Wsłuchaj się w adopcję. Podcasty na temat adopcji

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
podcasty o adopcji 1

Adopcja bywa tematem tabu. Tymczasem wiele adopcyjnych rodziców chętnie opowiada o swoich emocjach i odczarowuje stereotypy związane z procesem adopcyjnym. Podrzucamy wam kilka podcastów, które dotykają kwestii adopcji. Jeśli interesuje was ta tematyka, posłuchajcie koniecznie!

Matka też człowiek

„Matka też człowiek” to podcast prowadzony przez Justynę Szyc-Nagłowską. To dziennikarka i absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, a prywatnie żona Borysa Szyca i mama trójki dzieci. Ze swoimi gośćmi rozmawia na tematy dotyczące rodzicielskiej codzienności, targających nią uczuć oraz zmian, których wymaga od nas rodzicielstwo. Możemy tutaj posłuchać także o samodzielnym macierzyństwie, zaangażowanym ojcostwie czy adopcjach.

W jednym z odcinków autorka zaprasza nas na spotkanie z dwiema mamami adopcyjnymi, które opowiadają o swoich emocjach związanych z niepłodnością i decyzją o adopcji. To pełna szczerości rozmowa, która odczarowuje stereotypy związane z procesem adopcyjnym. A mamy adopcyjne apelują: „Nie jesteśmy żadnymi bohaterkami! Jesteśmy zwykłymi matkami”. Podcastu można posłuchać za pośrednictwem Storytel oraz Spotify.

SOS dla Ciebie

SOS Wioski Dziecięce to stowarzyszenie, które pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. Organizuje różnorodne formy pomocy dzieciom, aby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia. W Polsce działa już od 1984 roku i jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata.

„SOS dla Ciebie” to podcast, będący odpowiedzią na zainteresowanie tematem rodzicielstwa zastępczego. W poszczególnych odcinkach pojawiać się mają rozmowy o procesie kwalifikacji na Rodzica SOS, o zagadnieniach psychologicznych związanych z wychowywaniem dzieci, tolerancji i empatii oraz codziennym życiu w pieczy zastępczej. Gośćmi „SOS dla Ciebie” będą zarówno rodzice i podopieczni, jak i eksperci: psycholodzy, pedagodzy i Ambasadorzy SOS. Rozmowy prowadzi Anna Choszcz-Sendrowska – dyrektorka komunikacji i PR SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Podcastu można posłuchać na stronie stowarzyszenia oraz za pośrednictwem Spotify.

podcasty o adopcji 2

Jak przejść przez mgłę

Autorki strony Akademia Płodności – Anna Mazur-Gajo i Zofia Mazurek-Dudek są z wykształcenia dietetyczkami – za pośrednictwem swojego portalu dzielą się wiedzą z zakresu żywienia w leczeniu niepłodności. Tworzą tzw. płodnobooki, po brzegi wypełnione płodnymi wskazówkami i cyklicznie wydają diety sezonowe, które pomogły już wielu parom spełnić marzenie o posiadaniu dziecka. Na ich stronie znajdziemy także ciekawe podcasty dotyczące niepłodności, starań o dziecko, adopcji i emocji, które towarzyszą tej trudnej tematyce.

Jak przejść przez mgłę – Justyna, 7 lat starań i decyzja o adopcji”, „Kiedy pewnego dnia uświadamiasz sobie, że masz ku@#a dość – historia Kingi” czy „Optymistka Ola i jej filozofia życia z niepłodnością w tle” to podcasty, które dotykają właśnie tematu adopcji – naprawdę warto posłuchać. Podcasty Akademii Płodności możemy także śledzić za posrednictwem Spotify.

Podział opieki w rodzinie adopcyjnej

Portal teamrodzina.pl to pierwszy w Polsce portal parentingowy, w którego centrum są rodzice, nie dzieci. Znajdziemy tu artykuły dotyczące relacji między rodzicami, relacji rodziców z dziećmi, potrzeby realizowania się w innych sferach życia, kwestii zawodowych, finansowych, prawnych i społecznych. Portal został stworzony przez Fundację Share the Care, której celem jest promowanie partnerskiego modelu rodziny – takiego, który pozwala rodzicom realizować się we wszystkich sferach życia, a dzieciom daje szansę na zbudowanie bliskich więzi z obojgiem rodziców.

Oprócz artykułów, wywiadów czy treści informacyjnych, na portalu znajdziemy także podcasty, dotyczące wspomnianych wyżej kwestii. Na uwagę zasługuje podcast „Podział opieki w rodzinie adopcyjnej”, który dotyczy właśnie rozdziału obowiązków rodzicielskich przez partnerów, którzy zdecydowali się zaadoptować dziecko. Bohaterowie podcastu łamią tradycyjny model – to tata zdecydował się na skorzystanie z urlopu „tacierzyńskiego” (urlop na zasadach macierzyńskiego). Skąd taka decyzja? Jak to wpłynęło na partnerów i na relacje w ich rodzinie? Warto posłuchać! Rozmawia Joanna Włodarczyk.

Dzieci pięknieją od miłości – o życiu rodzin zastępczych i adopcyjnych

„Wysokie Obcasy” to podcast Wysokich Obcasów, w którym dziennikarki przedstawiają portrety niezwykłych kobiet, mających odwagę iść własną drogą, wyrażać swoje poglądy i stawać w ich obronie równie śmiało jak w obronie grup i środowisk narażonych na nierówne traktowanie lub wykluczenie. Rozmawiają z ciekawymi ludźmi zaangażowanymi w sprawy kobiet o zjawiskach z obszaru psychologii, rozwoju osobistego, rodzicielstwa, zdrowia, seksu i ekologii. Relacjonują aktualne wydarzenia i zabierają głos w debacie społecznej.

Dzieci pięknieją od miłości ” to odcinek dotyczący życia rodzin zastępczych i adopcyjnych. Czym różnią się od siebie rodziny zastępcze i adopcyjne? Kto może zostać taką rodziną? Z rozmowy z Małgorzatą Wilamek, która wraz z mężem tworzy rodzinę zastępczą dowiemy się, jak wygląda ich codzienne życie, jakie dzieci są i były pod ich opieką oraz jakie są smutki i radości rodzin zastępczych.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki