Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice niepłodności?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
klinika1

To co nowe i nieznane zawsze wzbudza wątpliwości i niepokój. Tym bardziej, jeśli dotyczy sprawy tak ważnej i osobistej, jak poczęcie dziecka. Wiele par obawia się pierwszej wizyty w klinice niepłodności nie wiedząc, co czeka za jej drzwiami. Jak taka wizyta przebiega? Czy trzeba się do niej przygotować?

Po roku starań – już czas

Wiele par najchętniej udałoby się do lekarza już po dwóch miesiącach prób zajścia w ciążę, tak na wszelki wypadek. Jednak po tak krótkim okresie nie można wpadać w panikę. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpływać na to, że nie uda się za pierwszym ani za drugim razem, w tym… stres , który jest ogromnym wrogiem starań o dziecko! Dlatego nie warto denerwować się kiedy nie wychodzi drugi, trzeci, czwarty miesiąc.

Kiedy można się zatem zaniepokoić? Jeśli kobieta regularnie miesiączkuje i nie ma żadnych problemów zdrowotnych i ma poniżej 35. lat, taką granicą, po przekroczeniu, której można już mówić o niepłodności
i należy rozpocząć diagnostykę i leczenie jest rok. A konkretnie – rok regularnego współżycia bez zabezpieczenia, rok starań. Jeśli po dwunastu miesiącach nadal brak pozytywnego wyniku na teście ciążowym, warto rozważyć wizytę u lekarza. Niekoniecznie musi być to od razu klinika leczenia niepłodności .

Od razu do kliniki?

Wizyta w klinice niepłodności nie musi być pierwszym wyborem par, które mają problemy z poczęciem. Często kobieta udaje się do ginekologa, który może wykonać lub zlecić pewne podstawowe badania, jak choćby USG, cytologia, badania krwi, badania hormonów, a także przeprowadzi z pewnością wywiad na temat choćby regularności cyklów.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Nie trzeba się szczególnie przygotowywać do pierwszej wizyty w klinice niepłodności. Na pewno ważna będzie dokumentacja dotychczasowego leczenia, jeśli takie miało miejsce, oraz wyniki badań. Jeśli badań nie było, a chcemy jak najwięcej wyciągnąć już z pierwszego spotkania ze specjalistą, można zastanowić się nad ich wykonaniem. Partner może wykonać podstawowe badanie nasienia oraz badanie morfologii i żywotności plemników. Nie jest to jednak absolutnie konieczne. Kobieta może przynieść:

  • wyniki morfologii,
  • wyniki badań hormonalnych – prolaktyny, AMH, TSH

Warto przypomnieć sobie także choroby przebyte w dzieciństwie (zwłaszcza te typowo dziecięce, jak świnka czy różyczka), spytać o nie rodziców – lekarz może o to zapytać w trakcie wizyty.

klinika2

Jak przebiega pierwsza wizyta w klinice?

Pierwsza wizyta zwykle może odbyć się w dowolnym momencie cyklu partnerki, jednak zawsze warto dopytać w klinice, do której się wybieramy o ten szczegół. Co bardzo ważne, para zawsze powinna stawić się w klinice wspólnie. Po przybyciu zwykle personel prosi o wypełnienie ankiety – w zależności od placówki wygląda ona bardzo różnie, jednak zwykle zawiera podstawowe pytania na temat m.in. stanu zdrowia.

Następnie czeka już spotkanie z lekarzem, który:

  • przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny dotyczący dotychczasowego leczenia, chorób, przebytych zabiegów, dolegliwości itp.;
  • przeanalizuje przyniesione wyniki badań;
  • wykona badanie ginekologiczne oraz badanie USG partnerki;
  • oceni stan zdrowia partnerów na podstawie wszystkich tych informacji;
  • ewentualnie – zleci dodatkowe badania diagnostyczne;
  • przedstawi dalszy plan działania.

Wśród wszystkich tych punktów wywiad medyczny jest bardzo ważny. Lekarz może zapytać o szereg kwestii. Kobietę z pewnością będzie pytał o cykl i jego regularność, o to, kiedy miała miejsce pierwsza miesiączka. Para będzie musiała odpowiedzieć na pytania m.in. o swoje dojrzewanie płciowe, aktualne pożycie seksualne, libido, nawyki i styl życia, stosowane do tej pory metody antykoncepcji, a także wiele innych pytań, które okażą się dla lekarza istotne w danym przypadku.

klinika3

Warto pytać!

Pierwsza wizyta w klinice to także doskonała okazja do zadawania pytań. Pytać można o wszystko – lekarz jest po to, by wyjaśnić pewne kwestie szczegółowo czy rozwiać wątpliwości. Para musi czuć komfort podczas danej procedury leczenia i być odpowiednio poinformowana o wszystkich jej aspektach. Jeśli coś jest niezrozumiałe – trzeba to zmienić prosząc o rozwinięcie tematu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki