Niepłodność wtórna

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
7996262408_217fa65f96_z

Wtórna niepłodność – niemożność poczęcia dziecka pomimo wcześniejszej ciąży – jest problemem dotykającym średnio co piątą starającą się o potomka parę. Jak to możliwe, że u płodnych dotychczas partnerów pojawiają się zaburzenia? Z czego mogą one wynikać i jakie podjąć leczenie, aby szanse na owocne starania wzrosły?

Problem niepłodności

Niepłodność to coraz częstszy problem młodych małżeństw i par starających się o dziecko. Można o niej mówić dopiero po roku regularnych starań, nie kończących się zapłodnieniem. Wówczas należy poszukać przyczyn wystąpienia trudności, które mogą leżeć zarówno po stronie mężczyzny, kobiety, jak i u obojga partnerów jednocześnie. Problem z płodnością może pojawić się także po przebytej ciąży (donoszonej lub ronionej) – taka niepłodność nazywana jest wtórną. Również w tym wypadku tylko seria badań pozwoli ustalić źródło zaburzeń i podjąć odpowiednie leczenie, zmierzające do ustabilizowania gospodarki hormonalnej i właściwego funkcjonowania organizmu tak, aby szanse na poczęcie wzrosły.

Przyczyny niepłodności wtórnej

Przyczyn niepłodności wtórnej jest wiele. Zaburzenia mogą występować zarówno u kobiety, jak i mężczyzny.

Niepłodność wtórna jest zwykle niespodziewanym przez partnerów problemem. Jak to? Skoro pierwsze starania zakończyły się sukcesem, ciąża przebiegła prawidłowo, dlaczego tym razem nie wychodzi? Źródeł niepłodności wtórnej jest bardzo wiele. U kobiet wpływ na zaburzenia płodności mogą mieć:

 • nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, przede wszystkim PCO – zespół policystycznych, choroby tarczycy, ale także zaburzenia owulacji i cyklu miesiączkowego;
 • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, dysfunkcje nerek;
 • stany zapalne oraz infekcje bakteryjne i grzybicze (np. zapalenie przydatków, nadżerka);
 • endometrioza, czyli rozrost śluzówki i tworzenie się z jej tkanki narośli w różnych częściach ciała, np. jajowodach czy jajnikach, co zmniejsza ich drożność;
 • uszkodzenia dróg rodnych (szyjki macicy) podczas porodu siłami naturalnymi lub zrosty będące konsekwencją cesarskiego cięcia;
 • wiek kobiety (płodność 40-latki jest o niemal 50% niższa niż kobiety 20-letniej).

Kłopoty z płodnością przy próbach poczęcia drugiego dziecka u mężczyzn mogą wynikać z:

 • pogorszenie jakości nasienia (mniejsza ruchliwość plemników);
 • nałogi i zbyt częste przyjmowanie leków – konsekwencją mogą być problemy z erekcją;
 • niezdrowy tryb życia (nieodpowiednia dieta, brak kondycji, stres);
 • stany zapalne i infekcje narządów płciowych;
 • wiek (płodność maleje podczas procesu starzenia się).

Konieczne badania

Diagnostyka niepłodności rozpoczyna się serią badań wykluczających zaburzenia hormonalne, wpływ chorób przewlekłych, endometriozę i uszkodzenia dróg rodnych u kobiety oraz stany zapalne i wady anatomiczne narządów płciowych u mężczyzn. Następnym etapem jest badanie nasienia, określające m.in. ruchliwość plemników, a także USG narządu rodnego kobiety, wraz z dokładną analizą budowy macicy i śluzu. Najczęściej wyniki tych badań wskazują pewne odchylenia od normy, których regulacja odbywa się za pomocą antybiotykoterapii. Kobiety przyjmują odpowiednią ilość hormonów (szczególnie gonadotropiny), które pobudzają do pracy jajniki, u mężczyzn terapia hormonalna jest obok leczenia farmakologicznego (antybiotyki na stany zapalne dróg, które wyprowadzają nasienie) oraz zabiegów chirurgicznych w wyjątkowych sytuacjach jedną z metod usunięcia trudności w zapłodnieniu. W leczeniu niepłodności wtórnej niezbędne jest też pozytywne nastawienie i obniżenie poziomu stresu, który może powodować psychiczną blokadę, utrudniającą poczęcie dziecka.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki