Wszystko, co musisz wiedzieć o plemnikach!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
plemniki1

Plemniki mają jeden cel – najszybciej dostać się do komórki jajowej i ją zapłodnić. I nie da się ukryć, że wiedza o nich zwykle ogranicza się do kilku podstawowych faktów. Jednak o małych pływakach też warto dowiedzieć się nieco więcej! Oto najważniejsze fakty na ich temat.

Czym jest plemnik?

Z pozoru pytanie najprostsze z możliwych, jednak warto zacząć od podstaw. Otóż plemnik jest to męska komórka rozrodcza, inaczej – męska gameta. Plemniki wytwarzane są w jądrach.

Budowa plemnika

Plemnik składa się z dwóch głównych części – główki oraz witki. Witka jest zaś złożona z szyjki oraz wstawki. W główce można wyróżnić ważne części takie, jak akrosom oraz jądro komórkowe. Akrosom zawiera enzymy potrzebne do przebicia się do środka oocytu. Główka „niesie” także najistotniejszą część, czyli DNA.

Szybkość i wytrzymałość

Plemniki są, wbrew pozorom, bardzo wytrzymałe. W kobiecym ciele mogą wytrzymać nawet trzy dni. Tak dobrze nie jest poza jakimkolwiek organizmem – wtedy umierają natychmiastowo. Co do szybkości, ta również jest całkiem niezła. Prędkość wytrysku to około 45 km/h. Do swojego celu, czyli komórki jajowej płyną zaś z szybkością około 18 km/h.

plemniki2

Produkcja plemników

Plemniki wytwarzane są podczas procesu spermatogenezy, który odbywa się w jądrach. Jest to proces skomplikowany i długotrwały – powstawanie i dojrzewanie plemników zajmuje aż 74 dni (choć dzieje się to ciągle, więc z męskiej perspektywy plemniki po prostu cały czas „są”).

Na początku mamy komórki macierzyste zwane spermatogoniami, które przechodzą podziały i przekształcają się w spermatocyty. Spermatocyty przechodzą mejozę (podział), podczas której liczba chromosomów zostaje w nich zredukowana o połowę i tworzą spermatydy. Spermatydy przekształcają się w plemniki.

Ilośc plemników w ejakulacie

Każda ejakulacja to uwolnienie między 2 a 5 ml nasienia. Pozornie mała ilość, w której jednak znajduje się nieprawdopodobna ilość plemników – od przeciętnie 100 do nawet 500 mln!

Wygrywa nie zawsze najszybszy

Obiegowa opinia brzmi – kto pierwszy do komórki jajowej, ten lepszy. Wygrywa zawsze pierwszy na „mecie”. W rzeczywistości to nie do końca prawda. Komórka jajowa ma pewien wpływ na wybór zwycięzcy. Znacznie mniejsze szanse mają dzięki temu plemniki z uszkodzonym DNA oraz innymi nieprawidłowościami. Spośród tych prawidłowo zbudowanych faktycznie na sukces może zaś liczyć ten najszybszy.

plemniki 3

Zaburzenia dotyczące plemników

Mimo, że męska płodność może się wydawać prostsza, klasyfikacja zaburzeń ejakulatu  jest bardzo rozległa. Zaburzenia te mogą dotyczyć wielu aspektów – ruchliwości, budowy, czy ilości plemników w nasieniu.

Wśród zaburzeń można wymienić np.:

⦁ azoospermię – brak plemników w ejakulacie;
⦁ oligozoospermię – niska ilośc plemników w ejakulacie;
⦁ asthenozoospermię – gdy ponad 32% plemników wykazuje nieprawidłową ruchliwość;
⦁ teratospermię – gdy ponad 70% plemników w ejakulacie jest nieprawidłowo zbudowanych.

To może wpływać na nie negatywnie

Mimo, że szybkie, wytrzymałe i nastawione na jeden cel, plemniki są też bardzo wrażliwe na wiele czynników zewnętrznych. Co wpływa na nie negatywnie?

⦁ stres;
⦁ papierosy;
alkohol ;
⦁ złe nawyki żywieniowe;
⦁ nadwaga lub otyłość;
⦁ ciasna bielizna;
⦁ zbyt wysokie temperatury.

Plemniki też się starzeją

Plemniki nie są takie same (i takiej samej jakości) podczas całego życia mężczyzny. Zdecydowanie „najlepszymi” mogą pochwalić się dwudziestokilkulatkowie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki