Depresja spowodowana niepłodnością – co pomoże?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
4323230493_9067d2e5c2_z

Ciało sprzęgnięte jest bardzo ściśle z umysłem. Emocje mogą wpłynąć na to, w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm i odwrotnie – to, w jakiej kondycji jesteśmy, nie pozostaje bez wpływu na to, jakim torem płyną nasze myśli. Niepłodność jest ogromnym wyzwaniem dla psychiki. Gdy ciało „zawodzi”, ciężko myśleć pozytywnie. Gdy negatywnych emocji jest zbyt wiele, kiedy ciężar jest zbyt duży, może pojawić się depresja.

Niepłodność powoduje depresję

Niepłodność może wywołać depresję. Nie ma w tym niczego dziwnego. To przecież ogromne wyzwanie, z którym musi zmierzyć się nie tylko ciało, ale i umysł. Nie da się oddzielić jednego od drugiego. Niepłodność potrafi kompletnie wyczerpać emocjonalnie. Stres związany z kolejnymi, nieudanymi staraniami o dziecko, z leczeniem – jest ogromny. To błędne koło. Niepłodność powoduje stres, a stres pogłębia problemy z zajściem w ciążę.

U części kobiet pojawiają się objawy depresyjne. Poczucie przytłaczającego przygnębienia, pustki, obwinianie siebie, oddalanie od partnera – to wszystko może się zdarzyć. Ryzyko depresji wzrasta proporcjonalnie do długości trwania leczenia. Obecnie, depresja jest już coraz rzadziej lekceważona, nazywana „wymysłem”, „przesadą”. Zaczyna być wreszcie traktowana tak, jak powinna – jak prawdziwa, do tego poważna, choroba.

Przełamać tabu

Depresja to choroba. Taka, której nie można lekceważyć. Niestety, często pojawia się podczas leczenia niepłodności, którą trzeba rozpatrywać nie tylko na poziomie czysto fizycznym, ale też psychicznym. Pierwszym krokiem do zwalczenia jej jest z pewnością uświadomienie sobie skali problemu. Tego, że to nie chandra, nie gorsze chwile, ale coś o wiele poważniejszego.

Nie można ukrywać swoich problemów i emocji, dusić ich w sobie, udawać, że wszystko jest w porządku i uśmiechać się, gdy tak naprawdę do śmiechu wcale nie jest. To pożera, niszczy od środka. Trzeba, dla własnego dobra, zmierzyć się z tym. W końcu problemy psychiczne mogą być powodem, dla którego ciąża ciągle się nie pojawia.

Terapeutyczna bliskość

Wsparcie najbliższej osoby jest nieocenione. Problem niepłodności dotyczy przecież zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Najważniejsze jest, aby przejść przez to razem, nie oddalać się od siebie, nie rzucać wzajemnych oskarżeń, nie mieć pretensji. Bliskość i wsparcie partnera są tymi czynnikami, bez których bardzo ciężko poradzić sobie z tak ogromnym obciążeniem psychicznym, jakim jest niepłodność. Ciężko też wyjść z depresji.

Kiedy do specjalisty?

Depresji nie leczy się w domu, nie leczy się jej też u lekarza pierwszego kontaktu. Nie da się zwalczyć jej samodzielnie. Dobrą i dojrzałą decyzją będzie więc udanie się do specjalisty. I tu powstaje problem – jakiego? Psychologa czy psychiatry?

Psycholog nie może przepisać leków, przeprowadza za to psychoterapię. Z kolei psychiatra może wypisać receptę na antydepresanty – leki psychotropowe. Uważa się, że leczenie depresji to głównie leczenie farmakologiczne. Istnieje spory opór przed zażywaniem tego typu środków, jednak trzeba przyznać, że są skuteczne. Zażywa się je systematycznie przez dłuższy okres (zaczynają działać po 2-4 tygodniach) i jeszcze jakiś czas po ustąpieniu objawów. Psychoterapia jest zazwyczaj leczeniem uzupełniającym, które pozwala przepracować pewne problemy i negatywne emocje, a także uzbraja w odpowiednie mechanizmy i narzędzia na przyszłość.

Objawy depresji

Depresja niesie ze sobą charakterystyczne objawy. Owszem, czasem bywa tak, że nie są bardzo nasilone i długotrwałe – wtedy to niekoniecznie właśnie ta choroba, ale obniżenie nastroju. Trzeba więc bacznie obserwować swoje reakcje i swój organizm.

Co powinno wzbudzić niepokój?

  • Długotrwałe uczucie dojmującego smutku i przygnębienia.
  • Apatia, niechęć do wykonywania wszelkich czynności.
  • Poczucie braku własnej wartości.
  • Poczucie winy.
  • Drażliwość, większa skłonność do złości, irytacji.
  • Zanik odczuwania przyjemności.

Depresja wiążę się też z utratą zainteresowania w zasadzie wszystkim – nic nie wydaje się ekscytujące, nic nie cieszy, na nic się nie czeka z przyjemnością. To wszechobecne zniechęcenie. Rzeczywistość wydaje się zupełnie nieinteresująca, wyprana z kolorów, beznadziejna. Nic nie daje satysfakcji, a wszystko wywołuje smutek.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki