Kiedy najwcześniej wykonać badania krwi potwierdzające ciążę?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
test1

Każda para starająca się o malucha chciałaby wiedzieć od razu, czy tym razem się udało. Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Kiedy najwcześniej można wykonać badania krwi mające potwierdzić ciążę? Z czego to wynika?

Dlaczego nie od razu?

Nie ma możliwości, by jakiekolwiek testy czy badania od razu, w dwa lub trzy dni po zapłodnieniu były wiarygodne. Aby zrozumieć dlaczego, należy wiedzieć w jaki sposób w organizmie dochodzi do zapłodnienia i co dalej dzieje się z zarodkiem.

Kiedy jeden plemnik wreszcie wygra morderczy wyścig i połączy się z komórką jajową – powstaje kompletnie nowa komórka. Zaczyna ona natychmiast przemieszczać się w stronę jamy macicy. Podczas tej podróży cały czas dzieli się i powiększa. Poza jajowód dociera po około trzech dniach. Po około tygodniu zagnieżdża się następnie w tylnej części ściany macicy.

Po kolejnych kilku dniach jest całkiem już wtopiona w endometrium – to właśnie moment kompletnego zagnieżdżenia się zarodka. Nazywa się to implantacją zarodka. Zanim to nastąpi, wykonywanie testów ciążowych, czy to takich dostępnych w aptece, czy też z krwi, nie ma żadnego sensu, ponieważ będą niemiarodajne.

Czym jest beta hCG?

Beta hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest hormonem, którego stężenie oznacza się badając krew pod kątem ciąży. Jej stężenie gwałtownie wzrasta na początku ciąży, ponieważ gra wtedy bardzo ważną rolę – ma pomóc w prawidłowym rozwoju wczesnej ciąży. W jaki konkretnie sposób? Otóż stymuluje ciałko żółte (czyli pozostałość po pękniętym pęcherzyku jajnikowym) do produkcji progesteronu oraz utrzymuje jego poziom na odpowiednim pułapie, niezbędnym do rozwoju ciąży.

Poziom gonadotropiny kosmówkowej wzrasta w 48 godzin po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Najpierw we krwi pojawia się zaledwie jego „wykrywalny” poziom, który nie jest jednak wiarygodny, ponieważ może jeszcze wystąpić mikroporonienie.

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy z krwi?

Specjaliści są raczej zgodni, że najrozsądniej będzie wykonać test najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki lub tuż po nim. Wtedy mamy faktycznie największą pewność, że nie jest przekłamany i pokaże prawdziwy wynik.

Trzeba jednak pamiętać, że test beta hCG z krwi jest dużo bardziej czuły niż test ciążowy z moczu. Wobec tego już około 10 dni po zapłodnieniu można spodziewać się, że będzie miarodajny.

badania laboratoryjne

Jak interpretować wynik?

Oczywiście zawsze warto zwrócić się do lekarza, jednak kiedy wynik przekracza 5 mlU/mm, można wnioskować ciąże. Kiedy zaś wskazał wartość poniżej tej granicy – ciąży nie ma. Jeśli wykonuje się takie badanie, kiedy ciąża jest już nieco bardziej zaawansowana, z poziomu hormonu odczytuje się wiek ciąży, ponieważ stężenie do pewnego momentu stale rośnie, a później zaczyna opadać.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki