Jesienne alergie

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
ALERGIA

Kiedy mijają wiosna i lato, a dni zaczynają się robić krótsze i zimniejsze, wydaje nam się, że wreszcie poczujemy ulgę… jeśli jesteśmy alergikami. Niestety – chociaż faktycznie cieplejszy okres roku zdecydowanie bardziej sprzyja alergiom, nie znaczy to, że z przyjściem września i października problemy miną jak ręką odjął. Sprawdź, co może uczulać jesienią!

Alergie coraz bardziej powszechne

Coraz więcej i więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Ludzi uczulonych przybywa – chyba każdy z nas, jeśli sam nie jest alergikiem, na pewno ma jakiegoś w najbliższym otoczeniu. Alergia to reakcja organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, na alergen. Objawy kontaktu z alergenem powtarzają się. Wyróżniamy alergię wziewną (czyli reakcję na alergeny obecne w powietrzu, np. wszelkie pyłki), kontaktową (alergen musi mieć bezpośredni kontakt ze skórą), pokarmową (na rzeczy, które zjadamy). Badania jasno pokazują, że liczba alergików, niestety, wzrasta. Szczególnie w większych miastach. Specjaliści snują przypuszczenia czy to m.in. wina „sterylnego” wychowania, a może – zanieczyszczenia środowiska.

Jesień alergika

Wbrew pozorom alergie nie kończą się wraz z nastaniem chłodniejszych dni. Zwykle kojarzymy najgorsze objawy z wiosną i latem. Faktycznie, przy wziewnych alergiach właśnie tak jest. Jednak jesienią alergicy niekoniecznie muszą zaznać spokoju. Co ciekawe, w tym okresie typowe objawy alergiczne (katar, kaszel) są często mylone z przeziębieniem, dla którego to szczytowy sezon.

We wrześniu pylą:

 • bylica (najsilniej i najczęściej uczulający chwast)
 • w niewielkim stopniu także trawy, ambrozja, pokrzywa, babka i komosa
 • grzyby Alternaria (w średnim stężeniu)
 • grzyby Cladosporium (w wysokim stężeniu)

W październiku pylą:

 • trawy (w niskim stężeniu)
 • bylica, babka, komosa, pokrzywa (w niskim stężeniu)
 • grzyby (w mniejszym stopniu)

Alergia na kurz jesienią

Nie tylko alergia na pyłki roślin jest sezonowa. Osoby uczulone, potocznie mówiąc, na kurz, właśnie jesienią mogą odczuć pogorszenie samopoczucia. Kurz to pojęcia dość szerokie, jednak jeśli chodzi o alergeny, zawiera roztocza, na które można być uczulonym, oraz sierść zwierząt domowych i zarodniki pleśni.

Czym są roztocza? To… mikroskopijne pajęczaki. Bytują w meblach (tapicerka), na pościeli i żywią się ludzkim lub zwierzęcym naskórkiem – oczywiście tym już złuszczonym.

Dlaczego alergia na kurz nasila się właśnie w miesiącach jesiennych? Z pewnością nie pomaga fakt, że w związku z chłodem rzadziej wietrzymy, a okna są obecnie bardzo szczelne –  to zdecydowanie nie sprzyja odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeśli do tego dodamy wyższe temperatury i większą wilgotność mamy przepis na idealne warunki do rozwoju roztoczy i pleśni.

Jak uniknąć zaostrzenia objawów?

Oprócz takich oczywistości, jak udanie się do alergologa, branie leków czy odczulanie, istnieje kilka rzeczy, które możemy zrobić, żeby poczuć się lepiej.

 • Pierz pościel częściej, zaopatrz się też w taką antyalergiczną (wiele firm ma w ofercie).
 • Bardzo często ścieraj kurze i podłogę.
 • Wszelkie dywany, narzuty, a nawet zasłony to siedliska kurzu – można się ich pozbyć lub ograniczyć ilość.
 • Wietrz często, nawet w zimniejsze dni.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki