Jak przygotować się do transferu zarodków – Q&A

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
transfer1

Transfer zarodków to punkt kulminacyjny leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Kobiety, które czeka transfer, lub które liczą, że w niedługiej przyszłości będą mogły przejść tę procedurę, mają wiele pytań o to, jak najlepiej się do niej przygotować. Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości!

Moment kulminacyjny

Transfer zarodków to kluczowy, najważniejszy moment całej procedury in vitro, która składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to stymulacja owulacji u kobiety, kolejny – punkcja jajników i pobranie komórek jajowych oraz nasienia od partnera. Kiedy mamy już komórki, następuje ich pozaustrojowe zapłodnienie. Trzeci etap to ten interesujący nas najbardziej, czyli transfer zarodków. Wykonuje się go około 2-5 dni po pobraniu komórek jajowych. Etap czwarty, to zaś sprawdzenie poziomu beta hCG – czyli tego, czy rozwija się ciąża.

In vitro to metoda, która sama w sobie wymaga pewnych przygotowań. Jednak co warto i co trzeba zrobić przed samym transferem? Przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi na nie!

transfer2

Przygotowanie do transferu zarodów – Q&A

1. Czy to będzie bolało?

Transfer zarodków określany jest jako zabieg bezbolesny – zwzwyczaj nie wymaga stosowania znieczulenia. Może wywołać jedynie lekki dyskomfort.

2. Czy muszę być na czczo?

Nie, procedura transferu zarodków nie wymaga od kobiety bycia tego dnia na czczo. Można przyjmować normalne posiłki.

3. Czy mogę jeść i pić wszystko?

Aby wspomóc swoją płodność i wzmocnić organizm zawsze warto dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, nawodnienie i unikanie używek.

W przypadku transferu zarodków nie ma sztywnych wytycznych dotyczących jedzenia i picia, jednak najlepiej jeśli tego dnia i w dniu poprzednim spożyjemy lekkostrawne posiłki i będziemy unikać produktów, które powodują wzdęcia, uczucie pełności i dyskomfort w brzuchu.

4. Czy mam zażywać jakieś leki?

To zależy od tego, co przepisze lekarz, jednak z pewnością przed transferem należy bardzo skrupulatnie pilnować godzin przyjmowania leków.

5. Czy w dniu transferu powinnam przygotować się w szczególny sposób?

W niektórych przypadkach przed transferem należy wypełnić pęcherz, dlatego zaleca się wcześniej albo wypicie dodatkowej ilości wody, albo też przyjmowanie standardowych ilości płynów ale nie oddawanie moczu. O tym, czy będzie to konieczne decyduje lekarz. 

6. Co jeszcze mogę zrobić przed transferem?

Przede wszystkim – unikać stresu, postarać się zrelaksować. Jasne, że transfer to bardzo ważny moment, który budzi niepokój i niepewność, ale ważne, by starać się w okresie go poprzedzającym dać sobie odpocząć i zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Kolejna ważna rzecz to postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza! To bardzo istotne, by zaufać specjalistom, którzy się nami opiekują i postępować zgodnie z ich wytycznymi.

7. Czy mogę wziąć coś na uspokojenie?

Wiele kobiet przeżywa przed transferem bardzo silne emocje, ciężko im się uspokoić. Ziołowe herbatki na uspokojenie mogą być przyjmowane, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może on przepisać nawet coś mocniejszego na ukojenie nerwów. Jeśli więc czujemy zbyt silne zdenerwowanie nie trzeba się wahać tylko poprosić lekarza o pomoc.

8. Czy przed transferem konieczne są jakieś badania?

Zwykle wykonuje się cytologie, badanie czystości pochwy, a także badania w kierunku chlamydii, toksoplazmozy, różyczki, anty-HIV-1,2, anty-HCV-Ab, VDRL.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki