Co negatywnie wpływa na męską płodność?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
pg-bad-eating-habits-07-full

Wiele mówi się o przyczynach męskiej niepłodności. I choć większość z nich dotyczy różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych, anatomicznych lub genetycznych, na męską płodność negatywnie wpływa także szereg innych czynników, jak styl życia i ekspozycja na działanie szkodliwych substancji.

Używki

Szkodliwość używek – nikotyny, narkotyków i alkoholu – jest dziś powszechnie znana; kampanie społeczne nie pozostawiają złudzeń: uzależniający nawyk prowadzi do trwałych uszkodzeń mózgu i innych narządów organizmu. Mimo to wiele osób uważa, że negatywne skutki sięgania po używki ich nie dotyczą, tym bardziej, że nie odczuwają rzekomo zgubnych konsekwencji nałogu. Błąd takiego myślenia polega na niedostrzeganiu długofalowych zmian, które systematycznie i niezauważalnie nawarstwiają się, prowadząc do sporych problemów zdrowotnych. Zwykle przecież zaczyna się od całkiem niewinnych dolegliwości lub… niemocy właśnie. Problemy z poczęciem są jednym z wielu skutków regularnego sięgania po używki. Zarówno męskie, jak i żeńskie gamety są niezwykle wrażliwe na działanie tak silnych substancji. Nikotyna (szczególnie utleniacze wchodzące w skład dymu papierosowego) zaburza produkcję hormonów i upośledza czynności plemników, a narkotyki zmniejszają ich ilość i jakość, wszystkie zaś używki grożą powstaniem wad wrodzonych u dziecka, jego niską masą urodzeniowa oraz problemami z układem oddechowym w dzieciństwie. Szkodliwe nałogi przyszłego taty mają też wpływ na libido i mogą być przyczyną zaburzeń erekcji.

Niezdrowy styl życia

Na męską płodność negatywny wpływ mają z pozoru niegroźne czynniki, np. styl życia. Niewłaściwa dieta, stres, przemęczenie, a także bagatelizowanie „drobnych” dolegliwości może zaburzać produkcję i dojrzewanie plemników oraz pracę jąder.

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie – ruch zbawiennie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, wspomaga także płodność, gdy więc go brakuje, działanie wielu narządów może być osłabione. Ale aktywność fizyczna nie jest jedynym czynnikiem, negatywnie wpływający na męską płodność. Stres i permanentne przemęczenie powodują napięcie mięśniowe i problemy z erekcją oraz wytryskiem, zaburzają też popęd płciowy. Nie bez znaczenia jest dieta. Przyszła mama może z czystym sumieniem zaproponować swoje menu partnerowi – zbilansowana dieta jest tak samo potrzebna kobiecie, która będzie nosiła pod sercem dziecko, jak mężczyźnie, który przekazuje swoje komórki DNA potomkowi. Niezdrowa dieta i brak tak ważnych substancji odżywczych jak antyoksydanty czy witaminy A i C, negatywnie wpływają na jakość nasienia, osłabiając ruchliwość plemników. Zgubne działanie mają także nadwaga i otyłość, wiążące się z szeregiem przykrych dolegliwości i ryzykiem zachorowań m.in. na choroby serca. Osobną grupę czynników, negatywnie wpływających na męską płodność, stanowią infekcje, bagatelizowane dolegliwości i niedoleczone schorzenia. Mogą one w znaczący sposób zaburzać gospodarkę hormonalną, a to z kolei uniemożliwiać poczęcie. Szczególnie groźne dla męskiego układu płciowego są infekcje narządów płciowych i dróg moczowych.

Leki i zioła

Niektóre leki przyjmowane stale w chorobach przewlekłych lub inwazyjne substancje stosowane w terapiach przeciwnowotworowych mogą w znaczący sposób wpływać na męską płodność. Wśród „standardowych” farmaceutyków szczególnie niebezpieczne są m.in. cymetydyna (stosowana w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy), spironolakton (choroby serca), sulfasalazyna (stany zapalne stawów), a ponadto psychotropy i sterydy (szczególnie, gdy stosowane są w nadmiarze lub bez konsultacji z lekarzem). Destrukcyjnie na zdolność rozrodczą mężczyzn wpływają także niektóre… zioła. Wśród zakazanych preparatów pochodzenia roślinnego są choćby dziurawiec zwyczajny, miłorząb japoński, jeżówka i nasiona bawełny, które mogą znacząco zaburzać czynności plemników i pracę jąder.

Szkodliwe substancje

Mężczyźni są częściej niż kobiety narażeni na działanie szkodliwych substancji. Dzieje się tak z powodu podejmowania przez nich inwazyjnych prac fizycznych, w których są bezpośrednio wystawieni na ekspozycję takich substancji jak ksenobiotyki, będące składnikiem wielu środków chemicznych (farby, rozpuszczalniki) i leków, a także metale ciężkie (np. ołów, kadm, rtęć, chrom, nikiel i arszenik). Są one obecne także w środowisku w postaci zanieczyszczeń. Ich niekorzystne działanie na męską płodność dotyczy zaburzeń hormonalnych i nieprawidłowości w spermatoge-nezie. Parametry nasienia obniża także kontakt z rozpuszczalnikami organicznymi (znajdziemy je w składzie farb, kleju, środków czyszczących i niektórych kosmetyków) i dioksynami (otrzymywane są jako produkt uboczny w procesie spalania odpadów czy produkcji pestycydów). Płodność zostaje osłabiona również pod wpływem promieniowania, na które pacjent jest narażony podczas leczenia nowotworu (chemio- i radioterapia).

Wysoka temperatura

Niekorzystny wpływ wysokiej temperatury na męską płodność to żaden mit. Proces powstawania i dojrzewania plemników wymaga odpowiedniej temperatury – jest ona niższa od temperatury ciała o ok. 3-4 stopnie. Groźne jest częste i długotrwałe narażanie organizmu na wyższą temperaturę – nie tylko podczas zażywania gorących kąpieli, pobytu w jacuzzi, saunie i innych przegrzanych pomieszczeniach, ale także w przypadku pracy przy wysokiej temperaturze (taką parają się choćby strażacy, piekarze czy hutnicy). Ryzykowne jest także długotrwałe siedzenie i noszenie uciskającej odzieży – nie tylko obcisłej bielizny ze sztucznych tkanin, ale też specjalistycznych strojów do nurkowania czy kombinezonów narciarskich. Wszystko te nie wpływa znacząco na zdolność rozrodczą, gdy z wysoką temperaturą mężczyzna ma kontakt sporadyczny i krótki. Działanie długotrwałe jednak może upośledzać płodność i zaburzać funkcjonowanie organizmu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki