Psychoterapia w leczeniu niepłodności?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
1437606882

Związek ciała i umysłu jest nierozerwalny i znacznie silniejszy, niż może się wydawać. Jedno wpływa na drugie w bardzo dużym stopniu. Na szczęście ten fakt uświadamiamy sobie coraz częściej. Poważnych chorób nie leczy się już wyłącznie od strony „fizycznej”, ale przygląda także psychice pacjenta. To umysł jest bowiem czasem największą przeszkodą w drodze do wyleczenia, ale może jednocześnie być… najlepszą pomocą. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku leczenia niepłodności.

Niepłodność to problem psychologiczny?

Oczywiście, że tak! Im szybciej para borykająca się z niepłodnością to sobie uświadomi – tym lepiej. Obciążenie psychiczne, jakie niesie ze sobą ta choroba jest ogromne. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wiąże się z nią wiele negatywnych dla psychiki konsekwencji, w tym: stres, szereg negatywnych emocji, jak lęk, niepewność, złość, poczucie winy, wstyd…, problemy w związku, zaburzenie relacji z otoczeniem, izolowanie się, silne napięcie psychiczne, a nawet depresja.

Nie można tego lekceważyć. Szczególnie, że niepłodność i problemy psychologiczne tworzą w tym wypadku błędne koło. Niepłodność generuje stres, napięcie psychiczne, a nawet depresję – z kolei te problemy wpływają negatywnie na płodność… i koło się zamyka.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra…

Te trzy terminy są często mylone, więc zanim padnie decyzja dobrze jest znać różnice i wiedzieć do kogo się udać.

Psycholog pomoże w „codziennych” problemach, to osoba która skończyła studia psychologiczne, może udzielać pomocy psychologicznej i diagnozować osobowość, zajmować się poradnictwem psychologicznym. Nie może przepisywać leków. Nie przeprowadza też psychoterapii.

Psychoterapeuta przeprowadza psychoterapie. Długość ich trwania uzależniona jest od konkretnego przypadku – od nawet kilku spotkań aż do kilku lat w zależności od problemu. Może być równocześnie psychologiem po odpowiednich studiach, ale musi mieć ukończoną szkołę psychoterapii (lub studia podyplomowe), trwającą 4 lata. Psychoterapeuta poradzi sobie również z poważniejszymi problemami, jak zaburzenia różnego rodzaju. Nie może przepisywać leków.

Psychiatra to lekarz, który ukończył medycynę oraz specjalizację psychiatryczną. Jako metodę pracy stosuje terapię lekami, może zalecić psychoterapię jako środek wspomagający.

Kiedy do psychoterapeuty?

Nie każda para lecząca niepłodność musi od razu wędrować także do psychoterapeuty. Z wieloma problemami można poradzić sobie samodzielnie. Jeśli w związku dzieje się dobrze, partnerzy potrafią ze sobą szczerze rozmawiać, rozwiązywać swoje problemy wspólnie i walczyć z negatywnymi emocjami, a jednocześnie akceptować te gorsze momenty – nie ma potrzeby udawania się na kozetkę.

Rozważyć wizytę warto przede wszystkim wtedy, gdy wszystko staje się zbyt przytłaczające, za trudne, emocje przytłaczają i nie sposób ich okiełznać ani poradzić sobie z nimi, w związku dzieje się źle, pojawia się ogromny stres i napięcie. Wtedy trzeba sobie uświadomić, że potrzebna jest pomoc. To żaden wstyd! Leczenie niepłodności to ogromne obciążenie, nic dziwnego, że tak ciężko ogarnąć wszystko samodzielnie.

Czego oczekiwać?

To najważniejsze pytanie, na jakie każda para szuka odpowiedzi przez rozpoczęciem terapii. Co się tam stanie? W jaki sposób nam pomoże? Terapia może obejmować między innymi poniższe aspekty.

  • Identyfikacja trudności leżących u podstaw problemów psychologicznych oraz nauka radzenia sobie z nimi.
  • Zwrócenie uwagi i uświadomienie podświadomych mechanizmów rządzących zachowaniem.
  • Pomoc w zrozumieniu i radzeniu sobie z własnymi emocjami, w tym przede wszystkim z tymi negatywnymi.
  • Identyfikacja problemów w związku wynikających z niepłodności, nauka radzenia sobie
    z nimi.
  • Pomoc w akceptacji rzeczywistości i przejściu przez proces leczenia niepłodności.
  • Stworzenie własnego sposobu odbierania rzeczywistości oraz sytuacji stresujących.
  • Poznanie siebie, swoich potrzeb, motywacji, reakcji…

Jak wybrać specjalistę?

Jeśli chodzi o pomoc podczas leczenia niepłodności warto wybrać psychoterapeutę. Z pewnością najpierw dobrze jest przewertować zasoby Sieci w poszukiwaniu opinii, rankingów, przyjrzeć się forom, być może inne pary kogoś polecają. Dobry psychoterapeuta musi należeć do jednego z towarzystw psychoterapeutycznych działających w Polsce oraz mieć certyfikat psychoterapeuty. Musi także mieć ukończoną szkołę psychoterapii trwającą 4 lata, podczas której wykonuje się m.in. własną psychoterapię. Warto zwrócić uwagę, czy dana osoba (np. na własnej stronie WWW) podaje swoje kwalifikacje, czy jedynie opisuje siebie w sposób ogólny i podaje informacje, które ciężko zweryfikować.

Psychoterapeuta powinien też… pasować. Tak zwyczajnie, po ludzku. Jeśli ma się mu zawierzać swoje sekrety, musi wzbudzać zaufanie i pozytywne wrażenie. Warto to zweryfikować podczas pierwszej, wstępnej wizyty, która jednak do niczego nie zobowiązuje.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki