Dieta śródziemnomorska – czy zwiększa skuteczność in vitro?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
dieta śródziemnomorska a in vitro

To, co codziennie ląduje na naszych talerzach ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu – w tym, do pewnego stopnia, dla płodności. O tzw. diecie płodności i konkretnych produktach spożywczych mających pozytywnie wpłynąć na starania napisano już bardzo wiele. Ale pewien znany sposób odżywiania okazuje się wręcz wymarzony dla osób starających się o dziecko – to dieta śródziemnomorska! Jakie są jej zasady? W jaki sposób zwiększy szanse na malucha?

Dieta śródziemnomorska – znana nie od dziś

Dieta śródziemnomorska to być może najbardziej rozpoznawalna na świecie „dieta”, a jej ogólne zasady są dobrze znane i popularne. Nic dziwnego, ponieważ uznawana jest za jedną z najzdrowszych! Zasłużyła sobie na to miano dzięki mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i są długowieczni. Co ciekawe, o wiele rzadziej dręczą ich też choroby serca i nowotwory. Nic dziwnego, że wielu specjalistów poleca brać z nich przykład i układać jadłospis zgodnie z zasadami im przyświecającymi. Co ważne, to wcale nie takie trudne! W diecie śródziemnomorskiej nie chodzi wcale o wyszukane, egzotyczne składniki. Oto jej główne zasady.

Czytaj też: Dieta płodności – co jeść, by zwiększyć szanse na dziecko?

dieta a płodność

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Podstawowe zasady diety śródziemnomorskiej, jeśli trzeba je streścić w jak najkrótszych słowach, wyglądają następująco: mniej czerwonego mięsa, soli i produktów przetworzonych, a więcej warzyw, owoców, ziaren, strączków, oliwy z oliwek, orzechów i ryb. Bardziej szczegółowa „piramida” diety śródziemnomorskiej wygląda następująco:

  • Baza to wypijanie odpowiedniej ilości wody i aktywność fizyczna. Zwraca się także uwagę na używanie produktów lokalnych i sezonowych.
  • Pierwszy poziom żywieniowy to warzywa, owoce, a także pełnoziarniste produkty zbożowe (chleb, makaron), kasze, oliwa z oliwek, która jest wspaniałym, zdrowym tłuszczem. To spożywamy codziennie.
  • Kolejny poziom stanowią orzechy i nasiona, a także oliwki, zioła i przyprawy, czosnek i cebula. Ważne jest, by nie przesadzać z solą, a w zamian za to smak potrawom nadawać w  inny sposób. Spożywamy codziennie.
  • Następna grupa to nabiał. Spożywamy codziennie, ale nie w każdym posiłku.
  • Ryby i owoce morza, a także białe mięso, jajka, i strączki (m.in. fasola, groch, soczewica, ciecierzyca). Spożywamy kilka razy w tygodniu.
  • Czerwone mięso, ziemniaki – jemy rzadziej, kilka razy w miesiącu.

Piramida diety śródziemnomorskiej dopuszcza też spożycie słodyczy – z umiarkowaniem, oraz czerwonego wina. Jak ognia należy za to unikać jedzenia przetworzonego.

Dieta śródziemnomorska a płodność

Zalety diety śródziemnomorskiej są znane w kontekście prewencji chorób sercowo-naczyniowych, a także utrzymania zdrowej masy ciała. Dieta śródziemnomorska, znana ze swoich korzyści dla zdrowia serca i ogólnego dobrego samopoczucia, wzbudza zainteresowanie również w kontekście wpływu na skuteczność procedur in vitro.

Oprócz tego okazuje się także bardzo dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn pod kątem pozytywnego wpływu na jakość nasienia. Za ten efekt są najprawdopodobniej odpowiedzialne antyoksydanty, w które dieta śródziemnomorska obfituje.

dieta a in vitro

Jak zwiększyć szanse na powodzenie in vitro?

Jeśli chcecie zwiększyć szanse powodzenia procedury in vitro, z pewnością powinniście przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i… być może zastosować się do zasad diety śródziemnomorskiej. Ciekawe badania wskazały bowiem zależność między powodzeniem in vitro a stosowaniem tego typu odżywiania. Wnioski z owych badań opublikowane zostały przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Badania te zostały przeprowadzone przez grecki Uniwersytet Harokopio, a kierował nimi Ninos Yiannakouris. Uczestniczyły w nich 244 kobiety w wieku między 22 a 41 lat o wskaźniku BMI poniżej 30, które zgłosiły się do jednej z ateńskich klinik na pierwszą procedurę zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Okazało się, że kobiety, których sposób odżywiania był najbliższy założeniom diety śródziemnomorskiej  uzyskały najwyższy odsetek ciąż po pierwszym cyklu – 50% w porównaniu do 29% u kobiet, których żywienie najmniej pokrywało się z założeniami tego sposobu  odżywiania. Odpowiednie odsetki żywych urodzeń dla tych dwóch grup wyniosły 48,8% oraz 26,6%.

Co takiego jest w diecie śródziemnomorskiej? Autorzy badania podejrzewają, że tak dobry wpływ mogą mieć antyoksydanty. Temat ten wymaga jednak jeszcze pogłębienia. Jedno jest jasne –  dieta śródziemnomorska na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc naszej płodności. Zmiana nie zajdzie jednak po kilku dniach – należy ją stosować co najmniej kilka miesięcy.

Jednakże, mimo pewnych teoretycznych korzyści, istnieje potrzeba dalszych badań naukowych, aby jednoznacznie potwierdzić, czy dieta śródziemnomorska może zwiększać skuteczność in vitro. Pamiętaj, że wpływ diety na płodność może być bardzo indywidualny, a każda para doświadczająca trudności z poczęciem powinna skonsultować się z lekarzem specjalistą. Ważne jest również pamiętanie, że sukces procedury in vitro zależy od wielu czynników, a dieta to tylko jeden z elementów wpływających na zdrowie ogólne i płodność.

Czytaj  też: Ach, śpij, kochanie… czyli jak sen wpływa na płodność 

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki