Problemy z męską płodnością: Krypotozoospermia

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kortyzoospermia

Kryptozoospermia jest przyczyną problemów z naturalnym zapłodnieniem, ale pozwala na zastosowanie metod wspomaganego rozrodu. Na czym polega i jak ją stwierdzić?

Czym jest krypotozoospermia?

Krypotozoospermia to jedna z przyczyn męskiej niepłodności. Mówimy o niej w sytuacji, kiedy w nasieniu mężczyzny nie obserwuje się plemników, ale stwierdza się ich obecność w osadzie, już po odwirowaniu próbki ejakulatu. Mówiąc obrazowo to stan pośredni pomiędzy azoospermią (całkowity brak plemników w nasieniu), a oligozoospermią (znacznie obniżona liczba plemników w nasieniu).

Dla porównania podajemy poniżej prawidłowy wynik badania nasienia, czyli taki, który spełnia normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

  • Objętość ejakulatu – 1,5 ml
  • Liczba plemników – 15 mln/ml
  • Całkowita liczba plemników – 39 mln
  • Ruchliwość plemników – 40%
  • Plemniki progresywne – 32%
  • Formy prawidłowe plemników – nie mniej niż 4%
  • Żywotność plemników – nie mniej niż 58% żywych
  • Leukocyty – poniżej 1,0 mln/ml
  • pH – nie mniej niż 7,2.

kortyzoospermia a męska płodność

Krypotozoospermia – jak leczyć?

Po pierwsze – trzeba ją zdiagnozować. Azoospermię, oligozoospermię, jak i kryptozoospermię można stwierdzić jedynie na podstawie badania ogólnego nasienia. O tym, jak wygląda samo badanie i jak się do niego przygotować, przeczytacie tutaj . Pytanie, co w sytuacji, kiedy badanie rzeczywiście potwierdza, że w nasieniu brak plemników? Czy w takiej sytuacji mężczyzna traci szanse na zostanie ojcem?

Wszystko zależy od tego, z czego wynika problem. Możliwymi powodami powstania kryptozoospermii są bowiem zaburzenia genetyczne, nieprawidłowości anatomiczne oraz zaburzenia funkcjonowania jąder spowodowane czynnikami zewnętrznymi (np. zażywaniem niektórych leków). Jeżeli istnieją wady anatomiczne, należy dążyć do ich usunięcia. Zdecydowanie warto ograniczyć też działanie wszelkich szkodliwych czynników środowiskowych. To konieczne, ale niestety – często niewystarczające. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zastosowania leczenia farmakologicznego, a jeśli nie jest ono możliwe – trzeba pomyśleć o metodach wspomaganego rozrodu.

niepłodność męska

Kryptozoospermia – nadal masz szanse na dziecko!

I choć dla panów dotkniętych kryptozoospermią in vitro może brzmieć jak wyrok, zdecydowanie warto potraktować je jak szansę. Bo choć kryptozoospermia jest przyczyną problemów z naturalnym zapłodnieniem, pozwala na zastosowanie metod wspomaganego rozrodu, a to naprawdę niemały plus. Bo nawet pojedyncze plemniki w nasieniu pacjentów z kryptozoospermią mogą z powodzeniem posłużyć w procedurze ICSI, podczas gdy uzyskanie plemników od mężczyzn ze stwierdzoną azoospermią wymaga dodatkowych procedur, które wiążą się z dodatkowymi zabiegami i kosztami (np. pobranie plemników z jądra lub z najądrza). Tym, co ma znaczenie w przypadku kryptozospermii, jest także jakość obserwowanych plemników, a dokładnie ich ruchliwość.

W przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku nasienia, badanie należy powtórzyć w zaleconym odstępnie czasu, a jeśli wyniki nadal są niepokojące, wskazana jest dalsza diagnostyka andrologiczna i zgłoszenie się do ośrodka leczenia niepłodności. Lekarz po dokładnym przeanalizowaniu wyników badań i czynników, które mogą wpływać na zły stan nasienia, oszacuje szanse na zapłodnienie oraz podpowie dalszą diagnostykę i postępwanie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki