Marzysz o dziecku? Przygotuj swoje ciało do starań

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 1
ggggg

Marzysz o dziecku? Przygotuj swoje ciało do starań

To już postanowione – chcecie mieć dziecko. Wasza decyzja jest w pełni dojrzała i przemyślana. Praca, finanse, opieka nad malcem – w swoich planach uwzględniliście już wszelkie istotne kwestie. Najważniejsze jest przecież właściwe podejście do rodzicielstwa i współpraca na każdym etapie – przecież jakoś sobie poradzicie! Z pewnością. Czy jednak równie dzielnie poradzi sobie Twoje ciało? O nie także musisz zadbać przed ciążą. Przygotuj je do zmian, jakie dla niego zaplanowałaś.

Brzuch mamy – pierwszy dom malca

Jeżeli planujemy powiększenie rodziny, musimy pamiętać o tym, aby przygotować się do tego jeszcze przed etapem starań o dziecko. Pamiętajmy, że zanim przygotujemy miejsce dla dziecka we własnym domu, musimy zadbać o to, aby jak najlepiej urządzić mu mieszkanie na 9 najbliższych miesięcy. Odpowiednie zadbanie o własny organizm nie tylko zapewni planowanemu maleństwu komfortowy pobyt w brzuszku, ale także, a może przede wszystkim – zwiększy Wasze szanse na jego poczęcie. Zanim więc zaczniecie starać się o dziecko, zwróć uwagę na to, czy Twoje ciało jest na to gotowe w równym stopniu co dusza. A jeśli nie? Zanim przygotujesz ciało do ciąży, przygotuj je do starań o poczęcie.

Zadbaj o wagę

Jeżeli sen z powiek spędzają Ci dodatkowe kilogramy, planowana ciąża to zła wymówka dla porzucenia starań o linię. To, że w trakcie ciąży znacznie przybierzesz na wadze nie oznacza przecież, że możesz już teraz przestać o siebie dbać i zacząć hołdować wszelkim zachciankom. Wręcz przeciwnie! Właśnie teraz warto się zmobilizować i zadbać o sylwetkę. Pamiętajmy jednak, że tak nadwaga, jak i niedowaga nie służy ciąży. Konsekwencją zbyt niskiej wagi może być spadek płodności, a już po udanym zapłodnieniu – trudności z utrzymaniem ciąży. Konsekwencją nadwagi – np. cukrzyca czy nadciśnienie. Należy więc dołożyć starań, aby utrzymać właściwy stosunek wagi do wzrostu i budowy ciała.

Wprowadź odpowiednią dietę

Zarówno partnerka, jak i partner powinni zadbać o właściwe odżywianie się po to, aby mechanizmy płodności mogły należycie funkcjonować. Kobieta musi pamiętać o tym, aby każdego dnia dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę minerałów i witamin. Spożywanie zwiększonej ilości warzyw i owoców, roślin strączkowych, chudego nabiału, chudego mięsa oraz produktów zbożowych – to podstawa. Korzystna będzie zamiana białego pieczywa na ciemne, większa dawka dobrych tłuszczów w diecie (tłuste ryby, dynia, słonecznik, sezam, siemię lniane), oleje roślinne, a zamiast kolorowych napojów – woda. Przyda się także wapń (mleko, ryby, orzechy, soja). Płodność ponadto mogą zwiększać produkty bogate w błonnik pokarmowy, takie jak pieczywo gruboziarniste, brązowy ryż, fasola. Z diety należy wykluczyć produkty obfitujące w węglowodany proste (białe pieczywo, ziemniaki, słodkie napoje gazowane), a także tłuszcze nasycone (zupki w proszku, chrupki, słodycze, słone przekąski). Ciążowe suplementy, dodatki, które korzystne wpływają na płodność, to np. kwas foliowy (na około trzy miesiące przed rozpoczęciem starań).

Zadbaj o zdrowie

Okres od pół roku do roku przed rozpoczęciem starań o dziecko to najlepszy czas na uzupełnienie brakujących szczepień ochronnych. Pamiętajmy, że po niektórych szczepionkach sugeruje się odłożenie starań o zapłodnienie na czas nawet 3. miesięcy. Jeżeli zmagasz się z jakąś chorobą przewlekłą, obowiązkowo skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że leki, które zażywasz mogą w jakiś sposób utrudniać starania o dziecko bądź wpływać na utrzymanie ciąży, poród czy zdrowie dziecka. Lekarz zadecyduje, czy konieczna będzie zmiana schematu leczenia. Warto także zapoznać się z historią chorób rodzinnych. Być może w Waszych rodzinach miały miejsce przypadki chorób genetycznych bądź wady budowy ciała – dobrym pomysłem jest udanie się do poradni genetycznej. Ponadto, podczas starań o dziecko kobieta nie powinna stosować silnych leków przeciwbólowych. Warto zwrócić się do lekarza po alternatywne, bezpieczne środki. Ważna jest także konsultacja stomatologiczna – problemy z zębami mogą mieć wpływ na cały organizm, a więc warto zlikwidować wszelkie ubytki. Antykoncepcję hormonalną należy odstawić około 3-4 miesiące przed planowanym poczęciem. Organizm wymaga czasu, aby powrócić do naturalnej równowagi.

Rozpraw się z nałogami

Podobnie długi okres czasu jest potrzebny na stopniowe porzucenie zgubnych nałogów, takich
jak palenie papierosów, alkoholu, ale także zbytniej ilości kofeiny. Odkładamy nadmiar słodyczy i słodkich napojów oraz rezygnujemy z fast –foodów. Wszelkie używki odstawiamy znacznie wcześniej nie bez powodu – ich nagłe odrzucenie może mieć negatywny wpływ na płodność.

Unikaj stresu

Zadanie prawdopodobnie najtrudniejsze do wykonania. A jednak – musisz spróbować. Stres to jeden z najsilniejszych czynników, które niekorzystnie wpływają na starania o dziecko. Stres może wydatnie hamować owulację oraz wytwarzanie śluzu szyjkowego, a u mężczyzny – obniżyć ilość nasienia i pogorszyć znacznie jego jakość. Z uwagi na stres, kolejne próby często nie przynoszą poczęcia, a to z kolei – zwiększa dawkę stresu i wpędza partnerów w błędne koło. Zmartwieni nieudanymi próbami sami negatywnie wpływają na to, że współżycie nie przynosi wymarzonego efektu. Często w takich sytuacjach dobrym pomysłem jest urlop od codzienności – wyjazd, zmiana otoczenia, porzucenie na chwilę codziennych kłopotów i trosk, które jeszcze bardziej podwyższają codzienną dawkę niekorzystnego kortyzolu.

Zadbaj o kondycję

Ćwiczenia pozytywnie wpływają na stan układu krążenia i oddychania, poprawiają parametry krwi, czynność narządów wewnętrznych, właściwy poziom hormonów, usprawniają metabolizm. Bieganie, jazda na rowerze, aerobik, nordic walking, pływanie czy nawet – spacery na świeżym powietrzu. Ważne jest trenowanie mięśni brzucha, krocza oraz pośladków, co znacznie ułatwi poród oraz pomoże mniej boleśnie przejść przez okres ciąży. Dobrym pomysłem może się okazać pilates, czyli w uproszczeniu połączenie jogi i baletu – kompleks ćwiczeń, których głównym celem jest uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Ponadto ćwiczenia zahartują organizm i zwiększą jego odporność. Najlepiej, jeżeli podczas starań o dziecko cieszymy się dobrym zdrowiem – przyjmowanie niektórych leków nie jest wtedy wskazane.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki