Przyczyną poronień może być niskiej jakości sperma?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
poronienia

Poronienie to dla pary starającej się o dziecko tragedia. Kobieta najczęściej automatycznie szuka winy w sobie, roztrząsa czy może coś zrobiła nie tak, nadmiernie się obciążyła lub popełniła błąd, który miał takie właśnie skutki. Jednak powody utraty ciąży nie dość, że bardzo często są zupełnie niezależne od postępowania kobiety, to także mogą mieć swoje źródło w nasieniu partnera!

Jakość spermy spada!

Obecnie wiemy już, że w 1/3 przypadków źródło problemów z płodnością leży po stronie mężczyzny, 1/3 po stronie kobiety, a pozostała część to przypadki o nieznanej przyczynie. Widać więc, że przeświadczenie, jakoby brak dziecka był wyłącznie winą kobiety – jest nieprawdziwe. Bardzo często „winna” jest niskiej jakości sperma.

Specjaliści biją na alarm – jakość nasienia spada! Widać to jasno patrząc na wyniki badań męskiego nasienia na przestrzeni lat. Obecnie można zaobserwować ogólnoświatowy trend obniżania jakości plemników – zauważa to i uznaje za problem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według tej organizacji ma to związek z negatywnymi czynnikami środowiskowymi.

Niska jakość nasienia jako przyczyna poronień?

Oprócz negatywnego wpływu na płodność, niska jakość nasienia, może być również wiązana m.in. z nawracającymi poronieniami.

Przyczyny poronień  mogą być bardzo różne, lecz zwykle upatruje się ich po stronie kobiety. Tymczasem badania naukowców z londyńskiego Imperial College wskazują, że powtarzające się poronienia mogą mieć też źródło w spermie niskiej jakości. Badania polegały na zbadaniu nasienia u dwóch grup mężczyzn – w jednej znaleźli się mężczyźni, których partnerki straciły ciążę co najmniej 3 razy (50 osób). W drugiej – panowie, których partnerki donosiły ciążę (60 osób).

Wyniki były jednoznaczne – u mężczyzn z pierwszej grupy zanotowano aż dwa razy większe uszkodzenie DNA plemników w porównaniu do tych z grupy drugiej.

poronienia2

Dlaczego DNA w plemnikach może być uszkodzone?

Fragmentacja, uszkodzenie DNA w plemnikach może być wynikiem nadmiaru tzw. reaktywnych form tlenu (problemem jest także sytuacja, w której mechanizmy, które chronią przed nimi organizm nie pracują
w optymalny sposób). Reaktywne formy tlenu mogą powstawać np. w wyniku:

  • otyłości,
  • stanów zapalnych, niedoleczonych infekcji
  • nieprawidłowej, niezdrowej diety, bogatej w złe tłuszcze

Czy można poprawić jakość nasienia?

Ponieważ znamy niektóre z przyczyn obniżonej jakości nasienia, jesteśmy też w stanie zapanować nad tym i do pewnego stopnia poprawić jakość spermy. Jak to zrobić?

  • Ograniczyć stres  – łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i choć spróbować ograniczyć te elementy, które generują największy stres, zdenerwowanie i niepokój.
  • Zapanować nad wagą i dietą – nadwaga, otyłość i niedowaga mają wpływ na płodność. Podobnie to, co jemy. Z pewnością nie służy nam jedzenie przetworzone, niskiej jakości, z nadmiarem tłuszczy zwierzęcych. Do diety warto też włączyć przeciwutleniacze takie, jak Witaminy E, C, A, cynk, magnez.
  • Ograniczyć alkohol – nie chodzi o zupełną eliminację, ale założenie, że wypijamy coś od czasu do czasu, a nie codziennie wieczorem.
  • Rzucić palenie – papierosy to nałóg, który może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego nie tylko dla płodności, ale i zdrowia w ogóle – po prostu je rzucić.
  • Utrzymywać organizm w dobrym zdrowiu, badać się i nie odwlekać wizyt u lekarza – jeśli chorujemy nie unikajmy lekarza jak ognia! Doleczajmy infekcje, przyjmujmy dawki antybiotyków do końca i nie bagatelizujmy „błahych” chorób, bo nawet one, niedoleczone, mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje.
  • Nie uciskać i nie przegrzewać jąder – ma to negatywny wpływ na nasienie, więc dobrze ograniczyć długie, gorące kąpiele i bardzo obcisłą bieliznę.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki