Przysposobienie – całkowite, pełne, niepełne. Czym są? Czym się różnią?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
przysposobienie 1

Istnieją trzy prawne formy przysposobienia, czyli innymi słowy – adopcji: całkowite, pełne i niepełne. Zastanawiając się nad adopcją dziecka warto mieć świadomość różnic między nimi. Przedstawiamy je poniżej!

Trzy formy adopcji

Przysposobienie, inaczej adopcja, ma w naszym systemie prawnym trzy rodzaje – całkowite (nierozwiązywalne), pełne oraz niepełne. Tak, oznacza to, że możemy przysposobić (zaadoptować) dziecko na trzy różne sposoby, które będą miały zasadniczo odmienne skutki prawne. Poniżej przedstawiamy czym każdy z nich się charakteryzuje oraz jakie istnieją między nimi różnice.

Przysposobienie niepełne

Przysposobienie niepełne to, można powiedzieć, „najlżejsza” forma adopcji. Przyjmujemy dziecko jednak nie zrywamy jego prawnych więzi z rodziną biologiczną. Nie możemy mówić tu o pełnej, całkowitej prawnej więzi między dzieckiem a jego całą nową rodziną adopcyjną. Skutek takiego przysposobienia następuje jedynie między dzieckiem a rodzicami.

 • Ten typ przysposobienia dotyczy wyłącznie relacji między dzieckiem a rodzicami.
 • Dziecko nie staje się prawnie częścią całej rodziny i nie zyskuje krewnych, a jedynie rodziców. Rodzice jego rodziców nie stają się formalnie dziadkami, a dzieci – rodzeństwem. Jednak jeśli adoptowane dziecko będzie miało własne dzieci, przysposabiający rodzice będą już dziadkami. Przysposobienie takie rozciąga się bowiem na tzw. zstępnych (potomków) przysposabianego dziecka.
 • Nie sporządza się nowego aktu urodzenia dziecka adoptowanego w taki sposób.
 • Status takiego dziecka mówi, że jednocześnie jest członkiem rodziny biologicznej, ale też staje się dzieckiem rodziców adopcyjnych.
 • Przysposobienie takie można rozwiązać, jednak tylko w przypadku zaistnienia ważnych powodów.
 • Można je zmienić na przysposobienie pełne.

Czytaj też: Adopcja – czego się boimy?

przysposobienie 2

Przysposobienie pełne

W przypadku przysposobienia pełnego dziecko w sposób całkowity zostaje włączone do nowej rodziny
– inaczej niż w przypadku niepełnego.

 • Przysposobienie pełne zrywa wszelkie więzi dziecka z rodziną biologiczną.
 • Dziecko wchodzi do nowej rodziny i w sposób prawny zyskuje w ten sposób nie tylko rodziców, ale dziadków, kuzynów, rodzeństwo…
 • Dziecko może nosić nowe nazwisko lub dwa nazwiska (rodziny biologicznej i adopcyjnej).
 • Zmianie może ulec skrócony akt urodzenia (na wniosek rodziców adopcyjnych), gdzie wpisywane jest nowe nazwisko.
 • Sąd morze orzec o rozwiązaniu przysposobienia pełnego ale wyłącznie z ważnych powodów. To jego najważniejsza różnica w stosunku do przysposobienia całkowitego.

Przysposobienie całkowite

Przysposobienie całkowite, określane także nierozwiązywalnym, to w zasadzie rodzaj przysposobienia pełnego. Główne różnice to, zgodnie z nazwą, niemożność rozwiązania takiego przysposobienia, a także – ścisła i pełna tajemnica.

 • Dziecko włączane jest całkowicie do nowej rodziny.
 • Zrywane są całkowicie kontakty z rodziną biologiczną.
 • Dotychczasowy stan cywilny dziecka jest wymazywany i nie jest później możliwe sprawdzenie ani dochodzenia „historii” dziecka w oparciu i dane z akt. Sporządza się nowy akt urodzenia, a dotychczasowy nie jest ujawniany.
 • Takiego przysposobienia nie można rozwiązać.
 • Przysposobienie całkowite jest możliwe za zgodą biologicznych rodziców (musi być to zgoda tzw. blankietowa, czyli bez wskazywania i poznawania przysposabiających) lub w przypadku gdy są nieznani lub pozbawieni władzy rodzicielskiej.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki