Szacuje się, że w źródła problemów z poczęciem, jeśli są znane, w połowie przypadków leżą po męskiej, a w połowie – po kobiecej stronie. Właśnie dlatego diagnostyka męskiej niepłodności jest tak ważna! Na szczęście obecnie coraz więcej mówi się o takich problemach jak spadek jakości nasienia i uświadamia pary, że panowie także powinni się badać. Jak te badania zaplanować? Podpowiadamy!
Niegdyś uważano, że za problemy z poczęciem odpowiada głównie kobieta i problemy po jej stronie. Obecnie traktowane to jest jak mit. Kiedy znana jest przyczyna niepłodności (w niektórych przypadkach pozostaje ona niestety zagadką, mówimy wtedy o tzw. niepłodności idiopatycznej), równie często okazuje się leżeć po stronie kobiety, jak po stronie mężczyzny. Dlatego też kluczową kwestią w przypadku problemów z poczęciem jest diagnozowanie także panów.
Przyczyną męskiej niepłodności jest w przeważającej części przypadków słabej jakości sperma. To ogromny problem, który stale się pogłębia. Mówi się już nawet o epidemii męskiej niepłodności.
Jakie są możliwe przyczyny obniżenia parametrów nasienia? To między innymi:
Diagnostyka przyczyn niepłodności to kluczowa sprawa. Jeśli nie ma żadnych przesłanek dotyczących tego, gdzie może leżeć problem, najlepszym pomysłem będzie wspólne jej rozpoczęcie i wykonanie podstawowych badań zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Być może już one dadzą odpowiedzi na pewne pytania lub wskażą czemu należy przyjrzeć się dokładniej, na czym skupić, jakie badania pogłębić i rozszerzyć.
Na początku diagnozowania problemów z poczęciem, bardzo ważna będzie pierwsza wizyta w klinice oraz wywiad przeprowadzony przez lekarza zarówno z kobietą, jak i mężczyzną. Zapyta on z pewnością o historię chorób, infekcji, dolegliwości, a także dotychczasową historię starań o dziecko, poprosi o ewentualne wyniki badań. Kolejny krok to wykonanie podstawowych, bazowych badań płodności. W przypadku mężczyzn będzie to badanie nasienia.
Warto pamiętać, że w przypadki badań nasienia ważne jest to, w jaki sposób mężczyzna się do nich przygotuje. Szczegółowo ten temat opisaliśmy w tym artykule.
Diagnostykę męskiej niepłodności planuje oczywiście lekarz – przechodząc od podstawowych do bardziej zaawansowanych badań – jeśli widzi, że zachodzi taka potrzeba. Oto, czego możemy się spodziewać:
- Podstawowe badanie nasienia – określa jego bazowe parametry – objętość, pH, kolor, lepkość, koncentracja plemników, ich ruchliwość, żywotność, morfologia.
- Rozszerzone badania nasienia:
- Badanie fizykalne, USG – przeprowadzane w celu zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości anatomicznych, fizykalnych mogących negatywnie wpłynąć na płodność. USG może wskazać m.in. obecność żylaków powrózka nasiennego.
- Badania hormonalne – głównie bada się poziom testosteronu, ale także m.in. TSH , fT3, fT4, estradiolu, prolaktyny.
- Badania immunologiczne – to test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych, które mogą znajdować się we krwi oraz w nasieniu.
- Badania genetyczne – to przede wszystkim badanie kariotypu , badanie mutacji genu CFTR.
Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność
Adopcja po polsku – jakie czekają was problemy?
Czy okres świąteczny może sprzyjać staraniom o dziecko?
Skuteczne in vitro – co wpływa na sukces zapłodnienia pozaustrojowego?
Urlop macierzyński i tacierzyński w przypadku adopcji małego dziecka
Czy Polacy popierają in vitro?
Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?
Koniec starań o dziecko to nie koniec świata!
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.