6. specjalistów, którzy pomogą ci w walce z niepłodnością!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
specjalisci1

Idealnie byłoby, gdyby walcząc z niepłodnością można było wszystko prowadzić u jednego lekarza. Niestety, do tej, często trudnej i długiej, walki zwykle trzeba zaprząc kilku specjalistów. Sprawdź, jacy lekarze pomogą w staraniach o dziecko!

Różne przyczyny – różne rozwiązania

Niepłodność może mieć bardzo różne przyczyny – od wad anatomicznych, przez choroby, po stan psychiczny. W prostych i oczywistych przypadkach, kiedy diagnostyka jest szybka i trafna, nie trzeba udawać się do wielu lekarzy po pomoc. Niestety, zdarza się, że źródeł problemu trzeba szukać długo i wnikliwie – wtedy zawsze działania mają miejsce na wielu polach. Jacy specjaliści pomogą w walce z niepłodnością?

Ginekolog

To oczywisty wybór i pierwsze kroki (w przypadku kobiety) kiedy brak upragnionej ciąży zaczyna nas niepokoić należy skierować właśnie tam. Ginekolog (najlepiej taki specjalizujący się w tematyce niepłodności) ma szeroką wiedzę na temat kobiecej płodności, przeprowadzi z pewnością rozległy wywiad, zleci pewne badania (np. podstawowe krwi i moczu), inne wykona (badanie ginekologiczne, USG) i pomoże zaplanować kolejne kroki i wizyty u kolejnych specjalistów, jeśli uzna to za konieczność.

Androlog

Androlog jest odpowiednikiem ginekologa w przypadku mężczyzn. Taką specjalizację mogą mieć lekarze urolodzy, interniści, endokrynolodzy oraz ginekolodzy. Kiedy przyczyna pozostaje nieznana i nie ma przesłanek gdzie może leżeć, warto na samym początku udać się do androloga i wykonać badanie nasienia .

Są szybkie, bezinwazyjne i dają nam natychmiastową odpowiedź na pytanie, czy z męskiej strony wszystko jest w porządku. Po stwierdzeniu nieprawidłowości należy oczywiście szukać ich źródeł i podjąć, jeśli taka możliwość istnieje, leczenie.

Endokrynolog

Niepłodność bardzo często związana jest z zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli takie są podejrzenia, trzeba skonsultować się z endokrynologiem, który jest odpowiednim specjalistą do ich leczenia. Na pewno zleci badania poziomu konkretnych hormonów, by przekonać się, czy wszystko jest na tym polu w porządku. Jeśli nie – zaleci odpowiednią kurację farmakologiczną, by ustabilizować sytuację. Warto pamiętać, że endokrynolog to specjalista, który pomoże także mężczyźnie.

Tabletki

Dietetyk

Dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. To, co jemy, może wspomagać naszą płodność bądź wręcz odwrotnie – utrudniać poczęcie dziecka. Do dietetyka warto udać się przede wszystkim kiedy mamy problemy z wagą – borykamy się z nadwagą, otyłością lub niedowagą. Każda z tych sytuacji ma bardzo negatywny wpływ na płodność.

Dietetyk pomoże dobrać dietę nie tylko do naszych aktualnych potrzeb (może to być zdrowe przytycie, schudnięcie bądź poprawienie nawyków żywieniowych), a także preferencji, bo na pewno nikt nie będzie zmuszał nas do jedzenia czegoś, co nam nie smakuje.

Psycholog

Niepłodność jest także problemem natury psychologicznej – warto o tym pamiętać. Z jednej strony, problemy z poczęciem dziecka często mogą wywołać stres, obniżenie nastroju, lęki, a w najgorszym przypadku nawet depresję. Potrafią też zaburzyć relacje między partnerami. Z drugiej strony, stan psychiczny może być barierą. Nieuświadamiane i nierozwiązane problemy psychiczne bywają przeszkodą w poczęciu dziecka.

Seksuolog

Ten specjalista ma ściśle określoną sferę działania – współżycie. Może się zdarzyć, że podczas leczenia niepłodności pojawi się sugestia wizyty u seksuologa. Warto ją odbyć, jeśli istnieją podejrzenia, że problemem (psychicznym lub fizycznym) jest życie erotyczne.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki