Wiekowa przepaść – duża różnica wieku w związku

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 2
43377_1190050094_d3bb_p

To dobrze, że łamiemy schematy i nie pozwalamy ustalonym niegdyś normom rządzić naszym życiem. Wchodząc w związek z osobą znacznie starszą od nas samych, warto jednak mieć świadomość wiążących się z tym konsekwencji, które mogą wpłynąć na naszą przyszłość dość istotnie.

Ludzie przeważnie dobierają się w pary w grupach rówieśniczych, a więc w szkole, na studiach czy za sprawą znajomych – to właśnie dlatego większość znanych nam par to równolatkowie lub osoby, które dzieli niewielka różnica wieku. A jednak, w dzisiejszych czasach odejście od tej normy budzi coraz mniejsze zdziwienie – para, w której jedno z partnerów jest starsze od drugiego o tzw. ładnych kilka (czy niekiedy kilkanaście) lat to zjawisko coraz powszechniejsze. I co istotne, nie zawsze to mężczyzna w takim układzie jest starszy.

Mam tak samo, jak ty…

To, że większość osób szuka drugiej połówki wśród równolatków czy osób w tym samym wieku bardzo łatwo wytłumaczyć – taki związek jest po prostu łatwiejszy. Partnerzy dorastali w podobnych realiach, a więc mają podobne doświadczenia i wspomnienia, a to – pozwala im szybciej nawiązać kontakt i znaleźć wspólny język.

Mają też podobne potrzeby, oczekiwania i plany na przyszłość, a często łączą ich zbliżone spojrzenia na świat, poglądy, wartości i priorytety. Łatwiej im się dogadać w istotnych dla związku kwestiach, takich jak kariera zawodowa, wspólne zamieszkanie, założenie rodziny czy jej powiększenie. Jako, że obydwoje znajdują się na podobnym etapie życia, który daje równe możliwości i pozwala wystartować z podobnej perspektywy – oboje mają tyle samo „do stracenia”. I zyskania.

O jeden most za daleko…

Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy jedno z partnerów jest o wiele starsze od drugiego. W takiej sytuacji, przed zaangażowaniem się w związek warto wybadać kilka kwestii, które – nawet jeśli teraz nie są – kiedyś mogą być dla nas ważne. Starszy partner lub partnerka – zwłaszcza w sytuacji, gdy ma już za sobą poważny związek, może nie planować posiadania więcej dzieci, podczas gdy druga połówka może marzyć o stworzeniu z nim „prawdziwej” rodziny. Możliwa jest także sytuacja odwrotna: starszy partner lub partnerka – z uwagi na swój wiek będzie dążyć do szybkiego powiększenia rodziny podczas gdy młodsza połówka może nie mieć tego w planach przez dobrych kilka lat.

To naturalne, że ludzie w różnym wieku patrzą na pewne sprawy inaczej. Osoba, która posiada już potomstwo, a tzw. kwiat wieku ma dawno za sobą, może nie czuć się na siłach, by po raz kolejny zostać rodzicem. Być może teraz, kiedy przeminęły jej najbardziej intensywne lata, marzy o tym, by zająć się po prostu własnym życiem. Odpocząć, zwolnić tempa, czy też przeciwnie – zacząć z niego korzystać: zwiedzać świat, podróżować. Możliwa jest także sytuacja odwrotna: starszy partner lub partnerka zawsze marzyła o posiadaniu potomstwa, ale do tej pory nie było jej to dane. Świadoma swojego wieku wie, że jej marzenie może się spełnić – teraz albo nigdy. Skoro trafiła na odpowiedniego partnera – dlaczego by czekać i zwiększać ryzyko na to, że jej marzenia całkowicie przepadną?

Czy to jest miłość czy to jest kochanie..?

Mimo wspomnianej na wstępie, coraz większej tolerancji dla związków „nierównoległych” wiekowo, nadal wiele osób zastanawia się nad motywami osób, które w nie wstępują – a zwłaszcza tej młodszej połówki. Podczas gdy w przypadku związków rówieśniczych to właśnie miłość jest tym, co przychodzi nam do głowy w pierwszej kolejności, tutaj nie wydaje się ona aż tak oczywistym wytłumaczeniem. Tymczasem, to właśnie siła owego uczucia najczęściej skłania partnerów do przeciwstawienia się konwenansom i wejścia w związek, który – co pewne – będzie trudniejszy i bardziej wymagający, chociażby z uwagi na wspomniany odbiór społeczny.

Tym, co skłania młode kobiety do zakochania się w starszych mężczyznach jest ich dojrzałość, doświadczenie, życiowa mądrość, stabilność uczuć i poczucie bezpieczeństwa, jakie im dają. Tym, co młodych mężczyzn przyciąga do starszych kobiet jest ich pewność siebie, świadomość własnej wartości, niezależność, dojrzałość emocjonalna, spełnienie życiowe, akceptacja swojego ciała i świadomość pełni kobiecości.

Jeśli związki takie rzeczywiście są budowane na uczuciu, mają wielką szansę na przetrwanie. Jednak „budowane na uczuciu” znaczy, między innymi, szanujące uczucia partnera. Przed pełnym zaangażowaniem się w związek, a tym bardziej jego sformalizowaniem, warto więc poznać potrzeby i oczekiwania partnera we wszystkich ważnych życiowych kwestiach, a taką jest z pewnością posiadanie potomstwa. Jeśli okaże się, że obydwoje mamy na tę sprawę zupełnie inny pogląd, warto głęboko przemyśleć tę decyzję i zweryfikować własne oczekiwania: co dla mnie będzie w tym wypadku ważniejsze..?

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki