Kliniki leczenia niepłodności wracają do pracy

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
klinika1

Po chwilowym zawieszeniu leczenia i nowych przyjęć spowodowanym epidemią COVID-19, kliniki leczenia niepłodności wznawiają swoją pracę.

W związku z rozprzestrzeniającym się w szybkim tempie zakażeniem SARS-CoV-2 większość krajów – w tym także nasz – wprowadziła liczne obostrzenia, dotyczące funkcjonowania w szeroko pojętej przestrzeni publicznej. Obostrzenia te nie ominęły branży medycznej, która musiała podporządkować się nowym, często trudnym w realizacji zasadom. Wiele placówek medycznych zawiesiło lub mocno ograniczyło działalność, zalecając swoim pacjentom konsultacje telefoniczne oraz internetowe czaty.

Leczenie niepłodności pod znakiem zapytania

W trudnej sytuacji znalazły się osoby planujące ciążę oraz leczące się z powodu niepłodności. Eksperci w dziedzinie położnictwa i ginekologii nie ukrywali, że w dobie szerzącej się epidemii starania o dziecko nie są najlepszym pomysłem, a wręcz zalecali powstrzymanie się ze staraniami na co najmniej kilka – kilkanaście tygodni. Powodem takich zaleceń było nie tylko ograniczenie do minimum wizyt w przychodniach (potencjalne źródło zakażenia), ale także fakt, że brakowało danych dotyczących rozwoju ciąży po ewentualnym zakażeniu koronawirusem na wczesnym etapie ciąży.

To właśnie z tego względu większość placówek leczenia niepłodności wstrzymało przyjęcia nowych pacjentów, a wiele zawiesiło również dotychczasowe wizyty i procedury lecznice z wyjątkiem najpilniejszych przypadków. Wytyczne polskich towarzystw naukowych z połowy marca rekomendowały bowiem dokończenie jedynie rozpoczętych procedur leczenia niepłodności z ewentualnym odroczeniem transferów czy przełożeniem kriotransferów na późniejszy czas.

klinika2

Kliniki wracają do pracy

Obecnie można uznać, że sytuacja w naszym kraju nieco się ustabilizowała i możemy pozwolić sobie na ostrożny optymizm w tej sprawie. Przynajmniej tak wynika z decyzji rządzących w kwestiach tzw. odmrażania gospodarki i stopniowego luzowania obostrzeń. Nie oznacza to oczywiście, że wirus został opanowany i nowych zakażeń nie przybywa. Jak podkreśla Minister Zdrowia, ogniska choroby w dalszym ciągu będą się pojawiać, ponieważ epidemia jeszcze się nie skończyła, ale dzięki izolacji chorych i wysyłaniu na kwarantannę osób, które miały kontakt z zakażonymi, prawdopodobieństwo spotkania na ulicy osoby chorej na COVID-19 jest dzisiaj bardzo małe.

Kolejny etap odmrażania gospodarki pozwolił także placówkom medycznym na stopniowe przywracanie części oferowanych usług. PTMRiE wraz z SPiN PTGiP wystosowało więc aktualizację wcześniejszych rekomendacji, w których zaznacza, że niepłodność jest poważną chorobą wymagającą leczenia i w wielu sytuacjach jego rozpoczęcie nie może być odraczane.  Trudno przecież ukrywać, że nadzieje na urodzenie dziecka zmniejszają się wraz z wiekiem pacjentki – zwłaszcza w przypadku osób, które mają problemy z płodnością. Początkiem maja większość placówek leczenia niepłodności wróciła więc do pracy – wiele w pełnym wymiarze, co oznacza możliwość pełnej diagnostyki i leczenia niepłodności, w tym przeprowadzania zabiegów in vitro .

Nowa rzeczywistość leczenia niepłodności

Oczywiście standardy bezpieczeństwa i środki ostrożności obowiązujące obecnie w placówkach medycznych różnią się znacznie od tych, jakie panowały jeszcze początkiem tego roku. Kliniki pracują w oparciu o wytyczne dotyczące bezpieczeństwa przygotowane przez  PTMRiE (Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii) oraz SPiN PTGiP (Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników).

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu wdrożono szczególne procedury związane z higienizacją placówek (zwiększona częstotliwość działań dezynfekcyjnych), kilkukrotną weryfikacją stanu zdrowia pacjenta (telefonicznie oraz bezpośrednio przed wizytą), ograniczeniem ruchu (m.in. brak osób towarzyszących, umawianie badań na konkretną godzinę) i kontaktu bezpośredniego (np. możliwość omawiania wyników z lekarzem zdalnie). Każda placówka może wprowadzać również swoje dodatkowe środki ostrożności, dlatego przed wizytą warto zapoznać się z informacjami na stronie internetowej, które przeważnie znajdziemy w sekcji dotyczącej aktualności.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki