Co zrobić, gdy kolejna próba in vitro się nie powiedzie?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
in vitro (1)

In vitro określane jest często ostatnią deską ratunku dla niepłodnych par. Zapłodnienie pozaustrojowe wykonuje się tylko ze względu na konkretne wskazania lub wtedy, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Ile prób in vitro można przeprowadzić? I co, jeśli spotkało nas kolejne niepowodzenie?

In vitro nie zawsze się udaje

Choć uważane za cud-metodę, wybawienie i ostatnią deskę ratunku dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko, in vitro nie ma stuprocentowej skuteczności. Zależy ona od wielu czynników – m.in. od stanu zdrowia kobiety i jej wieku. Niestety, w naszym kraju nie jest prowadzony rejestr skuteczności in vitro. Można bazować na ogólnych danych z poszczególnych klinik. Te pokazują, że przy trzech procedurach wynosi ona nawet 40-50%.

Dlaczego się nie udało?

Możliwych przyczyn niepowodzenia jest wiele, jednak każda para po nieudanym in vitro chce wiedzieć co zadecydowało o tym, że znów się przeżywa zawód.

Oto kilka z możliwych przyczyn:

 • niska jakość plemników, komórek jajowych bądź obydwu gamet,
 • wiek kobiety (niestety z wiekiem maleje skuteczność procedury in vitro),
 • endometrioza, zmiany w macicy (mięśniaki, zrosty),
 • zaburzenie dotyczące zagnieżdżenia zarodka (co samo w sobie może mieć wiele źródeł i w przypadku, kiedy ten czynnik zadecyduje o niepowodzeniu in vitro, należy przeprowadzić dodatkową diagnostykę przyczyn),
 • zaburzenia dotyczące rozwoju zarodka (przyczynami nieprawidłowego rozwoju są często czynniki genetyczne),
 • nieprawidłowa odpowiedź kobiecego organizmu na stymulację hormonalną.

Analiza po każdym niepowodzeniu

Każde niepowodzenie in vitro to oczywiście ogromny zawód dla pary starającej się o dziecko, ale, paradoksalnie, jest też ważną informacją dla lekarzy. Po niepowodzeniu powinni dociekać jego przyczyn i, przy kolejnej próbie, walczyć o ich eliminację.

Ile prób można wykonać?

Nie ma jednoznacznych i sztywnych wytycznych odnośnie tego, ile maksymalnie prób in vitro można wykonać – każdy przypadek jest traktowany i analizowany indywidualnie. Zwykle przeprowadza się trzy próby, jednak absolutnie nie jest to górna granica!

in vitro 2 (1)

Co po nieudanym in vitro?

Co zrobić, kiedy pierwsza bądź kolejna próba in vitro się nie udała?

 • Zastanowić się, ile jeszcze wytrzymamy

Rekordzistki podobno przechodziły nawet kilkanaście prób in vitro, jednak trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie dość. Gdzie jest ta granica? Ile wytrzymamy? Bo to kwestia nie tylko finansowa, ale i wytrzymałości psychicznej. Nieudane próby odciskają swoje piętno na całym życiu, mogą nawet skutkować depresją…

 • Skorzystać z pomocy psychologa

Jeśli czujemy, że obciążenie staje się nieznośne i przestajemy sobie z nim radzić, warto pomyśleć o sięgnięciu po profesjonalną pomoc. To żaden wstyd, a przejaw dbałości o siebie.

 • Pozwolić sobie na odczuwanie straty

Wmawianie sobie po nieudanym in vitro, że nic się nie stało, to mydlenie sobie oczu. Bo przecież… stało się. Musimy sobie pozwolić na przeżycie tej straty i dać ujście emocjom. Gromadzone tuż pod powierzchnią i stłamszone wrócą kiedyś ze zdwojoną siłą.

 • Zmienić klinikę

Być może warto poszukać innych specjalistów, lekarzy, innej kliniki, która zaoferuje nam nowe podejście. Szczególnie w trudniejszych przypadkach zawsze warto szukać drugiej opinii.

 • Pomyśleć, jakie są alternatywy

Nie można od początku nastawiać się negatywnie i myśleć, że się nie uda. Wręcz przeciwnie! Natomiast po trzeciej, kolejnej nieudanej próbie warto zadać sobie pytanie – co po in vitro? Co, jeśli się nie powiedzie? Jakie są opcje i czy któraś jest dla nas dopuszczalna?

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki