Terapia Bowena – na czym polega? W czym może pomóc?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
terapia bowena 1

Terapia lub Technika Bowena to rodzaj terapii manualnej. Jej główną ideą jest pomaganie organizmowi procesach regeneracji i samoleczenia. Bazuje zaś na delikatnych, miękkich ruchach i słabym ucisku. Na czym dokładnie polega? W jakich sytuacjach może pomóc?

Fizjoterapia w niepłodności?

Fizjoterapia, a konkretnie – terapia manualna – to zespół różnych technik pomocnych w przypadku dolegliwości i schorzeń takich jak rwa kulszowa, bóle kręgosłupa, bóle napięciowa, dyskopatia, wady postawy, migrena… Właśnie z takimi problemami ją kojarzymy. Okazuje się natomiast, że może być także pomocna w przypadku niepłodności .

Co ciekawe, mówi się nawet o tak zwanej „rehabilitacji płodności”. Nie jest jeszcze zbyt popularna, jednak zapewne z czasem stanie się bardziej rozpowszechniona ze względu na zmianę podejścia do niepłodności.

W tym momencie holistyczne postrzeganie tego problemu staje się coraz powszechniejsze.

Czym jest Terapia Bowena?

Terapia Bowena, czy też technika Bowena zaliczana jest do terapii manualnych i technik osteopatycznych. Została stworzona i funkcjonuje już od lat 50. XX wieku. Jej twórca, Australijczyk Thomas Bowen, uzyskiwał niezwykle pozytywne efekty u swoich pacjentów, co spowodowało rozprzestrzenienie się jego autorskiej techniki. W największym skrócie celem Terapii Bowena jest rozbudzenie potencjału organizmu do rozpoczęcia procesów samoleczenia i autoregeneracji przez rozluźnienie różnych blokad i napięć w ciele. Jest techniką holistyczną, postrzegającą człowieka jako całość.

Tym, co charakterystyczne dla tej metody i odróżnia ją od innych technik fizjoterapii jest stosowanie bardzo delikatnego nacisku. Uciska się konkretne punkty w ciele używając przy tym minimalnej siły i delikatnych ruchów. Masaż wykonany w taki sposób ma pobudzać także pracę układu limfatycznego oraz stymulować układ immunologiczny.

terapia bowena2

W czym pomoże Terapia Bowena?

Terapia Bowena pomaga pozbyć się napięć, stresu i uznawana jest za narzędzie uniwersalne, działające pozytywnie na cały organizm, a nawet – sferę emocjonalną, psychiczną. Stosowana jest między innymi w przypadku takich problemów, jak:

  • napięcia związane ze stresem;
  • bóle o nieznanej przyczynie;
  • bóle pleców, kończyn;
  • migreny;
  • zgaga, biegunki, zaparcia;
  • dyskopatia;
  • astma;
  • słaba odporność;
  • astma i duszności;
  • nadciśnienie;
  • przemęczenie, przewlekły stres.

terapia bowena3

Czy pomaga też płodności?

Według zwolenników Terapii Bowena metoda ta jest także dobrym wyborem w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Jej zwolennicy są zdania, że może pozytywnie wpływać na gospodarkę hormonalną. Nie można też pominąć jej rozluźniającego wpływu oraz tego, że pomaga w walce ze stresem oraz napięciem psychicznym.

Czytaj też: Naprotechnologia i inne naturalne metody leczenia niepłodności

Czy jest skuteczna?

Warto jednak zaznaczyć, że choć ma masę zwolenników, jest to metoda niekonwencjonalna, sam jej twórca nie miał wykształcenia medycznego. Choć osoby ją stosujące są przekonane o pozytywnych efektach, jakie przynosi, sceptycy przypominają oświadczenie National Healthy and Medical Research Council oraz Australijskiego Departamentu Zdrowia z 2015 roku.

Wskazano w nim, że nie istnieje wystarczająca ilość publikacji naukowych i klinicznych, które mogłyby potwierdzić skuteczność opisywanej metody, a więc nie ma w obecnym momencie naukowych dowodów na jej skuteczność. Opinie na temat Terapii Bowena są różne – jedni chwalą ją za delikatność i efekty, inni odrzucają i podważają jej efektywność.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki