Oszczędności na wcześniakach?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0

Ministerstwo zdrowia nie będzie refundowało ratującego życie leku wszystkim wcześniakom – tylko tym urodzonym przed 28. tygodniem ciąży. Synagis, bo o ten lek chodzi, ratuje życie dzieci przed śmiertelnym wirusem RS. Większość krajów w Europie refunduje go dzieciom, które przyszły na świat przed 32., a nawet 35. tygodniem.

Bez refundacji dla wszystkich wcześniaków

Ministerstwo zdrowia nie zgadza się na refundację leku Synagis wcześniakom urodzonym później niż w 28. tygodniu ciąży. Niestety, lek ten jest bardzo drogi i rozszerzenie dzieci kwalifikujących się do jego podania znacznie obciążyłoby budżet. Ministerstwo wydaje się nieugięte – argumentem jest właśnie wysoka cena leku.

W naszym kraju dzieci urodzone po 28. tygodniu ciąży nie mają na refundację szans nawet jeśli są w bardzo ciężkim stanie. Neonatolodzy apelują do rządzących o to, aby z leku darmowo mogły korzystać także wcześniaki, które przyszły na świat między 29. a 32. tygodniem.

Synagis – jedyny lek

Dlaczego lek Synagis jest tak potrzebny? Jest to jedyny lek będący przeciwciałem wirusa RS (a nie, jak często bywa błędnie określany, szczepionką). Może uratować życie wcześniakom, ochronić je przed poważnymi konsekwencjami wirusa, ale niestety jest bardzo drogi.

Jedna dawka, nawet mimo obniżenia ceny, to koszt około 3,5 do 5 tys. zł. Skuteczne leczenie składa się najczęściej z pięciu dawek, które należy podawać co miesiąc.

 Wirus RSV

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest bardzo powszechny, większość dorosłych miało z nim już kontakt, jest przyczyną wielu infekcji głównych dróg oddechowych.

Wirus może wywołać:

  • zapalenie płuc
  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie krtani i tchawicy
  • zapalenie ucha środkowego.

Zapaleniu płuc i oskrzeli może towarzyszyć w najgorszym wypadku bezdech i niewydolność oddechowa.

Wcześniaki najbardziej zagrożone

Najbardziej narażone na poważne konsekwencje, jakie może wywołać ów wirus RSV są wcześniaki. Nie do końca wykształcony system odpornościowy nie poradzi sobie z zagrożeniem. U maluchów, które przyszły na świat przed 32. tygodniem prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia górnych dróg oddechowych jest aż dziesięć razy wyższe niż u tych urodzonych po pełnych dziewięciu miesiącach ciąży.

Dla wcześniaków zakażenie RSV może być nawet śmiertelne. Zwykle są leczone na zasadzie intensywnej terapii. Podawane są dożylnie płyny, podaje się tlen oraz środki rozszerzające oskrzela, stosuje oddech zastępczy.

Jak można się zarazić? Jak się chronić?

Do zarażenia wirusem dochodzi przez kontakt z wydzieliną osoby zakażonej – na przedmiotach wirus może przeżyć nawet kilka godzin – oraz drogą kropelkową. Osoba chora może roznosić wirusa nawet przez miesiąc.

Jak się chronić? Przede wszystkim – zachowując zasady higieny. Trzeba często myć ręce (szczególnie przed kontaktem z dzieckiem), ograniczyć dostęp do niego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki