Szkoła rodzenia w ciąży pod specjalnym nadzorem

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta w ciąży w łóżku

Szkoła rodzenia ma za zadanie przygotować kobietę do aktywnego, świadomego udziału w porodzie fizjologicznym. Pytanie, czy jeśli przebieg ciąży nie jest do końca fizjologiczny, udział w zajęciach jest wykluczony?

Szkoła rodzenia ma za zadanie przygotować kobietę do aktywnej, świadomej współpracy w czasie porodu naturalnego. Zajęcia w takich placówkach są z reguły przewidziane dla kobiet, których ciąża rozwija się prawidłowo, które czują się dobrze, tryskają energią i siłą napędzaną przez zbliżające się wydarzenie. No właśnie. Tymczasem kobieta, w której ciąży pojawiają się komplikacje, potrzebuje wsparcia, przygotowania i informacji jeszcze bardziej niż ta, u której wszystko przebiega zgodnie z planem. Czy w takiej sytuacji udział w zajęciach w szkole rodzenia rzeczywiście jest niemożliwy?

Udział w zajęciach niewskazany?

W regulaminach większości placówek znajdziemy informację, że zajęcia przewidziane są dla kobiet, których ciąża rozwija się bez komplikacji. Nic dziwnego, bowiem w przeciwnym wypadku przyszłe mamy nie powinny, a czasami wręcz nie mogą uczestniczyć w ćwiczeniach gimnastycznych. Warto jednak zauważyć, że większość kursów rodzenia składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. To prawda, że przyszłe mamy z niecierpliwością czekają właśnie na tę drugą część, w czasie której odbywają się ćwiczenia oddechowe, prezentowane są techniki relaksacyjne, pozycje porodowe czy gimnastyka w wodzie. A jednak warto docenić także pierwszy cykl spotkań, w czasie którego przyszli rodzice dowiadują się mnóstwa niezwykle ważnych informacji na temat przebiegu porodu i połogu, pielęgnacji dziecka, sposobu przewijania, kąpania, karmienia czy nawet trudności emocjonalnych mogących się pojawić tuż po porodzie. Dlatego właśnie w sytuacji, kiedy przebieg ciąży uniemożliwia aktywny udział w zajęciach, warto wybrać się do placówki i zapytać o możliwość uczestniczenia tylko w tej pierwszej, teoretycznej części programu – być może szkoła sama oferuje taką możliwość?

Nie tylko teoria

Garść niezbędnych informacji i praktycznych porad, na których temat internetowe źródła często wypowiadają się w skrajnie sprzeczny sposób, to tylko jedna z korzyści. Rozmawianie o zbliżającym się porodzie pozwala oswoić się z tą myślą, odpowiednio do niej przygotować. Wspólne uczestniczenie w zajęciach przygotowujących do rodzicielstwa (nie tylko porodu – bo tak właśnie warto je traktować) sprzyjają zacieśnieniu relacji przyszłych rodziców, ich zbliżeniu do siebie i wzajemnemu zrozumieniu. Nie zawsze nowa sytuacja i wizja nieznanego wpływa na związek pozytywnie – szczególnie, jeśli pojawiają się problemy i komplikacje. Często potrzebny jest ktoś trzeci, kto pomoże partnerom odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. W czasie spotkań często nawiązują się też znajomości z innymi parami, które trwają i rozwijają się latami.

A co, jeśli grozi ci cesarka?

Ciąża, w przebiegu której pojawiają się komplikacje, często musi zostać rozwiązana za sprawą cesarskiego cięcia. Często, ale nie zawsze. Co więcej, bywa tak, że mimo planowanego cięcia powstają warunki do podjęcia próby naturalnego porodu. Tym bardziej, że – jak już zostało wspomniane, szkoła rodzenia to nazwa dość mylna. Kursy przygotowują nie tylko do samego porodu, ale także do tego, co potem – obowiązków i emocji związanych z pojawieniem się maleństwa. Dlatego też – bez względu na prognozowany sposób zakończenia ciąży, warto pomyśleć o udziale w zajęciach teoretycznych.

A jeśli musisz leżeć…

Jak więc widać to, że ciąża nie przebiega do końca prawidłowo nie oznacza, że przyszła mama nie może przygotowywać się do nadchodzącego wydarzenia. Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy udział w zajęciach przygotowawczych będzie zupełnie wykluczony – kobiety, które spędzają ciążę na leżąco nie będą mogły z nich skorzystać, ale i z takich sytuacji można znaleźć dobre wyjście. Istnieją internetowe szkoły rodzenia, które oferują niezwykle ciekawe zajęcia on-line prowadzone przez ekspertów. Twórcy dokładają wszelkich starań, by prezentowane kompendium wiedzy odpowiadało programowi stacjonarnych szkół rodzenia. Seminaria internetowe często prowadzone są na żywo, co daje przyszłej mamie namiastkę uczestnictwa w prawdziwej szkole, moderowane na żywo forum pozwala rozwiać rodzące się na bieżąco wątpliwości, zaś filmy instruktażowe prezentują to wszystko, co można przećwiczyć w placówce stacjonarnej. Uczestnictwo w tego rodzaju kursie da przyszłej mamie nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki