Postawa ciała, spięcie mięśni, oddech… – czy mają wpływ na płodność?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
postawa ciała

W kontekście płodności to, jak stoimy, jaką postawę przyjmujemy, jak spięte są nasze mięśnie czy jak oddychamy może z pozoru wydawać się zupełnie nieistotne. Prawda jest jednak inna – nawet tak przyziemne i codzienne elementy naszego życia mogą nam nieco pomóc w staraniach lub je utrudnić.

Postawa ciała – ważniejsza niż się wydaje

Z nieprawidłową postawą ciała ma problem większość osób – garbienie się, zła pozycja podczas siedzenia, stania, leżenia… Nie wszyscy zwracają na to uwagę, a niepokój wzbiera w nas dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna boleć. Jednak możliwe dolegliwości bólowe nie powinny być jedynym, co skłania nas do większej dbałości o postawę ciała. Ma ona wpływ na mnóstwo procesów w naszym organizmie.

Nieprawidłowa może skutkować m.in.:

  • zaburzeniami układu trawiennego,
  • bólami,
  • zaburzeniami układu nerwowego.
  • migrenami,
  • różnego rodzaju dysfunkcjami narządów wewnętrznych.

postawa ciała 2

Co z płodnością?

Jak widać zła postawa ciała może negatywnie wpłynąć na cały organizm. Jednak jak konkretnie przekłada się to na płodność? Otóż nieprawidłowa postawa ciała może zmieniać ciśnienie w jamach ciała – także
w obszarach istotnych dla płodności, czyli miednicy, w dole brzucha i wywoływać niepożądane napięcie mięśni. Spięte mięśnie w tamtym obszarze powodują m.in. problemy z prawidłowem przepływem krwi. Wszystko to może negatywnie wpływać na naszą płodność. Dzięki fizjoterapii napięcia powstałe w obrębie trzewi, miednicy, zostają rozluźnione, a narządy powracają do normalnego funkcjonowania.

Czytaj też: Terapia Bowena – na czym polega? W czym może pomóc?

Kluczowy oddech

Co istotne, na naszą postawę oraz dobrostan całego ciała wpływa też oddech. Mimo, że jest to czynność mechaniczna, naturalna, większość z nas robi to… źle. Kluczowa jest tu przepona, czyli mięsień oddechowy. Zły oddech może skutkować pewnymi nieprawidłowościami w postawie oraz napięciami w obszarze trzewi, także macicy i jajników. Z drugiej strony, jeśli przepona jest zblokowana i napięta (co wiąże się ze złą postawą ciała, stresem), przekłada się to na gorszą jakość oddechu i mniejsze dotlenienie organizmu. To jest oczywiście sytuacją niepożądaną dla całego naszego ciała gdyż, jak wiadomo, na płodność wpływa całościowy stan zdrowia.

Jak oddychać prawidłowo? Niestety jest to coś, co bardzo ciężko opisać słowami. Najważniejszą radą jest ta, aby nie skupiać się na wypychaniu brzucha podczas wdechu (to częsty błąd), a rozszerzaniu obszaru w okolicy dolnych żeber na boki. Najlepszym pomysłem będzie udanie się do fizjoterapeuty, który dokładnie pokaże w jaki sposób ciało powinno pracować przy wdechu, a jak – przy wydechu. Nabranie wprawy może zająć chwilę, ale z pewnością jest warte włożonej pracy.

postawa ciała 3

Fizjoterapia dla płodności

Wszelkie problemy z postawą czy dolegliwościami bólowymi np. w obrębie pleców czy szyi warto oczywiście skonsultować z fizjoterapeutą. Można poinformować go także o problemach z zajściem w ciążę i ich ewentualnych przyczynach. Nawet jeśli nie są one czymś, na co mogłaby mieć wpływ terapia manualna, przynajmniej poprawi ona nasz komfort uśmierzając bóle związane z nieprawidłową postawą. Fizjoterapeuta nauczy nas także prawidłowo oddychać, co pomoże zniwelować stres i napięcia w ciele.

Fizjoterapia w przypadku problemów z zajściem w ciążę może mieć także, w wielu przypadkach, efekt bardziej konkretny, terapeutyczny. W czym będzie w stanie pomóc? Przede wszystkim przyda się jeśli przyczyną problemów z płodnością są zrosty w narządach miednicy lub niedrożność jajowodów. Stosuje się ją także wspomagająco w leczeniu endometriozy, PCOS, niedrożności jajowodów, zaburzeń owulacji.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki