Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 3
dreamstime_9010644_001

Podwiązanie jajowodów (salpingektomia) jest jedną z rzadziej wybieranych metod antykoncepcji. Dzieje się tak z przede wszystkim z powodu radykalności rozwiązania – zabieg nie hamuje zdolności rozrodczej na określony czas, ale całkowicie ją eliminuje. Czy jednak w okresie intensywnego rozwoju medycyny płodności u kobiet rzeczywiście nie można przywrócić?

„Płodność? Nie, dziękuję.”

W dobie pogoni za samorealizacją i skrupulatnego planowania swojej przyszłości, z uwzględnieniem własnych potrzeb i nieustannie zmieniającej się sytuacji polityczno-gospodarczej, antykoncepcja nikogo już nie dziwi. Większość współżyjących par, które chcą uniknąć ciąży, stawia na metody hormonalne (pigułki, plastry) bądź mechaniczne (prezerwatywy), rzadziej decyduje się na rozwiązania trwałe. Okazuje się jednak, że w krajach wysokorozwiniętych sterylizacja, czyli trwałe ubezpłodnienie jest coraz częstszym wyborem młodych ludzi w wieku rozrodczym. W Polsce podwiązanie jajowodów (u kobiet) i wazektomia (u mężczyzn) nie są tak powszechne. Główne tego powody są natury psychicznej (brak pewności co do pozbawienia się na stałe zdolności rozrodczej), ale istotny jest także inwazyjny sposób zabiegu (operacja) oraz łatwość dostępu do innych, tymczasowych metod antykoncepcji. Podwiązanie jajowodów jest też w Polsce ograniczone prawnie – kobieta nie może legalnie poddać się zabiegowi „na życzenie”. Każdy przypadek rozpatrywany jest odrębnie, a najczęstszym wskazaniem do sterylizacji jest zagrożenie zdrowia lub życia kobiety w przypadku ciąży bądź ryzyko przekazania potomkowi ciężkiej choroby genetycznej. Podwiązanie jajowodów – z uwagi na swą skuteczność i trwałość – muszą być efektem dojrzałej decyzji. Lekarz prowadzący powinien poinformować pacjentkę o skutkach sterylizacji, a kobieta musi być świadoma konsekwencji swej decyzji.

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest sku-teczną metodą antykoncepcji i pociąga za sobą trwałe ubezpłod-nienie. Odzyskanie płodności jest bardzo skomplikowane i zależy od wielu czynników natury medycznej

Zabieg podwiązania jajowodów wykonywany jest operacyjnie (podczas laparoskopii lub laparotomii) i polega na przecięciu i podwiązaniu przewodów. Tym sposobem jajowody tracą swoją funkcję – nie mogą już transportować komórki jajowej do jamy macicy, a więc doprowadzić do zapłodnienia. Niedrożność jajowodów jest trwała – zabiegu nie da się cofnąć, przywracając jednocześnie zdolność do poczęcia. Jako metoda antykoncepcyjna jest za to niezwykle skuteczna – wskaźnik Pearla w przypadku podwiązania jajowodów wynosi 0,5. Uzyskana w ten sposób trwała bezpłodność nie wpływa w żaden sposób na pociąg seksualny i nie stanowi przeszkody we współżyciu i czerpaniu satysfakcji z życia seksualnego.

Przywracanie drożności jajowodów

Badania wykazują, że aż 20-40% kobiet żałuje decyzji o podwiązaniu jajowodów, mimo iż zostały poinformowane o zaletach i wadach zabiegu. Czy gdy sytuacja życiowa się zmienia (np. pojawia się odpowiedni partner), odzyskanie płodności jest jeszcze możliwe? Zabieg przywracania drożności jajowodów jest rzeczywiście praktykowany, lecz jego powodzenie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Kluczową dla skuteczności zabiegu kwestią jest sposób, w jaki przeprowadzono salpingektomię. Przecięcie jajowodów sprawia, że w układzie rozrodczym kobiety istnieją dwa, niezależne, cienkie kanały, zakończone strzępkami, które w naturalnych warunkach przechwytują komórkę jajową i w świetle jajowodu przenoszą ją do macicy. W zależności od metody przecięcia przewodów powierzchnia uszkodzeni jajowodów i strzępków może być różna. Jeżeli zmiany nie są zbyt rozległe – połączenie strzępków ma duże szanse powodzenia, w przeciwnym razie – maleją one wprost proporcjonalnie do powierzchni, jaką zajmują uszkodzenia narządu. Przywracanie drożności przewodów może odbyć się w dwojaki sposób: przez ponowne połączenie (zszycie) jajowodów z przywróceniem światła oraz poprzez przeszczep jajowodów. Powodzenie operacji jest warunkowane także doświadczeniem chirurga. Sam zabieg wykonywany jest w nielicznych, specjalistycznych ośrodkach i wymaga sporego wkładu finansowego, adekwatnego do poziomu trudności zabiegu i oczekiwanego efektu.

Średnia ocena: 12345 1,83/5 (głosów: 6).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki