarczy jedynie zmiana stylu życia, choć często konieczna jest farmakoterapia (w przypadku infekcji czy zaburzeń hormonalnych), zabieg (np. kiedy mamy do czynienia ze zrostami lub polipami wykonuje się laparoskopię bądź histeroskopię, a  w ostateczności – inseminacja lub in vitro.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki