Rozterki dawczyni komórek

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 2
dreamstime_10729183a

Dawstwo komórek jajowych to jeden ze sposobów pomocy niepłodnym parom. Decyzja o oddaniu własnych komórek to umiejętność docenienia własnego szczęścia i chęć podzielenia się nim z innymi. Kobiety, które zastanawiają się nad ofiarowaniem swojego materiału genetycznego, często jednak mają wątpliwości dotyczące zabiegu. Czy potrzebnie?

Czy oddanie komórek jajowych wpływa negatywnie na zdrowie dawczyni?

Oddanie komórek jajowych nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Jak w przypadku każdego zabiegu istnieje oczywiście ryzyko powikłań (zespół hiperstymulacji  jajników, infekcje czy krwiaki), ale w tym wypadku jest ono minimalne. Zdarzają się wyjątkowo u pacjentek, u których obserwuje się zaburzenia płodności, a jest to z reguły spowodowane nieprawidłowościami w budowie jajników. Ważna jest prawidłowa ocena stanu zdrowia potencjalnej dawczyni. Może nią zostać każda kobieta w przedziale wiekowym 18-34 lata, ale pod warunkiem, że jej stan zdrowia spełnia wszelkie wymagane kryteria, a to ustala się na podstawie szeregu specjalistycznych badań. U kobiet młodych i zdrowych, z prawidłową anatomią jajników, prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest w istocie zerowe.

Czy może się zdarzyć, że dawczyni zabraknie komórek jajowych w momencie, kiedy sama będzie chciała mieć dziecko?

Oddanie zaledwie kilku czy kilkunastu spośród tysięcy niewykorzystanych komórek w żaden sposób nie wpływa na płodność dawczyni. Jeżeli kobieta zostanie zakwalifikowana do donacji komórek to znaczy, że posiada odpowiednią rezerwę jajnikową.

Czy zabieg pobierania komórek jajowych jest bolesny?

Jeżeli kobieta spełnia wszelkie kryteria i lekarz uznaje, że może ona zostać dawczynią, rozpoczyna się  proces przygotowawczy. Data jego rozpoczęcia zależy od cyklu menstruacyjnego dawczyni. Kobieta otrzymuje specjalne leki, które przygotowują jajniki do zabiegu (przyjmowanie leków trwa około 10 dni). Sam zabieg jest przeprowadzany po wykonaniu znieczulenia dożylnego, a więc nie jest bolesny. Odbywa się on metodą punkcji pęcherzyków jajnikowych.  Już po krótkim czasie po jego zakończeniu (w tym samym dniu, około 3 godziny później) kobieta może wrócić do domu. Nie jest wymagane pozostawanie w klinice na jakąkolwiek dalszą obserwację.

Czy dawczynią można zostać tylko raz?

W przyszłości kobieta może ponownie zgłosić się do programu donacji, zaś częstość zabiegów jest uzależniona od rożnych, indywidualnych  czynników.  Limit zabiegów zależy od liczby dzieci urodzonych z komórek jajowych dawczyni, a liczba ta nie powinna być większa niż 6.

Czy można współżyć podczas procesu przygotowania do oddania komórek jajowych?

W ostatnich dniach przygotowania do pobrania komórek nie jest zalecane współżycie bez antykoncepcji mechanicznej.

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest przeciwwskazaniem do zostania dawczynią?

Podczas przygotowania do pobrania komórek jajowych kobieta powinna zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Oczywiście po pobraniu komórek jajowych kobieta może powrócić do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Czy para, która skorzysta z komórek dawczyni może mieć wobec niej jakiekolwiek roszczenia?

Istnieje zasada, że tak przekazująca, jak i pobierająca komórki kobieta, pozostają dla siebie anonimowe, co pozwala uniknąć w przyszłości wszelkich komplikacji natury moralnej czy prawnej. Dawczyni gwarantuje sobie to poprzez podpisanie specjalnego oświadczenia. W ten sposób rezygnuje z wszelkich roszczeń wobec pobranego materiału i jednocześnie zabezpiecza się przed podobnymi roszczeniami ze strony pary, która wykorzysta  jej materiał do zapłodnienia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki