Kwas foliowy nie dla wszystkich

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
kwas foliowy

Kwas foliowy to jeden z najważniejszych składników diety zarówno kobiet starających się o dziecko, jak i tych będących już w ciąży. Lekarze zalecają suplementację przed ciążą i w jej trakcie. Okazuje się jednak, że przyjmowanie go nie jest polecane absolutnie każdemu. Osoby z mutacją genu MTHFR nie powinny go przyjmować.

Kwas foliowy – suplement dla przyszłych mam

Kwas foliowy to najpopularniejszy suplement dla kobiet w ciąży oraz tych starających się dopiero o dziecko. Zdecydowana większość lekarzy zaleca jego przyjmowanie, gdyż dla ciężarnych niedobór tego składnika jest szczególnie groźny.

Co daje kwas foliowy i dlaczego jest tak ważny?

  • Bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje nasze DNA.
  • Wspólnie z witaminą B12 ma udział w tworzeniu czerwonych krwinek.
  • Zmniejsza ryzyko wad układu moczowego i serca u dziecka.
  • Niedobór folianów, czyli pochodnych kwasu foliowego, u kobiet w ciąży może być przyczyną wad wrodzonych centralnego układu nerwowego dziecka.
  • Dzięki suplementom z kwasem foliowym można zapobiec powstaniu wad cewy nerwowej (m.in. bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa).

Kwas foliowy najlepiej zacząć przyjmować już w okresie starań o dziecko – tak, aby w momencie, w którym dojdzie do zapłodnienia jego ilość w organizmie była już odpowiednia. Jest to kluczowe, ponieważ wady cewy nerwowej pojawiają się już w miesiąc od poczęcia.

Nie dla wszystkich

Niestety, nie każda kobieta może bezpiecznie i bez żadnych obaw stosować kwas foliowy. Jest to niewskazane w przypadku, kiedy cierpimy na mutację gen MTHFR. Zakłóca ona bowiem proces przetwarzania folianów w organizmie.

W takiej sytuacji suplementacja nie przyniesie oczekiwanych, pozytywnych korzyści – kwas się nie wchłonie. Może za to doprowadzić do niebezpieczeństwa, gdyż będzie odkładał się w organizmie w toksycznej postaci.

Czy to oznacza, że kobiety z taką mutacją muszą zupełnie zrezygnować z przyjmowania tego składnika? Na szczęście nie. Powinny zażywać inny rodzaj kwasu foliowego, a mianowicie zmetylowany kwas foliowy. W tej formie nie będzie gromadził się w organizmie.

Mutacja genu MTHFR

Choć brzmi dość egzotycznie, na mutację genu MTHFR może cierpieć nawet jedna na kilka Polek! Aby ją wykryć wystarczy badanie genetyczne. Jego koszt to około 200-300 zł.

Jakie inne suplementy dla kobiety w ciąży?

Oprócz kwasu foliowego, kobieta w ciąży może  przyjmować także inne suplementy, jednak o ich ilości i dawce nie można decydować samodzielnie. Zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem. Oto składniki, które, jeśli nie ma innych niedoborów, warto rozważyć (pomijając kwas foliowy):

  • Jod
  • Witamina D3
  • Kwas tłuszczowy DHA (jeden z Omega-3)

Te trzy suplementy, plus kwas foliowy, będą ważne dla kobiety w ciąży ponieważ ich podaż w samej diecie nie wystarczy – nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich sobie w optymalnej dawce bazując jedynie na tym, co zjadamy.

Trzeba przy tym pamiętać, że wielowitaminowe preparaty zawierające cały zbiór różnorodnych składników nie są do końca skuteczne, a najważniejsza jest zawsze odpowiednia i urozmaicona dieta.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki