Badanie HBs w ciąży – dlaczego się je wykonuje?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0

W ciąży należy wykonać całe mnóstwo badań. Wszystko po to, by mieć pewność, że z maluszkiem jest wszystko w porządku, a mama ma się dobrze. Na czym polega badanie HBs i dlaczego się je przeprowadza? 

Dlaczego wykonuje się badanie HBs?

Badanie HBs (konkretnie chodzi o antygen HBsAg) należy wykonać, aby sprawdzić, czy przyszła mama nie jest zarażona wirusem HBV. To wirus, który powoduje zapalenie wątroby. Nazwa HBs pochodzi od białka strukturalnego, które zawiera wirus WZW typu B. To właśnie ten wirus jest winny zachorowaniom na zapalenie wątroby. Badanie to pozwala stwierdzić, czy kobieta jest jego nosicielką.

Na czym polega badanie?

Badanie polega na sprawdzeniu, czy w surowicy krwi znajduje się antygen wirusowy. Jest on obecny w kilku przypadkach:

  • nosicielstwo wirusa HBV
  • przebyte wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • przewlekłe zapalenie wątroby

Co, jeśli mama jest zarażona?

Badanie HBs wykonuje się pod koniec ciąży. Lekarz zwykle zaleca je do 37. tygodnia ciąży. Przeprowadzane jest tak późno, ponieważ personel medyczny musi przygotować się, jeśli matka faktycznie okaże się zakażona wirusem HBV (ponieważ dziecko w łatwo sposób może zarazić się podczas porodu). Wtedy maluch zaraz po porodzie otrzyma dwie szczepionki.

Pierwszą, standardową, szczepionkę przeciwko WZW typu B. Drugą natomiast z immunoglobuliną HBIG zawierającą przeciwciała anty-HBs oraz anty-HBc. Ta właśnie druga szczepionka zabezpiecza dziecko przed zakażeniem (nie zupełnie, ale znacznie zmniejsza ryzyko), które mogłoby być dla niego bardzo groźne. U zarażonego malucha może wystąpić bowiem ostre zapalenie wątroby – w postaci żółtaczkowej, bezżółtaczkowej lub cholestatycznej. Prawdopodobnie zamiast porodu siłami natury zostanie też wykonane cesarskie cięcie. Kobieta ciężarna zarażona WZW typu B jest bardziej narażona na przedwczesny poród. Wszystkie te powody sprawiają, że badanie HBs w ciąży jest tak ważne – nie należy go lekceważyć.

Wirus HBV

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to bardzo groźne schorzenie. Może doprowadzić nawet do powstania nowotworów, czy marskości wątroby.

Jak można się zarazić? Między innymi:

  • przez kontakt z zakażoną krwią, np. przez przetoczenie krwi
  • podczas pobierania krwi (niesterylna strzykawka)
  • podczas wykonywania tatuażu czy przekłuwania uszu kiedy wykonywane są niesterylnym sprzętem
  • u dentysty
  • podczas stosunku płciowego (bez prezerwatywy), także analnego lub oralnego
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki