Rodzinne pogotowia opiekuńcze – ważne instytucje, których wciąż za mało

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 3
dreamstime_9613752

Rodzinne pogotowie opiekuńcze jest potrzebne w sytuacji, gdy dziecku coś zagraża. Najczęściej jest to przemoc oraz problemy z alkoholem i narkotykami w rodzinie. Dziecko zostaje zabrane z patologicznego lub niebezpiecznego otoczenia i oddane pod opiekę pogotowia opiekuńczego. Jego zadaniem jest chwilowa opieka zastępcza do momentu, w którym sytuacja zostanie uregulowana. W naszym kraju ciągle brakuje takich instytucji.

Dlaczego potrzebne są rodzinne pogotowia opiekuńcze?

Rodzinne pogotowie opiekuńcze to niesamowicie ważna instytucja. Jej zadaniem jest doraźna pomoc i opieka nad dziećmi, w których rodzinach źle się dzieje. Takie dzieci są zabierane ze szkodliwego otoczenia i umieszczane w państwowych lub rodzinnych pogotowiach opiekuńczych. Oczywiście zdecydowanie lepsza jest ta druga forma pomocy, jednak podobnych placówek wciąż w Polsce brakuje.

Idea, jaka przyświeca rodzinnym pogotowiom opiekuńczym to zapewnienie ciepła rodzinnego i bezpieczeństwa dzieciom oderwanym od swoich rodzin. To lepsza alternatywa niż dom dziecka lub izba dziecka.

Sytuacje, w których dziecko zostaje odebrane rodzinie bywają bardzo dramatyczne. Często nawet zagrażające jego zdrowiu lub życiu. Alkohol, przemoc, narkotyki, wykorzystywanie seksualne, długotrwałe zaniedbanie –  to niektóre powody interwencji. Dzieci odbierane rodzinom są często przerażone, chore i w złym stanie psychicznym. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im ciepła i odpowiedniej pomocy nie w placówce, lecz w rodzinie. W związku z tym rodzinne pogotowie jest najlepszym miejscem dla dziecka, dopóki jego sytuacja nie zostanie uregulowana.

Zasady funkcjonowania

Opieka roztaczana przez osoby prowadzące rodzinne pogotowie z zasady ma być krótkotrwała i musi zakończyć się powrotem podopiecznego do własnej rodziny lub innym rozwiązaniem jego sprawy (np. adopcją). Maksymalny czas trwania takiej opieki to 12, a w wyjątkowych przypadkach 15 miesięcy.

W jednym rodzinnym pogotowiu opiekuńczym może przebywać jednocześnie maksymalnie trójka dzieci. Mogą być w różnym wieku, często są to nawet niemowlaki. Osoba prowadząca rodzinne pogotowie opiekuńcze dostaje pensję w wysokości od 650 do 900 zł miesięcznie na każde dziecko. Opiekunowie muszą zapewnić im całodobową opiekę.

Trzeba jednak mieć świadomość, że to opieka bardzo specyficzna. Do pogotowia opiekuńczego trafiają dzieci z różnymi problemami, obarczone bagażem negatywnych przeżyć, z którym ciężko im się pogodzić. Z tym wszystkim najczęściej nie potrafią sobie poradzić, mogą więc nawet wykazywać agresję. Bardzo często wymagają więc pomocy psychologicznej.

Kto może założyć pogotowie opiekuńcze?

Rodzinne pogotowie opiekuńcze może założyć małżeństwo lub osoba samotna, jeżeli spełniają następujące wymagania:

  • odpowiednie warunki mieszkaniowe,
  • stałe źródło utrzymania,
  • stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
  • pełnia praw obywatelskich,
  • brak przeciwwskazań związanych z pozbawieniem praw rodzicielskich,
  • brak przeciwwskazań związanych ze stanem zdrowia,
  • pozytywna opinia właściwego ośrodka pomocy społecznej.

W praktyce najczęściej wybiera się rodziny ze starszymi już dziećmi. Pozostałych, bardziej szczegółowych informacji dotyczących możliwości stworzenia rodzinnego pogotowia opiekuńczego udzielają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze. Ich pracownicy pomagają także zgłaszającym się w przygotowaniach. Trzeba jednak pamiętać, że rodzinne pogotowie opiekuńcze to najtrudniejsza i najbardziej wymagająca forma rodzicielstwa zastępczego. Być może właśnie dlatego takich ośrodków ciągle brakuje.

Średnia ocena: 12345 4,09/5 (głosów: 11).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki