Słownik starających się o dziecko

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
zdjęcie usg w otoczeniu gadżetów i zabawek dla dziecka

Pary starające się o dziecko zderzają się z wieloma terminami medycznymi i skrótami, które nie dla wszystkich są jasne i oczywiste. Jakie pojęcia mogą się pojawić na drodze do upragnionego rodzicielstwa?

AMH

Hormon produkowany w pęcherzykach jajnikowych przez komórki, które otaczają jajeczka gotowe do wzrostu. Dzięki jego zbadaniu możliwe jest określenie tzw. rezerwy jajnikowej, czyli  tego, ile komórek jajowych znajduje się jeszcze w organizmie. Pozwala to na oszacowanie, ile płodnych lat ma przed sobą badana kobieta. Więcej na temat AMH przeczytacie tutaj.

Azoospermia

Brak plemników w ejakulacie. Azoospermię można stwierdzić w czasie ogólnego badania nasienia. Jeżeli w preparacie bezpośrednim nie obserwuje się plemników, wówczas odwirowuje się nasienie i wykonuje z uzyskanego osadu preparat mikroskopowy. Dopiero brak plemników w osadzie pozwala na zdiagnozowanie azoospermii. Badanie ogólne nasienia należy wykonać  co najmniej dwukrotnie. O innych zaburzeniach nasienia możecie przeczytać tutaj.

Beta HCG

Gonadotropina kosmówkowa to hormon produkowany przez zapłodnioną komórkę jajową po jej zagnieżdżeniu się w macicy. Beta HCG wydalana jest wraz z moczem, dlatego właśnie domowe testy ciążowe opierają się na oznaczeniu tego hormonu w moczu. Najbardziej wiarygodną metodą pozwalającą na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia jest jednak zbadanie stężenia beta HCG we krwi.

Biopsja endometrium

Zabieg, w czasie którego pobierany jest z macicy wycinek endometrium, czyli błony śluzowej do mikroskopowej analizy. Pozwala wykryć schorzenia, które rozwijają się w obrębie śluzówki jamy macicy. Wśród wskazań do biopsji endometrium znajdują się nieprawidłowe krwawienia, cykle bezowulacyjne czy problemy z zajściem w ciążę.

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Ciąża biochemiczna

Ciąża obumarła na bardzo wczesnym etapie (inaczej wczesne poronienie). Ciąża biochemiczna może być potwierdzona w testach ciążowych, ale jest jeszcze zbyt wcześnie na to, by zaobserwować ją podczas badania ginekologicznego lub USG (zapłodnione jajeczko nie zdąża prawidłowo zagnieździć się w macicy). O istnieniu ciąży biochemicznej kobiety często nie wiedzą, myląc jej objawy ze spóźnioną, bardziej obfitą miesiączką. Więcej na temat ciąży biochemicznej przeczytacie tutaj.

Ciąża ektopowa

To inaczej ciąża pozamaciczna, czyli przypadek, w którym płód rozwija się poza błoną śluzową jamy macicy, w związku z czym nie ma możliwości jego prawidłowego rozwoju. W takiej sytuacji konieczne jest przerwanie ciąży za pośrednictwem zabiegu medycznego chyba, że nastąpi samoistne poronienie. Więcej na temat ciąży ektopowej przeczytacie tutaj.

HSG

Histerosalpingografia, zwana w skrócie HSG, to często jedno z pierwszych badań wykonywanych podczas diagnostyki niepłodności. Jego celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie jajowodów i macicy, w szczególności w ocenie drożności jajowodów. Więcej na temat badania przeczytacie tutaj.

IUI

Inseminacja domaciczna. Zabieg często mylony z in vitro – polega na wprowadzeniu plemników do macicy za pomocą specjalnego cewnika. Inseminację można przeprowadzić zarówno nasieniem partnera, jak i dawcy – kiedy jakość nasienia partnera nie spełnia parametrów.

ICSI

Jedna z najbardziej znanych metod zapłodnienia pozaustrojowego, zwana inaczej docytoplazmatyczną iniekcją plemników. Zabieg polega na wprowadzeniu wybranego na drodze skrupulatnej selekcji plemnika bezpośrednio do cytoplazmy komórki jajowej za pomocą specjalnych mikronarzędzi. Ma to na celu zwiększenie szansy na zapłodnienie komórek. Wskazaniem do ICSI są słabe parametry nasienia – zwłaszcza zaburzenia ruchliwości i mała liczba plemników w ejakulacie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Kariotyp

Charakterystyczny dla danego człowieka zestaw chromosomów występujący w każdej komórce organizmu. Bada się go w celu wykrycia genetycznych nieprawidłowości, co jest szczególnie ważne podczas planowania dziecka. Mutacje chromosomowe są też w wielu przypadkach odpowiedzialne za niepłodność i poronienia. Więcej na temat badania przeczytacie tutaj.

Przytulająca się para

Laparoskopia

Jedna z mniej inwazyjnych technik chirurgicznych stosowanych w celu wykonania zabiegów diagnostycznych lub leczniczych w obrębie jamy brzusznej. Badanie polegające na wprowadzeniu przez skórę do otworu brzusznego specjalnego przyrządu, który pozwala na obserwację narządów wewnętrznych. Celem badania jest sprawdzenie, czy potrzebna jest interwencja chirurgiczna, a w razie potrzeby jej podjęcie lub pobranie materiału do badania histopatologicznego. Więcej na temat badania przeczytacie tutaj.

Niepłodność idiopatyczna

To sytuacja, w której nie dochodzi do zapłodnienia mimo wielokrotnych prób oraz prawidłowych wyników badań diagnostycznych (potwierdzenie owulacji i drożności jajowodów, brak zmian w jamie macicy oraz dobra jakość męskiego nasienia). Mówiąc ogólnie, to niepłodność bez wyraźnej przyczyny. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Oligospermia

Zbyt niska liczba plemników w ejakulacie – mniej niż 20 mln/ml. Dolegliwość może mieć charakter przejściowy, ale może również trwać stale. Przyczyną mogą być żylaki powrózka nasiennego, niedrożne przewody wyprowadzające nasienie czy zaburzenia endokrynologiczne. Oligospermia to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn. O innych zaburzeniach nasienia przeczytacie tutaj.

PCOS

Zespół policystycznych jajników, czyli zaburzenie w gospodarce hormonalnej organizmu, diagnozowane u sporej grupy pacjentek, które doświadczają trudności z zajściem w ciążę. Na PCOS wskazywać może zbyt duża liczba pęcherzyków uwidocznionych w jajnikach, problem z metabolizmem glukozy, insulinooporność czy nadmiar androgenów – męskich hormonów płciowych. Więcej na temat PCOS przeczytacie tutaj.

PGD

Przedimplantacyjna diagnostyka genetyczna to metoda, która daje możliwość genetycznej analizy komórek jajowych przed zapłodnieniem lub zarodków przed przeniesieniem ich do macicy. Metodę stosuje się u osób, które są zdiagnozowanymi nosicielami chorób genetycznych, wskazaniem do jej przeprowadzenia jest także konieczność wykonania u zarodka badania w kierunku nieprawidłowej liczby chromosomów. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Seminogram

Inaczej badanie nasienia. Pozwala na ocenę koncentracji, ruchliwości, żywotności i budowy morfologicznej plemników oraz jakości płynu nasiennego. To jedno z pierwszych badań, na jakie powinna zdecydować się para, od dłuższego czasu bezskutecznie starająca się o dziecko. Dlaczego, wyjaśniamy w artykule.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki