Czym jest ciąża zaśniadowa

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
ciazazasniadowa1

Choć nazywamy ją ciążą, nie kończy się urodzeniem dziecka. Ciąża zaśniadowa to powikłanie, będące efektem nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. Zwykle prowadzi do samoistnego poronienia.

Ciąża zaśniadowa (tzw. zaśniad groniasty) to efekt nieprawidłowego zapłodnienia – komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, ale jest ona pusta i nie posiada informacji genetycznej. Wyróżnia się dwa rodzaje ciąży zaśniadowej: tzw. zaśniad całkowity oraz niekompletny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z brakiem płodu oraz nieprawidłowym łożyskiem, w drugim – część łożyska jest normalna i płód może się pojawić, ale jest on nieprawidłowo ukształtowany (do komórki jajowej wniknęły dwa plemniki, które tworzą zaburzony płód, niezdolny do życia poza organizmem matki).

Objawy ciąży zaśniadowej

Oprócz podwyższonego beta hCH, mdłości i wymiotów typowych dla większości ciąż, w przypadku zaśniadu groniastego można zaobserwować także inne objawy. To zazwyczaj:

  • krwawienia z dróg rodnych lub brązowe upławy,
  • ból w okolicy miednicy,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • rozległe obrzęki,
  • gwałtowne powiększenie macicy, której wielkość jest nieproporcjonalna do tygodnia ciąży,
  • nadczynność tarczycy.

Przyczyny ciąży zaśniadowej

Choć jednoznaczną przyczynę tego rodzaju powikłania trudno wskazać, istnieją czynniki, predysponujące do rozwinięcia się ciąży zaśniadowej. To m.in.:

  • wiek – ryzyko zaśniadu rośnie po 35. roku życia w związku ze starzeniem się komórek jajowych,
  • nieprawidłowości w przebiegu owulacji,
  • wcześniejsze poronienia,
  • dieta uboga w karoten, białka pochodzenia zwierzęcego oraz witaminę A prawidłowa dieta już na etapie starań o dziecko zmniejsza ryzyko rozwoju ciąży zaśniadowej).

ciazazasniadowa2

Postępowanie

Ciążę zaśniadową lekarz stwierdza na podstawie standardowego badania USG. Wówczas na ekranie obserwuje się charakterystyczny obraz tzw. zamieci śnieżnej. W większości przypadków taka ciąża kończy się samoistnie poronieniem, a jeśli do niego nie dojdzie – konieczne jest przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania macicy w celu usunięciu zaśniadu z jamy oraz kanału szyjki.

O ile ciąża zaśniadowa nie jest przeszkodą w dalszych staraniach o dziecko, nieco je ogranicza – lekarze zalecają, by przed podjęciem kolejnych prób odczekać 12 miesięcy. To sporo czasu, zwłaszcza dla osób, które o dziecko starają sie już od dawna, jednak warto zastosować się do lekarskich zaleceń – w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko ponownego pojawienia się zaśniadu, który odsunie nasze rodzicielskie plany o kolejne miesiące.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki