Inseminacja nasieniem dawcy – wskazania i przygotowanie do zabiegu

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
inseminacja z nasienia dawcy

Kiedy dostępne metody leczenia niepłodności nie przynoszą rezultatu, pomóc może inseminacja domaciczna. Niestety, nasienie partnera nie zawsze posiada parametry, które warunkują powodzenie zabiegu. W takiej sytuacji można skorzystać z nasienia dawcy. Czym dokładnie jest inseminacja nasiemy dawcy?  

Wskazania do inseminacji nasieniem anonimowego dawcy

Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest inseminacja nasieniem partnera, czyli tzw. AIH (z ang. artificial insemination by husband). Istnieją jednak sytuacje, kiedy jedynym rokującym rozwiązaniem okazuje się być inseminacja nasieniem anonimowego dawcy, tzw. AID (zang. artificial insemination by donor).

Inseminację nasiem dawcy zaleca się zwłaszcza w przypadkach, gdy:

  • parametry nasienia partnera są mocno obniżone – zawierają zbyt małą ilość prawidłowych plemników,
  • partner ma zdiagnozowaną azoospermię (całkowity brak plemników w nasieniu),
  • partner jest nosicielem wad genetycznych, uniemożliwiających urodzenie zdrowego dziecka.

Inseminacja z nasieniem dawcy

Przygotowania do zabiegu inseminacji nasieniem dawcy

Do zabiegu inseminacji nasieniem dawcy kobieta musi przygotować się w taki sam sposób, jak do zabiegu z wykorzystaniem nasienia partnera. Lekarz zleca szereg badań, których dokładna lista może się różnić w zależności od kliniki. Zazwyczaj są to:

  • Anty – HIV 1-2,
  • Anty – HCV – Ab (wirusowe zapalenie wątroby typu C),
  • HBs Ag, Anty- HBc (wirusowe zapalenie wątroby typu B),
  • VDRL (test w kierunku zakażenia kiłą),
  • toksoplazmoza (IgG/IgM),
  • wymaz w kierunku Chlamydii-Ureaplasmy-Mycoplasmy (met.PCR),
  • badanie cytologiczne,
  • badanie czystości pochwy,
  • badanie przeciwciał różyczki (IgG/IgM).
  • dokładna ocena rezerwy jajnikowej (AMH, AFC, FSH, LH, Estradiol).

Jeśli kobieta doświadcza owulacji, inseminację przeprowadza się w czasie naturalnego jajeczkowania. W przeciwnym wypadku konieczna jest stymulacja hormonalna, która polega na przyjmowaniu zleconych przez lekarza leków (w formie zastrzyków lub tabletek) i uważnym monitorowaniu cyklu. W trakcie terapii pacjentka powinna pojawić się w klinice 2 – 3 razy w celu sprawdzenia za pomocą USG dojrzałości pęcherzyków. Kiedy osiągną one odpowiednie rozmiary, wówczas planuje się podanie leku wywołującego pęknięcie pęcherzyka (owulację). Zazwyczaj po upływie 24 do 36 godzin od tego momentu przeprowadza się zabieg inseminacji.

W przypadku inseminacji nasieniem dawcy pojawia się jeszcze jeden etap procedury, polegający na dobraniu nasienia. Sam dawca pozostaje anonimowy, ale partnerzy mają wpływ na to, jakie cechy będzie reprezentował. W celu dobrania odpowiedniego dawcy specjalista przeprowadza wywiad z parą i dobiera dawcę na podstawie grupy krwi (musi być zgodna z grupą krwi pacjenta). Przy wyborze mogą być też uwzględnione cechy fenotypowe, takie jak wzrost, waga, budowa ciała, kolor oczu i włosów. Dawcy, których nasienie jest wykorzystywane do procedur inseminacji domacicznych są  restrykcyjnie badani pod kątem chorób zakaźnych (HIV, HBV, HCV) i chorób bakteryjnych (chlamydioza, kiła).

Dodatkowo przeprowadzane są u nich badania genetyczne. Wszystko to pozwala zmaksymalizować szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli partnerzy nie są małżeństwem, mężczyzna przystępujący ze swoją partnerką do procedury inseminacji z wykorzystaniem nasienia dawcy musi podpisać oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego o tym, że będzie ojcem dziecka. Partnerka w ciągu trzech miesięcy od oświadczenia partnera, musi to potwierdzić – również w USC.

Jak wygląda zabieg inseminacji nasieniem dawcy

Sam zabieg inseminacji z wykorzystaniem nasienia dawcy przebiega podobnie, jak w przypadku procedury wykorzystującej nasienie partnera. W dniu planowanego zabiegu kobieta zgłasza się do kliniki i poddawana jest badaniu USG (jego celem jest ocena wielkości pęcherzyków oraz endometrium), a następnie zabiegowi inseminacji. W tym samym czasie nasienie dawcy jest odpowiednio przygotowywane – wybierane są wyłącznie plemniki o najlepszych parametrach.

Sam zabieg jest prosty, krótki i bezbolesny. Odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Lekarz za pomocą cienkiego cewnika wprowadza do jamy macicy odpowiednio przygotowaną próbkę materiału. Zaraz po zakończeniu zabiegu pacjentka może wrócić do domu – nie jest wymagana żadna rekonwalescencja. Dwa tygodnie po inseminacji wskazane jest wykonanie badania Beta-hCG w celu potwierdzenia ewentualnej ciąży.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki