Biopsja jąder — na czym polega?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
biobsja jąder

Biopsja jądra to zabieg chirurgiczny, podczas którego pobierany jest fragment tkanki jądra lub najądrzy w celu przeprowadzenia badań lub pozyskania plemników m.in. do procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Jest wykorzystywana kiedy u mężczyzny zdiagnozowano niepłodność oraz brak plemników w spermie bądź też bardzo niewielką ich ilość.

Niepłodność męska

Niepłodność to coraz częstszy problem. Szacuje się, że jej powody tak samo często leżą po stronie męskiej, jak kobiecej. To dlatego diagnostyka partnera jest tak samo ważna, jak szukanie przyczyn u partnerki. Wstępne badanie jest relatywnie proste i szybkie – to podstawowe badanie nasienia. Kiedy ono wykaże nieprawidłowości, diagnostykę pogłębia się i wykonuje bardziej szczegółowe badania. Jednym z nich jest biopsja jądra.

Kiedy wykonywana jest biopsja jąder?

Biopsja jądra jest badaniem bardzo specyficznym, wykonywanym w określonych przypadkach. Nie zalicza się do podstawowych badań związanych z męską niepłodnością. Wskazaniem do jej wykonania jest stwierdzona niezwykle niska ilość plemników w nasieniu albo też całkowity ich brak.

Te dwie przypadłości klasyfikowane są jako:

  • oligozoospermia – zbyt niska ilość plemników w ejakulacie, może mieć postać lekką, ciężką, bardzo ciężką, ekstremalną;
  • azoospermia – zupełny brak plemników w ejakulacie.

Dzięki biopsji jąder można stwierdzić niedrożność nasieniowodów. W tym przypadku plemniki są produkowane, jednak nie docierają do nasienia. Niedrożność można korygować chirurgicznie.

Inną sytuacją, w której zaleca się biopsję jąder jest pobranie plemników w celach ich użycia do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Biobsja jąder jest też pomocna w diagnostyce różnych chorób i nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania jąder.

Niepłodność męska

Na czym polega biobsja jąder?

Biopsja jąder to zabieg chirurgiczny, podczas którego pobierana jest tkanka z jądra. Można ją przeprowadzić na dwa sposoby. Biopsja zamknięta, inaczej zwana biobsją igłową, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Aby pobrać materiał igłę wprowadza się do jądra przez skórę. Cała procedura jest szybka, trwa około pół godziny.

Drugim rodzajem biopsji jądra jest biopsja otwarta. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, a materiał pobierany jest przez nacięcie jąder. Trwa dłużej niż biopsja zamknięta – około godzinę. O tym, która metoda będzie odpowiednia decyduje oczywiście lekarz. Co do zasady biopsję zamkniętą wybiera się, gdy istnieje większa pewność, że materiał zostanie pobrany. W sytuacjach trudniejszych wybierana jest bardziej inwazyjna – biopsja otwarta.

Przeciwwskazania i powikłania przy biobsji jąder

Przeciwwskazaniem do biopsji jąder są guzy jądra, zmiany ropne (w tym przypadku nie wykonuje się biopsji ponieważ mogłaby przyczynić się do rozniesienia infekcji), stany zapalne w obrębie jąder, moszny, najądrzy. Przed wykonaniem badania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, a także zleca badania laboratoryjne. Na tej podstawie kwalifikuje do badania.

Po biopsji jąder powikłania pojawiają się bardzo rzadko, a jeśli wystąpią – są łagodne. Może być to ból lub krwiaki, a z poważniejszych – infekcja i krwawienie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki