
Niepłodność nie jest problemem, który dotyczy wyłącznie ciała. Trzeba rozważać jej konsekwencje także na poziomie psychicznym. Niemożność zajścia w ciążę może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, które powinny leczone przez specjalistę podczas terapii.
Niepłodność powinno się rozważać (i coraz częściej na szczęście tak właśnie jest) na dwóch płaszczyznach. Jako temat „fizyczny” związany z zaburzeniami, jakie występują w ciele, ale także jako problem natury psychologicznej. Szczególnie długa, trwająca latami niepłodność i walka o dziecko niesie ze sobą ogromne, przytłaczające obciążenie psychiczne. Generuje ogromny lęk, niepewność, wstyd, złość i masę innych negatywnych emocji, a przede wszystkim wyzwala stres, który sam w sobie może być już przeszkodą do zajścia w ciążę.
Co więcej, niepłodność może wywołać także zaburzenia psychiczne, problemy w związku, problemy z relacjami z otoczeniem, a wręcz być źródłem depresji.
Część osób borykających się z niepłodnością nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z psychicznym obciążeniem i konsekwencjami, jakie ten stan ze sobą niesie. Terapię warto rozważyć, kiedy ma się poczucie przytłoczenia, gdy ciężko normalnie funkcjonować, pojawiają się stany lękowe, przeciągające się obniżenie nastroju, problemy w związku…
Zwrócenie się po pomoc do specjalisty to żaden wstyd. Wręcz przeciwnie – świadczy o dojrzałości i dbałości o siebie i jakość swojego życia.
Kiedy padła ważna decyzja o zwróceniu się po pomoc do psychoterapeuty, kolejny wybór, przed jakim czasem się staje to typ terapii. Indywidualna, jeden na jeden ze specjalistą, czy w grupie osób z podobnym problemem? Można rozwarzyć terapię indywidualną lub terapię grupową.
Wybór rodzaju terapii to bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od przeszłych doświadczeń, typu osobowości, preferencji, a także innych czynników, jak choćby autorytet i doświadczenie psychoterapeuty. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię i podjąć wybór, który zagwarantuje nam najlepsze efekty i komfort.
Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność
Adopcja po polsku – jakie czekają was problemy?
Czy okres świąteczny może sprzyjać staraniom o dziecko?
Skuteczne in vitro – co wpływa na sukces zapłodnienia pozaustrojowego?
Urlop macierzyński i tacierzyński w przypadku adopcji małego dziecka
Czy Polacy popierają in vitro?
Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?
Koniec starań o dziecko to nie koniec świata!
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.