In vitro na cyklu naturalnym – co oznacza?

Profile photo of Profesor dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Profesor dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA
dodany: Komentarze 1
dreamstime_4858238

Minimalna stymulacja oraz program in vitro na tzw. cyklu naturalnym to rozwiązanie dla pacjentów, którzy ze względów światopoglądowych chcą ograniczyć liczbę zapładnianych komórek jajowych.  

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego przeprowadzana jest w naturalnym cyklu pacjentki z zastosowaniem minimalnych dawek leków hormonalnych. Etap stymulacji trwa znacznie krócej – nie jest poprzedzony blokadą przysadki za pomocą analogów GnRH (około 14-21 dni), nie są też stosowane standardowe leki do stymulacji – gonadotropiny (zwykle około 10 kolejnych dni).

Zazwyczaj lekarz dobiera inne leki, o dużo mniejszej efektywności, czego rezultatem jest uzyskanie od 1 do 4-5 pęcherzyków, z których rozwiną się później komórki jajowe.

Zabieg pobrania komórek jajowych w niczym nie różni się od zabiegu na standardowym cyklu stymulowanym. Ze względu na liczbę obecnych pęcherzyków w jajnikach często stosuje się znieczulenie miejscowe do zabiegu, który trwa krócej i jest potencjalnie mniej bolesny. W ramach programu IVF na cyklu naturalnym można stosować wszystkie dostępne w laboratorium IVF procedury. Transfer zarodków odbywa się podobnie jak w programie standardowym (podawany jest jeden lub dwa zarodki).

W przypadku programów na cyklu naturalnym częściej brak jest komórek jajowych do zapłodnienia. Zespół lekarski nie ma wówczas farmakologicznej kontroli nad cyklem, co często skutkuje pęknięciem pęcherzyka przed zabiegiem pobrania komórek. W innych przypadkach możemy uzyskać niedojrzałe komórki jajowe, które musimy poddawać dojrzewaniu in vitro (IVM). Z tych powodów metoda ma relatywnie niższą skuteczność –  choć uzyskujemy około 50% ciąż na transfer (u kobiet młodych), to jest to jedynie około 25% na rozpoczęty cykl.

Program na minimalnej stymulacji można zastosować u każdej pacjentki. Metoda jest szczególnie wskazana u pacjentek źle reagujących na konwencjonalną stymulację, które nawet przy wykorzystaniu kosztownych leków nie reagują wzrostem większej liczby komórek niż pojedyncze.

Warto pamiętać, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia pod kątem wskazań medycznych i szans na zakończenie terapii powodzeniem (zdrową ciążą). Podczas spotkań z lekarzem, po wykonaniu niezbędnych badań pacjenci są informowani o możliwych ścieżkach postępowania i metodach, ale decyzja o zastosowaniu danego leczenia należy do nich.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki