Ile kosztuje niepłodność – koszty diagnostyki i leczenia niepłodności?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
koszt lecznenia niepłodności w polsce (1)

Niepłodność to, niestety, choroba społeczna i, według Światowej Organizacji Zdrowia, jedna z tych wzbudzających największy niepokój. Tymczasem leczenie niepłodności w naszym kraju niesie ze sobą ogromne koszty. To, ile dokładnie niepłodna para musi wydać, zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim – przyczyny niepowodzeń w staraniach. Ile kosztuje niepłodność w Polsce?

Ile kosztuje leczenie niepłodności w Polsce?

Niepłodność to choroba, o której można mówić, kiedy po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie udaje się począć dziecka. Jednak jest to bardzo ogólny przedział czasowy. Niektórym parom (kiedy kobieta ma powyżej 30-35 lat) zaleca się konsultacje o wiele wcześniej.

Niestety w parze z diagnozą często idą też spore wydatki, które na przestrzeni czasu trzeba przeznaczyć na badania, diagnostykę i samo leczenie. To, jakie konkretnie będą to koszty zależy przede wszystkim od przyczyny niepowodzeń i tego, jak szybko (i czy w ogóle) uda się ją znaleźć. W związku z tym kwoty wydawane przez różne pary to od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Oczywiście biorąc pod uwagę prywatną opiekę medyczną i prywatne leczenie.

Czytaj też: Niepłodność FAQ

Diagnostyka niepłodności – cena

W przypadku niepłodności, aby skutecznie ją leczyć najważniejsze jest poznanie przyczyny. Badania  diagnostyczne i wizyty u specjalistów mogą sporo kosztować, ale są absolutnie kluczowe. Oto przykładowe koszty, z jakimi trzeba się liczyć.

 • Wizyta konsultacyjna – 150-250 zł (pierwsza jest zwykle najdroższa, a kolejne tańsze).
 • Wizyta u specjalisty (np. endokrynologa, androloga) – około 150-250 zł.
 • Badania podstawowe (USG, badania hormonalne, w tym AMH, FSH, prolaktyna, badania na choroby zakaźne oraz wirusy) – około 350-400 zł.
 • Badanie kartiotypu – około 400 zł.

 Histeroskopia diagnostyczna (bardziej zaawansowane badanie dzięki któremu lekarz ocenia dokładnie budowę jamy macicy, szyjki oraz ujścia jajowodów, a także endometrium – wykonuje się je jeśli potrzeba dokładniejszej diagnostyki) – 700-1600 zł.

 • SONO-HSG (http://staraniowy.pl/badanie-hsg-kontrola-jajowodow/) czyli Histerosalpingografia ultrasonograficzna (ocena budowy macicy i jajowodów – wykrywa niedrożność, zrosty, mięśniaki, polipy…) – 500-800 zł.
 • Badania nasienia najprostsze to koszt 100 zł. Większy komplet to około 200-250 zł. Natomiast badania z tzw. rozszerzonej diagnostyki mogą zwielokrotniać te koszty.

 Oczywiście nie jest tak, że zawsze potrzebne są wszystkie powyższe badania (lista ta nie wyczerpuje też metod diagnostycznych, ale wskazuje na te najpopularniejsze) – to lekarz, opierając się o wyniki bazowych badań zleca te dokładniejsze i, co za tym idzie, droższe.

Koszt leczenia niepłodności

Ile zapłacimy za leczenie niepłodności?

Koszty leczenia są, z oczywistych względów, zwykle znacznie wyższe niż koszty diagnostyki – często bowiem należy wykonać zabieg, a ostatecznie – inseminację lub in vitro.

 • Inseminacja z nasieniem partnera – minimum 800 zł.
 • Badania przed inseminacją (kobiety oraz mężczyzny) – 1500-2000 zł.
 • Inseminacja z nasieniem dawcy – 1500-2000 zł
 • Inseminacja – koszty dodatkowe – ciężko oszacować ich koszt, ponieważ wszystko zależy od tego, co będzie wskazane. Często konieczna jest m.in. stymulacja hormonalna, monitoring cyklu, co stanowi dodatkowy i niemały wydatek.
 • Histeroskopia zabiegowa – 1500-2000 zł.
 • Leczenie hormonalne – może kosztować około 2000 zł.
 • In vitro – szacowanie wydatków na in vitro to trudne zadanie, ponieważ oprócz podstawowych kosztów często trzeba się liczyć z szeregiem dodatkowych procedur, które mają zwiększyć szanse na dziecko. Bazowy koszt oscyluje w granicach 7500-10 tys. zł za jedną procedurę.

In vitro – zwróć uwagę na dodatkowe koszty!

O dodatkowych kosztach in vitro pisaliśmy w tym artykule. Przy szacowaniu kosztów zapłodnienia pozaustrojowego należy zwrócić uwagę nie tylko na te podstawowe części składowe, ale również szereg „udoskonaleń” i dodatków oferowanych przez kliniki. Te procedury mogą obejmować m.in. kriokonserwację, znieczulenie, metody mające zwiększyć szanse na poczęcie, jak IMSI (docytoplazmatyczna iniekcja wybranych, najlepszych jakościowo plemników o ocenionej morfologii),  biopsję zarodka, nadzór nad implantacją, skrinning chromosomów i wiele innych.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki